Environmentálna biológia
Vedomosti
Absolvent má rozšírené interdisciplinárne teoretické a praktické vedomosti z biologicko-ekologických a environmentálnych vied. Je schopný analyzovať štruktúru, dynamiku a funkcie ekologických systémov a porozumieť princípom, mechanizmom a procesom organizácie týchto systémov. Osvojí si moderný ekosystémový a integrovaný prístup k ochrane prírody, krajiny a životného prostredia (ŽP). Dokáže posúdiť vplyv škodlivých a toxických prvkov a zlúčenín na život na Zemi (od jednotlivcov cez druhy až po spoločenstvá, vrátane človeka) a na jednotlivé zložky ŽP. Dokáže formulovať a analyzovať interakcie medzi biotou, abiotickým prostredím a ŽP, ako aj ekologické a environmentálne problémy na globálnej, regionálnej a lokálnej úrovni a je schopný navrhnúť praktické riešenia vedúce k ich eliminácii či odstráneniu, prioritne procesmi ekologickej obnovy a využitím biologických sanačných metód. Vie predikovať, identifikovať a posudzovať vplyvy činnosti človeka a dôsledkov globálnych problémov Zeme na biotu, ekosystémy, ŽP a zdravie človeka. Rozumie modelom oceňovania ekosystémových služieb. Ovláda metódy vedeckej práce, vie navrhnúť, zrealizovať a štatisticky vyhodnotiť ekologické a environmentálne experimenty. Aplikuje svoje vedomosti a schopnosti z tvorby a riadenia environmentálnych projektov. Ovláda legislatívu v oblasti posudzovania vplyvov na životné prostredie, na úseku jednotlivých zložiek životného prostredia a jej využití v praxi, chápe vzájomné prepojenie právnych predpisov, ovláda základné kompetencie v oblasti zastúpenia orgánu štátnej správy, resp. iného subjektu v správnom konaní, týkajúcom sa práva životného prostredia. V rámci mnohých predmetov prepája teóriu s praxou analýzou prípadových štúdií, experimentov a projektov prezentovaných odborníkmi a špecialistami z praxe. Má poznatky o trendoch v životnom prostredí vo svete, Európe a na Slovensku, orientuje sa v základných strategických a prognostických pojmoch a má prehľad o ich vyžívaní v životnom prostredí, najmä v oblasti biodiverzity a zmeny klímy. Hodnotí, rozvíja a implementuje viaceré edukačné metodické postupy na dosiahnutie cieľov environmentálnej výchovy v prostredí formálneho a neformálneho vzdelávania.
Zručnosti
Absolvent je schopný posúdiť reálnu ekologickú a environmentálnu udržateľnosť navrhovaných riešení, napr. v prípade poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva a klimatickej zmeny. Aplikuje svoje vedomosti pri analýzach vybraného územia z pohľadu poskytovaných ekosystémových služieb, ich špecifikácie, významu a hodnotenia. Je schopný posúdiť vhodnosť a efektívnosť ochranárskych zásahov, definovať kľúčové problémy, ako aj silné a slabé stránky v praktickej ochrane prírody a krajiny a ŽP. Dokáže selektovať a posúdiť reálnosť postupov pri ekologickej obnove ekosystémov a krajiny, predpovedať ich efektívnosť a výsledok. Ovláda metódy (bio)remediácie environmentálnych záťaží, kontaminovaných zložiek ŽP a brownfieldov. Má praktické skúsenosti s aktivitami rezortných organizácií MŽP SR, najmä Štátnej ochrany prírody SR, Slovenskej agentúry životného prostredia, Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, ako aj inštitúciami a podnikmi zaoberajúcimi sa environmentálnou problematikou a odpadovým hospodárstvom. Aplikuje získané teoretické poznatky a nadobudnuté skúsenosti na realizáciu vlastného programu environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety a aplikuje adekvátne inštruktážne vzdelávacie techniky na podporu environmentálnej