Právo
‒ bakalárske štúdium - trvá štandardne 3 roky v dennej a 3 roky v externej forme. Štúdium je ukončené štátnou skúškou, ktorej súčasťou je aj obhajoba záverečnej práce. Úspešnému absolventovi sa priznáva akademický titul „bakalár“ (v skratke „Bc.“);
Uplatnenie absolventov
Uplatnenie absolventa
Absolventi študijného programu právo na bakalárskom stupni štúdia majú adekvátne vedomosti z jednotlivých právnych odvetví, v rámci ktorých sú vyučované primárne jednotlivé profilové predmety (rímske právo, dejiny práva, teória štátu a práva, ústavné právo, správne právo, občianske právo hmotné a procesné, pracovné právo, medzinárodné právo verejné) a identifikujú vzájomné súvislosti medzi nimi. Chápu interdisciplinárny charakter práva, jeho úzku previazanosť s aplikačnou praxou, význam súdnych rozhodnutí a doktrinálnych názorov. Absolvent bakalárskeho študijného programu v odbore právo má všetky potrebné vedomosti a znalosti z teórie štátu a práva, deľby moci, princípy fungovania právneho štátu, pozná historické determinanty vývoja práva a jeho kľúčových inštitútov. Má potrebné vedomosti zo správneho práva hmotného i procesného a správneho súdnictva. Ovláda matériu občianskeho hmotného a procesného práva, ako aj základy pracovného práva. Absolvent študijného programu právo na bakalárskom stupni štúdia ovláda metodológiu výkladu a aplikácie právnych noriem a zisťovania skutkového stavu v rámci jednotlivých právnych odvetví. Orientuje sa v systémoch a spôsoboch získavania právne relevantných informácií (predovšetkým právne predpisy a súvisiace dokumenty, rozhodnutia súdov a správnych orgánov, odborná a vedecká právnická literatúra) a je schopný vyhľadať judikatúru a súčasný stav právnych názorov (doktríny) vo vzťahu ku konkrétnym otázkam. Absolvent sa vyznačuje nezávislým abstraktným, analytickým a kritickým myslením. Vie na potrebnej úrovni komunikovať v slovenskom jazyku písomnou aj ústnou formou, prenášať informácie v pracovnom kolektíve i v externom prostredí, obhajovať svoje postoje a návrhy. Dokáže v potrebnom rozsahu argumentovať a odôvodňovať svoje stanoviská, postoje a návrhy. Absolvent je spôsobilý vykonávať prípravné práce v rámci súdnictva, pracovať ako odborný pracovník v štátnej správe a v samospráve, v oblasti právneho manažmentu alebo v rámci mimovládneho sektora.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Základnou podmienkou prijatia na bakalárske štúdium je získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania.
Ďalšou podmienkou prijatia na denné bakalárske štúdium je vykonanie prijímacej skúšky a získanie dostatočného počtu bodov.
Prihlásenému uchádzačovi zašle fakulta najneskôr mesiac pred konaním prijímacej skúšky pozvánku a podrobnejšie informácie.
Prijímacia skúška je organizovaná s cieľom zabezpečiť, aby sa na štúdium dostali uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi. Prijímacia skúška na denné bakalárske štúdium sa uskutočňuje formou písomného testu, ktorým sa preverujú stredoškolské znalosti z predmetov história (slovenské a svetové dejiny), filozofia, náuka o spoločnosti vrátane základov práva, základov sociológie, psychológie a ekonómie; zároveň sa overuje všeobecný spoločensko-politický a kultúrny prehľad, znalosti Ústavy Slovenskej republiky, ako aj logické myslenie uchádzača. Odporúčanú literatúru na prijímaciu skúšku pre bakalársky študijný program právo fakulta zverejní na svojom webovom sídle. Test sa skladá z celkovo 50 otázok, časový limit na jeho vyplnenie je 30 minút. Fakulta po vyplnení a odovzdaní testu umožní uchádzačovi, za prítomnosti počítačového operátora, presvedčiť sa o správnosti/nesprávnosti odpovedí na otázky testu a o výške bodového hodnotenia výsledkov testu ešte v deň prijímacej skúšky. Výsledky prijímacej skúšky budú zverejnené na webovom sídle fakulty, Podľa získaných bodov z písomného testu bude stanovené poradie od najvyššieho počtu po najnižší počet získaných bodov. Prijatý je ten uchádzač, ktorý dosiahne počet bodov potrebný pre predpokladaný počet prijatých študentov v študijnom programe a forme. Počet prijatých uchádzačov bude v súlade so schválenými plánovanými počtami prijatých uchádzačov na AR 2025/2026. V prípade neúčasti uchádzača na prijímacej skúške sa poplatok za prijímacie konanie nevracia.