gramotnosti rôznych cieľových skupín. Je schopný vytvoriť vlastný návrh a rozpočet ekologického či environmentálneho projektu. Hodnotí stav životného prostredia v rámci súčasného modelu „business as usual“ a predpovedá možnosti budúceho vývoja v intenciách zelených iniciatív na základe existujúcich scenárov. Je schopný vykonávať tzv. poprojektovú analýzu/monitoring (definovanú procesom EIA) vybraných zložiek životného prostredia a svojim odborným vkladom aktívne vstúpiť do ktorejkoľvek fázy procesu EIA a týmto plní kritériá na odbornú prípravu pre hodnotiteľov Ministerstva životného prostredia SR. Dokáže aplikovať príslušnú legislatívu pri riešení problémov súvisiacich so starostlivosťou o prírodné a životné prostredie a ich jednotlivé zložky. Absolvent uskutočňuje samostatne alebo v riešiteľskom tíme základný a aplikovaný výskum. Je schopný pristupovať k svojej práci tvorivo a iniciatívne. Dokáže vybrať vhodnú metódu a dizajn zberu údajov na analýzu a syntézu študovanej problematiky, vie správne interpretovať získané výsledky. Pozná povahu získaných biologicko-ekologických a environmentálnych údajov a dokáže aplikovať na ich spracovanie adekvátne štatistické metódy. Je schopný využívať aplikácie GIS na riešenie praktických problémov. Vie spracovať vedecký článok a ovláda jednotlivé spôsoby prezentácie výsledkov. Predstavuje odborníka, ktorý v praktickom uplatnení nielenže chápe podstatu biologických, ekologických a environmentálnych dát, ale je ich schopný aj samostatne spracovať v databázach a v prostredí geografických informačných systémov, čo v praxi zvyčajne predstavuje pracovnú náplň minimálne dvoch pracovníkov.
Kompetencie
Svoje interdisciplinárne biologicko-ekologicko-environmentálne vzdelanie uplatní v rôznych verejných a súkromných prevádzkových, správnych, riadiacich, vedecko-výskumných, poradenských, ale aj výrobných domácich a medzinárodných inštitúciách. Ide najmä o štátne aj mimovládne organizácie ochrany prírody a krajiny, orgány štátnej správy a samosprávy, vedecké inštitúcie a univerzity, špecializované laboratóriá, ako aj organizácie zaoberajúce sa problematikou sanácií, životného prostredia a environmentálnej výchovy.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Uchádzač o štúdium v druhom stupni štúdia pre akademický rok 2025/2026 musí mať ukončené vysokoškolské bakalárske štúdium v študijnom programe v rovnakom alebo príbuznom študijnom odbore ako je ten, na ktorý sa hlási.
Prijímacia skúška na druhý stupeň štúdia v dennej aj externej forme štúdia
v akademickom roku 2025/2026 sa uskutoční nasledovne:
1. na študijné programy FPV UMB môžu byť prihlásení uchádzači na základe návrhu osoby zodpovednej za študijný program prijatí bez prijímacích skúšok v prípade, ak počet prihlásených na študijný program nepresiahne plánovaný počet. Základnou podmienkou ich prijatia bude úspešné ukončenie vysokoškolského bakalárskeho štúdia v rovnakom alebo súvisiacom študijnom odbore ako je ten, na ktorý sa hlásia;
2. v prípade, ak počet prihlásených uchádzačov na daný študijný program výrazne presiahne plánované kapacitné možnosti fakulty, budú uchádzači prijatí na základe výsledkov prijímacej skúšky (písomných testov). Prijímacia skúška sa môže uskutočniť aj online formou. Rozhodnutie o forme prijímacej skúšky je v kompetencii osoby zodpovednej za študijný program. Úspešný uchádzač musí riešením písomného testu dosiahnuť minimálnu úroveň úspešnosti 50 % (v prípade učiteľských ŠP v kombinácii predmetov je úspešnosť vzťahovaná na test za každý aprobačný predmet).
Písomné testy sa budú písať:
‒ z pedagogicko-psychologického základu a predmetov ŠP (aprobačných predmetov) v rozsahu vysokoškolského učiva prvého stupňa na štúdium učiteľstva biológie, fyziky, geografie, chémie, informatiky, matematiky, ako aj aprobačných predmetov realizovaných na PF alebo FF UMB.
‒ z pedagogicko-psychologického základu a z prehľadu technickej aplikácie matematiky a fyziky v rozsahu vysokoškolského učiva prvého stupňa na štúdium učiteľstva techniky,
‒ z aplikovanej informatiky v rozsahu vysokoškolského učiva prvého stupňa na štúdium aplikovanej informatiky,
‒ z geografie a geológie v rozsahu vysokoškolského učiva prvého stupňa na štúdium aplikovaných geovied,
‒ z matematiky v rozsahu vysokoškolského učiva prvého stupňa na štúdium matematiky v analýze dát a vo financiách,
‒ z biológie, ekológie, monitoringu a informačných systémov v rozsahu vysokoškolského učiva prvého stupňa na štúdium environmentálnej biológie.
Podmienky prijatia na učiteľské študijné programy, kde jedným z aprobačných predmetov je predmet realizovaný na PF UMB nájdete na stránke fakulty (www.pdf.umb.sk).
Podmienky prijatia na učiteľské študijné programy, kde jedným z aprobačných predmetov je predmet realizovaný na FF UMB nájdete na stránke fakulty (www.ff.umb.sk).
Podmienky prijatia na učiteľské študijné programy, kde jedným z aprobačných predmetov je telesná výchova realizovaná na FTVŠaZ UMB nájdete na stránke fakulty (www.ftvsz.umb.sk).
Podmienky pre zahraničných študentov
Uchádzači o štúdium, ktorí absolvovali predchádzajúci stupeň vzdelania v zahraničí, sú povinní podľa Zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov predložiť uznanie dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky. Rozhodnutie o uznaní dokladov o vzdelaní je povinný prijatý uchádzač o štúdium predložiť najneskôr v deň zápisu na štúdium. Uznanie dokladu o vzdelaní absolventa strednej školy v zahraničí je v kompetencii Krajského školského úradu, ktorý vydáva rozhodnutie po splnení všetkých podmienok. Uznanie dokladu o vzdelaní absolventa vysokej školy (1. stupeň a 2. stupeň v prípade pokračovania na vyššom stupni štúdia) v zahraničí je v kompetencii vysokej školy, ktorá vydá rozhodnutie po splnení všetkých podmienok. Výnimku tvoria doklady získané na území Českej republiky, pri ktorých uznanie nie je potrebné.
Uchádzačom, ktorým bol udelený azyl, poskytnutá doplnková ochrana alebo poskytnuté dočasné útočisko (ďalej aj ako „osoba s osobitným právnym statusom“) v súlade s § 56 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o vysokých školách“) môžu podmienku dosiahnutia úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania pre účel podľa § 56 ods. 1 zákona o vysokých školách preukázať čestným vyhlásením v súlade s Metodickým pokynom č. 4/2022 Osobitné podmienky a postupy UMB a jej fakúlt vo vzťahu k osobám, ktorým bol udelený azyl, poskytnutá doplnková ochrana alebo poskytnuté dočasné útočisko a testom všeobecných študijných predpokladov.
Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky
Na študijné programy FPV UMB môžu byť prihlásení uchádzači na základe návrhu osoby zodpovednej za študijný program prijatí bez prijímacích skúšok v prípade, ak počet prihlásených na študijný program nepresiahne plánovaný počet. Základnou podmienkou ich prijatia bude úspešné ukončenie vysokoškolského bakalárskeho štúdia v rovnakom alebo súvisiacom študijnom odbore ako je ten, na ktorý sa hlásia.
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
KOORDINÁTOR PRE ŠTUDENTOV SO ŠPECIFICKÝMI POTREBAMI
doc. PaedDr. Patrik Voštinár, PhD. (č. dv. F 131); 048/ 446 7124;
e-mail: patrik.vostinar@umb.sk
Termín podania prihlášky na magisterský stupeň štúdia dennej aj externej formy je do 30. apríla 2025. V prípade magisterských študijných programov s telesnou výchovou je termín na podanie prihlášky do 31. februára 2025. Rozhoduje dátum poštovej pečiatky.