Uchádzač o štúdium v ktoromkoľvek stupni, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, môže byť na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň určený na zápis na štúdium.
Vo všetkých študijných programoch Právnickej fakulty UMB je podmienkou na prijatie uchádzačov, ktorí neabsolvovali maturitnú skúšku zo slovenského jazyka a prihlasujú sa na štúdium študijného programu uskutočňovaného v slovenskom jazyku, aby ovládali slovenský jazyk minimálne na úrovni B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. Právnická fakulta akceptuje výlučne certifikát o ovládaní slovenského jazyka ako cudzieho/druhého jazyka na požadovanej úrovni (minimálne B2), ktorý je vydaný jazykovými školami registrovanými MŠVVaŠ SR v Sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (registrované štátne jazykové školy a súkromné jazykové školy). Úradne overenú kópiu dokladu potvrdzujúceho znalosť slovenského jazyka na požadovanej úrovni predložia uchádzači najneskôr v deň konania zápisu na štúdium.
Uchádzači, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní podľa príslušných ustanovení zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predložiť uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je uchádzač o štúdium povinný predložiť najneskôr v deň určený na zápis na príslušnú formu a stupeň štúdia.
Termíny podania prihlášky a podmienky prijatia na štúdium pre zahraničných uchádzačov sú rovnaké ako pre uchádzačov zo Slovenskej republiky. Výšku školného upravuje Smernica o školnom na akademický rok 2025/2026.
Doplňujúce informácie
Prijímacie konanie na každý stupeň štúdia sa začína prijatím prihlášky na fakultu. Fakulta nepotvrdzuje prijatie prihlášky.
Na prihláške na štúdium je potrebné zreteľne vyznačiť, o ktorú formu štúdia má uchádzač záujem, či o prijatie na dennú formu štúdia alebo o prijatie na externú formu štúdia. Prihláška na štúdium sa podáva samostatne na dennú formu štúdia a samostatne na externú formu štúdia. Na jednom formulári tlačiva „Prihláška na štúdium na VŠ“ sa uvádza len jedna forma štúdia. V prípade záujmu o obidve formy štúdia je potrebné predložiť dve prihlášky, t. j. zvlášť na dennú a zvlášť na externú formu štúdia a zaplatiť dvakrát poplatok za prijímacie konanie.
Právnická fakulta UMB preferuje podávanie elektronickej prihlášky - vtedy nie je potrebné zasielať prihlášku aj v listinnej podobe.
Iba v prípade, ak uchádzač nemá možnosť podať elektronickú prihlášku, môže v lehote na podávanie prihlášok na príslušný stupeň štúdia zaslať prihlášku v listinnej podobe na adresu: Právnická fakulta UMB, Komenského 20, 974 01 Banská Bystrica.
Ak je prihláška podávaná v listinnej podobe, na 3. strane tlačiva prihlášky musí byť vlastnoručný podpis uchádzača na vysokú školu.
Prílohou papierovej prihlášky sú overené kópie všetkých dokumentov požadovaných pre elektronickú verziu. V prípade podania prihlášky v listinnej forme je potrebné na 3. stranu prihlášky nalepiť kópiu dokladu o úhrade poplatku za prijímacie konanie (výpis z účtu, výpis z internetbankingu. Príkaz na úhradu nie je dokladom o zaplatení, preto tento nebude akceptovaný!).
Právnická fakulta UMB nevyžaduje lekárske potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vysokoškolské štúdium; akceptujeme prihlášku bez lekárskeho potvrdenia.
Súčasťou prihlášky na magisterské štúdium (2. stupeň) je aj štruktúrovaný životopis (s podpisom uchádzača), úradne overená kópia diplomu o ukončení bakalárskeho štúdia v študijnom odbore právo, resp. úradne overená kópia diplomu o ukončení štúdia druhého stupňa /v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ/ v študijnom odbore právo. Absolvent štúdia 1. stupňa (alebo aj štúdia 2. stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ) na inej právnickej fakulte je povinný predložiť ako prílohu k prihláške overenú kópiu diplomu o ukončenom predchádzajúcom štúdiu v študijnom odbore právo a výpis výsledkov štúdia za toto predchádzajúce štúdium. Uvedené neplatí pre absolventov 1. stupňa štúdia (alebo aj štúdia 2. stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ) v študijnom odbore právo na Právnickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Ak uchádzač podáva elektronickú prihlášku, predloží dokumenty, ktoré tvoria prílohu prihlášky na študijné oddelenie Právnickej fakulty UMB najneskôr v deň zápisu na štúdium, inak nebude zapísaný na štúdium. V prípade, že uchádzač ukončil štúdium 1. stupňa (alebo aj štúdia 2. stupňa v zmysle § 56 ods. 3 zákona o VŠ) v príslušnom akademickom roku, predloží overenú kópiu diplomu o ukončení tohto štúdia v študijnom odbore právo spoločne s výpisom výsledkov tohto príslušného štúdia na študijné oddelenie Právnickej fakulty UMB najneskôr v deň zápisu na štúdium, inak nebude zapísaný na štúdium.
Uchádzač o štúdium v ktoromkoľvek stupni, ktorý nepreukáže splnenie základných podmienok prijatia na štúdium v čase overovania splnenia podmienok na prijatie, môže byť na štúdium prijatý podmienečne s tým, že je povinný preukázať splnenie základných podmienok prijatia na štúdium najneskôr v deň určený na zápis na štúdium.
Vo všetkých študijných programoch Právnickej fakulty UMB je podmienkou na prijatie uchádzačov, ktorí neabsolvovali maturitnú skúšku zo slovenského jazyka a prihlasujú sa na štúdium študijného programu uskutočňovaného v slovenskom jazyku, aby ovládali slovenský jazyk minimálne na úrovni B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. Právnická fakulta akceptuje výlučne certifikát o ovládaní slovenského jazyka ako cudzieho/druhého jazyka na požadovanej úrovni (minimálne B2), ktorý je vydaný jazykovými školami registrovanými MŠVVaŠ SR v Sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (registrované štátne jazykové školy a súkromné jazykové školy). Úradne overenú kópiu dokladu potvrdzujúceho znalosť slovenského jazyka na požadovanej úrovni predložia uchádzači najneskôr v deň konania zápisu na štúdium.
Uchádzači, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní podľa príslušných ustanovení zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predložiť uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je uchádzač o štúdium povinný predložiť najneskôr v deň určený na zápis na príslušnú formu a stupeň štúdia.
Termíny podania prihlášky a podmienky prijatia na štúdium pre zahraničných uchádzačov sú rovnaké ako pre uchádzačov zo Slovenskej republiky. Výšku školného upravuje Smernica o školnom na akademický rok 2025/2026.
Podmienky pre zahraničných študentov
Termíny podania prihlášky a podmienky prijatia na štúdium pre zahraničných uchádzačov sú rovnaké ako pre uchádzačov zo Slovenskej republiky. Výšku školného upravuje Smernica o školnom na akademický rok 2025/2026.
Uchádzači, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní podľa príslušných ustanovení zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, predložiť uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je uchádzač o štúdium povinný predložiť najneskôr v deň určený na zápis na príslušnú formu a stupeň štúdia.
Vo všetkých študijných programoch Právnickej fakulty UMB je podmienkou na prijatie uchádzačov, ktorí neabsolvovali maturitnú skúšku zo slovenského jazyka a prihlasujú sa na štúdium študijného programu uskutočňovaného v slovenskom jazyku, aby ovládali slovenský jazyk minimálne na úrovni B2 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky. Právnická fakulta akceptuje výlučne certifikát o ovládaní slovenského jazyka ako cudzieho/druhého jazyka na požadovanej úrovni (minimálne B2), ktorý je vydaný jazykovými školami registrovanými MŠVVaŠ SR v Sieti škôl a školských zariadení Slovenskej republiky (registrované štátne jazykové školy a súkromné jazykové školy). Úradne overenú kópiu dokladu potvrdzujúceho znalosť slovenského jazyka na požadovanej úrovni predložia uchádzači najneskôr v deň konania zápisu na štúdium.