Uchádzač si môže podať prihlášku na viac študijných programov, na každý z nich treba podať a zdokladovať novú prihlášku. Kópiu dokladu o uhradení poplatku je potrebné priložiť ku každej prihláške. Bez potvrdenia o úhrade poplatku nebude prihláška uchádzača akceptovaná a bude vrátená.
Výška poplatku za prijímacie konanie na jeden študijný program vysokoškolského štúdia dennej aj externej formy je 35,- € (v prípade zaslania aj elektronickej prihlášky 32,- €). V prípade podania viacerých prihlášok je suma rovnaká.
Uchádzačom, ktorí neuspeli na prijímacích skúškach alebo sa ich nezúčastnili, sa poplatok nevracia. V prípade, že sa uchádzač nedostaví na prijímaciu skúšku zo závažných dôvodov, vráti sa mu časť poplatku na základe žiadosti, ktorá musí byť doručená na Študijné oddelenie FPV UMB do termínu konania prijímacích skúšok (rozhoduje dátum poštovej pečiatky).
Testy
písomná forma
-
Podanie prihlášky na štúdium
01.11.2024 - 30.04.2025
-
Konanie prijímacej skúšky
11.06.2025 - 13.06.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
20
Prílohy
- bakalársky diplom (papierová forma)
- vysvedčenie z I. stupňa (papierová forma)
- overená fotokópia diplomu pre uchádzačov z iných VŠ (papierová forma)
- overená fotokópia vysvedčenia pre uchádzačov z iných VŠ (papierová forma)
- životopis (papierová forma)
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 35 €
elektronická prihláška: 32 €
Fakturačné údaje
Fakturačné údaje (zverejnené aj na stránke www.platby.umb.sk):
1. Úhrada poplatku z krajín EÚ:
Názov účtu: Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Názov a adresa banky: Štátna pokladnica, Radlinského 32, 810 05 Bratislava 15
Číslo účtu/IBAN: SK75 8180 0000 0070 0009 5590
SWIFT/BIC: SPSRSKBA
VS (variabilný symbol): 5032 (pre uchádzačov o magisterské štúdium)
KS (konštantný symbol): 0308 – bezhotovostné platby
ŠS (špecifický symbol): rodné číslo (u uchádzačov zo SR)
dátum narodenia v tvare DDMMRR (u zahraničných uchádzačov)
Správa pre príjemcu: meno a priezvisko uchádzača
2. Úhrada poplatku cez sprostredkujúcu banku z tretích krajín:
Názov účtu: Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici
Názov a adresa banky: Všeobecná úverová banka, a. s., Mlynské Nivy 1, 829 90 Bratislava
Číslo účtu/IBAN: SK75 8180 0000 0070 0009 5590
SWIFT/BIC: SUBASKBXXXX
VS (variabilný symbol): 5032 (pre uchádzačov o magisterské štúdium)
KS (konštantný symbol): 0308 – bezhotovostné platby
ŠS (špecifický symbol): rodné číslo (u uchádzačov zo SR)
dátum narodenia v tvare DDMMRR (u zahraničných uchádzačov)
Správa pre príjemcu: meno a priezvisko uchádzača
Platba poštovou poukážkou sa neakceptuje z dôvodu nemožnosti identifikácie platiteľa v informačnom systéme univerzity.
Úhradu poplatku za prijímacie konanie musí uchádzač o štúdium alebo ním poverená osoba zrealizovať bankovým prevodom najneskôr v posledný deň, kedy je možné zaslať prihlášku na štúdium. Prihláška na štúdium bez uhradeného poplatku v stanovenej výške za prijímacie konanie nebude akceptovaná.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: PaedDr. Beata Dobríková – beata.dobrikova@umb.sk
Posledná aktualizácia: 20.09.2024 16:37