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
Koordinátorka pre študentov so špecifickými potrebami
JUDr. Lucia Petríková, PhD. (č. dv. 250)
048/446 32 50; e-mail: lucia.petrikova@umb.sk
Dôležité informácie pre študentov so špecifickými potrebami spolu s potrebnými tlačivami sú zverejnené tiež na web stránke fakulty:https://www.prf.umb.sk/studium/informacie-pre-studenta/sprievodca-studiom-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami.html
TERMÍNY KONANIA PRIJÍMACEJ SKÚŠKY:
1. stupeň štúdia denná forma – konanie prijímacej skúšky: 10.-11. júna 2025
od 23. júna 2025 – zasielanie rozhodnutí o prijatí na 1. stupeň vysokoškolského štúdia
Prihlásenému uchádzačovi zašle fakulta najneskôr mesiac pred konaním prijímacej skúšky pozvánku a podrobnejšie informácie.
Prijímacia skúška je organizovaná s cieľom zabezpečiť, aby sa na štúdium dostali uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi. Prijímacia skúška na denné bakalárske štúdium sa uskutočňuje formou písomného testu, ktorým sa preverujú stredoškolské znalosti z predmetov história (slovenské a svetové dejiny), filozofia, náuka o spoločnosti vrátane základov práva, základov sociológie, psychológie a ekonómie; zároveň sa overuje všeobecný spoločensko-politický a kultúrny prehľad, znalosti Ústavy Slovenskej republiky, ako aj logické myslenie uchádzača. Odporúčanú literatúru na prijímaciu skúšku pre bakalársky študijný program právo fakulta zverejní na svojom webovom sídle. Test sa skladá z celkovo 50 otázok, časový limit na jeho vyplnenie je 30 minút. Fakulta po vyplnení a odovzdaní testu umožní uchádzačovi, za prítomnosti počítačového operátora, presvedčiť sa o správnosti/nesprávnosti odpovedí na otázky testu a o výške bodového hodnotenia výsledkov testu ešte v deň prijímacej skúšky. Výsledky prijímacej skúšky budú zverejnené na webovom sídle fakulty, Podľa získaných bodov z písomného testu bude stanovené poradie od najvyššieho počtu po najnižší počet získaných bodov. Prijatý je ten uchádzač, ktorý dosiahne počet bodov potrebný pre predpokladaný počet prijatých študentov v študijnom programe a forme. Počet prijatých uchádzačov bude v súlade so schválenými plánovanými počtami prijatých uchádzačov na AR 2025/2026. V prípade neúčasti uchádzača na prijímacej skúške sa poplatok za prijímacie konanie nevracia.
Forma prijímacej skúšky
Prijímacia skúška je organizovaná s cieľom zabezpečiť, aby sa na štúdium dostali uchádzači s potrebnými schopnosťami a predpokladmi. Prijímacia skúška na denné bakalárske štúdium sa uskutočňuje formou písomného testu, ktorým sa preverujú stredoškolské znalosti z predmetov história (slovenské a svetové dejiny), filozofia, náuka o spoločnosti vrátane základov práva, základov sociológie, psychológie a ekonómie; zároveň sa overuje všeobecný spoločensko-politický a kultúrny prehľad, znalosti Ústavy Slovenskej republiky, ako aj logické myslenie uchádzača. Odporúčanú literatúru na prijímaciu skúšku pre bakalársky študijný program právo fakulta zverejní na svojom webovom sídle. Test sa skladá z celkovo 50 otázok, časový limit na jeho vyplnenie je 30 minút. Fakulta po vyplnení a odovzdaní testu umožní uchádzačovi, za prítomnosti počítačového operátora, presvedčiť sa o správnosti/nesprávnosti odpovedí na otázky testu a o výške bodového hodnotenia výsledkov testu ešte v deň prijímacej skúšky. Výsledky prijímacej skúšky budú zverejnené na webovom sídle fakulty, Podľa získaných bodov z písomného testu bude stanovené poradie od najvyššieho počtu po najnižší počet získaných bodov. Prijatý je ten uchádzač, ktorý dosiahne počet bodov potrebný pre predpokladaný počet prijatých študentov v študijnom programe a forme. Počet prijatých uchádzačov bude v súlade so schválenými plánovanými počtami prijatých uchádzačov na AR 2025/2026. V prípade neúčasti uchádzača na prijímacej skúške sa poplatok za prijímacie konanie nevracia.
Testy
-
-
Podanie prihlášky na štúdium
20.09.2024 - 30.04.2025
-
Konanie prijímacej skúšky
10.06.2025 - 11.06.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
350
Prílohy
- Maturitné vysvedčenie (papierová forma)
- Poplatok za prihlášku (papierová forma)
- Vysvedčenie (papierová forma)
- Vysvedčenie z posledného ročníka (papierová forma)
- Životopis (papierová forma)
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 50 €
elektronická prihláška: 40 €
Fakturačné údaje
POPLATOK ZA PRIJÍMACIE KONANIE:
60,- € – pre všetky stupne v dennej a externej forme štúdia
50,- € – výška poplatku pre všetky stupne štúdia v prípade podania elektronickej prihlášky pre denné aj externé štúdium
Poplatky za materiálne zabezpečenie prijímacieho konania v 1., 2. a 3. stupni vysokoškolského štúdia upravuje § 92 ods. 12 zákona č. 131/2002 Z. z. o VŠ v znení zmien a doplnkov.
Fakturačné údaje (zverejnené aj na stránke www.platby.umb.sk):
1. Úhrada poplatku z krajín EÚ:
Názov účtu: Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Názov a adresa banky: Štátna pokladnica, Radlinského 32, 810 05 Bratislava 15
Číslo účtu/IBAN: SK75 8180 0000 0070 0009 5590
SWIFT/BIC: SPSRSKBA
VS (variabilný symbol): 8031 (pre uchádzačov o bakalárske štúdium)
8032 (pre uchádzačov o magisterské štúdium)
8033 (pre uchádzačov o doktorandské štúdium) KS (konštantný symbol): 0308 – bezhotovostné platby
ŠS (špecifický symbol): rodné číslo (u uchádzačov zo SR)
dátum narodenia v tvare DDMMRR (u zahraničných uchádzačov)
Správa pre príjemcu: meno a priezvisko uchádzača
2. Úhrada poplatku cez sprostredkujúcu banku z tretích krajín:
Názov účtu: Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Názov a adresa banky: Všeobecná úverová banka, a. s., Mlynské Nivy 1,
829 90 Bratislava
Číslo účtu/IBAN: SK75 8180 0000 0070 0009 5590
SWIFT/BIC: SUBASKBXXXX
VS (variabilný symbol): 8031 (pre uchádzačov o bakalárske štúdium)
8032 (pre uchádzačov o magisterské štúdium)
8033 (pre uchádzačov o doktorandské štúdium) KS (konštantný symbol): 0308 – bezhotovostné platby
ŠS (špecifický symbol): rodné číslo (u uchádzačov zo SR)
dátum narodenia v tvare DDMMRR (u zahraničných uchádzačov)
Správa pre príjemcu: meno a priezvisko uchádzača
Úhradu poplatku za prijímacie konanie musí uchádzač o štúdium alebo ním poverená osoba zrealizovať bankovým prevodom najneskôr v posledný deň, kedy je možné zaslať prihlášku na štúdium. Prihláška na štúdium bez uhradeného poplatku v stanovenej výške za prijímacie konanie nebude akceptovaná.
Zaplatený poplatok za prijímacie konanie sa nevracia.
Z dôvodov automatizovaného spracovania poplatkov v informačnom systéme akceptujeme len bezhotovostné platby. Platba poštovou poukážkou sa neakceptuje z dôvodu nemožnosti identifikácie platiteľa v informačnom systéme univerzity.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Bc. Ján Chmelík – jan.chmelik@umb.sk
Posledná aktualizácia: 03.10.2024 16:48