Filozofia
V treťom roku štúdia študent určitým spôsobom završuje svoje vedomosti z dejín filozofie prostredníctvom osvojovania si konceptov súčasnej a slovenskej filozofie, poznatky zo systematickej filozofie rozvíja na úrovni ekofilozofie a metodológie vied. Ťažisko rozvoja schopností študenta sa postupne presúva na formovanie jeho schopnosti samostatnej formulácie problémov filozofie, poznanie ich riešenia v histórii filozofie, schopnosť ich komunikovania a vysvetľovania.
Vyvrcholením a súčasne aj syntézou jeho bakalárskych vedomostí ako aj jeho schopnosti tvorivého uplatnenia poznatkov je napísanie bakalárskej práce.
Študijný program filozofia vychádza vo svojom obsahu dôsledne z opisu študijného odboru 2.1.1 filozofia pre prvý stupeň vysokoškolského štúdia. Obsah študijného programu zabezpečuje dosiahnutie parametrov stanovených opisom študijného odboru pre odborný profil absolventa. Jadro znalostí sa v študijnom programe realizuje prostredníctvom predmetov Filozofická propedeutika, Dejiny antickej, stredovekej, renesančnej, novovekej filozofie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia a Dejiny Slovenskej filozofie. Potom sú do jadra programu zahrnuté predmety Metafyzika I., II, Epistemológia I., II, Etika I., II, Filozofická antropológia I.,II, Politická filozofia, Sociálna filozofia, Logika I.,II, Metodológia vedy. Ich cieľom je aby študent dosiahol potrebné teoretické vedomosti o základnom členení filozofie, zvládol základný pojmový aparát, pozná hlavné filozofické systémy, školy, prúdy, problémy a predstaviteľov, má znalosti z jednotlivých oblastí filozofie a pozná základné metodologické postupy. Predmety, ktoré nie sú zaradené do jadra programu, sú určené na rozvoj poznania študenta podľa jeho výberu a patria k nim predovšetkým predmety Byzantská antropológia, Dejiny etického myslenia, Dejiny estetického myslenia, Základy politológie, Politický systém SR, Teória štátu a práva, Úvod do orientálnej filozofie, Dejiny logiky, Základy sociológie, Medzinárodné vzťahy, Spoločenská etiketa.
Uplatnenie absolventov
Bakalársky študijný program filozofia vychádza z opisu študijného odboru Filozofia pre prvý stupeň vysokoškolského štúdia. Absolventi získajú všeobecné faktografické a teoreticko-metodologické znalosti, ktoré sú východiskom pre prax a výskum. Jadro znalostí sa v študijnom programe realizuje prostredníctvom predmetov Antická filozofia, Stredoveká a renesančná filozofia, Novoveká filozofia, Filozofia 19. storočia, Filozofia 20. storočia. Do jadra programu sú zahrnuté aj predmety Metafyzika, Etika, Politická a sociálna filozofia, Filozofia mysle, Ekofilozofia, Filozofia náboženstva, Filozofická antropológia, Epistemológia, Logika, Teória a metodológia vedy. Ich cieľom je, aby študent dosiahol potrebné teoretické vedomosti o základnom členení filozofie, zvládol základný pojmový aparát, zoznámil sa s hlavnými filozofickými systémami, školami, ale aj problémami, spoznal jednotlivé oblasti filozofie a základné metodologické postupy. Tento cieľ je ešte zvlášť podporený predmetom Filozofická propedeutika. Predmety, ktoré sú zamerané na prehlbovanie zručnosti analýzy vedeckého textu, si študent vyberá z ponuky Úvod do starogréckeho jazyka, Dejiny byzantskej filozofie, Dejiny francúzskej filozofie, Filozofia médií a textové semináre. Konkrétna vyučovacia náplň zároveň odráža špecifiká Katedry filozofie vo vedeckovýskumnej a publikačnej oblasti pedagógov. Bakalárske štúdium študent ukončuje úspešným obhájením bakalárskej záverečnej práce.
Uplatnenie absolventov
Absolventi/ky dokážu zodpovedne riešiť úlohy na postoch odborných pracovníkov v rôznych oblastiach spoločenského a kultúrneho života, v kultúrnych inštitúciách, v masovokomunikačných prostriedkoch, v štátnej správe i samospráve, občianskych združeniach.
Absolventi/ky vedia vnímať konkrétne celospoločenské problémy, pristupovať k nim z odborného hľadiska a v rámci svojich možností a pracovného poslania, sa aktívne podieľať na ich riešení (napr. v rôznych organizáciách, environmentálnych a humanitárnych projektoch, odborných diskusiách, prednáškach na stredných školách, odbornými príspevkami v periodikách, angažovaním sa v kultúrno-spoločenských podujatiach, atď.) a organizovať svoje vlastné ďalšie vzdelávanie vzhľadom na konkrétne potreby vykonávaného povolania.
Absolventi/ky bakalárskeho štúdia v študijnom programe Filozofia nachádzajú uplatnenie vo všetkých profesiách, ktoré vyžadujú samostatný prístup k riešeniu problému a majú prehľad v historických udalostiach a javoch, bazálny rozhľad v odboroch spadajúcich pod humanitné vedy. Navyše schopnosti, intelektuálne zručnosti a poznatky, ktoré absolventi štúdia filozofie nadobúdajú, im umožňujú uplatniť sa nielen v profesiách, pre ktoré je vyštudovanie takéhoto odboru podmienkou, ale aj v mnohých inštitúciách a oblastiach verejného života, v ktorých jazykový prejav, kritické myslenie a analytické schopnosti zohrávajú kľúčovú úlohu.
Sú spôsobilí vykonávať profesie v nasledovných inštitúciách a zariadeniach:
- vládne a mimovládne humanitne orientované inštitúcie a organizácie,
- organizácie a inštitúcie tretieho sektora, nadácie, občianske združenia,
- inštitúcie zaoberajúce sa empirickou identifikáciou stavu spoločnosti (napr. výskumom verejnej mienky),
- v médiách ako redaktori, reportéri, komentátori,
- kultúrno-spoločenské inštitúcie,
- redakcie odborných a spoločenských časopisov,
- vydavateľstvách odbornej (spoločenskovednej) literatúry,
- politické inštitúcie,
- v štátnej a verejnej správe,
- samospráva (oblasť „ľudských zdrojov“),
- v súkromnom sektore ako analytici, lektori, personalisti, PR manažéri, mentori
- v analyticko-projektových a poradenských spoločnostiach
- v analytických inštitúciách zameraných na vzdelávanie, vedu a politiku
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Na študijné programy, pri ktorých sa nekoná prijímacia skúška, bude poradovník prijatých uchádzačov zostavený na základe výsledkov štúdia zo strednej školy - priemer známok na výročných vysvedčeniach za 2. a 3. ročník a na polročnom vysvedčení za 4. ročník.
podmienkou zápisu do 1. ročníka je predloženie notársky overenej kópie maturitného vysvedčenia.
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
prof. PhDr. Peter Seidler, CSc.
Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
Pedagogická fakulta
Katedra pedagogiky
Dražovská cesta 4
949 74 Nitra
Slovensko
E-mail: pseidler@ukf.sk
Tel: +421 37 6408 255
Bez prijímacej skúšky
-
Podanie prihlášky na štúdium
01.01.2025 - 31.03.2025
-
Konanie prijímacej skúšky
01.05.2025 - 15.05.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
10
Prílohy
- Diplom zo súťaží (papierová forma)
- Iné (papierová forma)
- Maturitné vysvedčenie (papierová forma)
- Osvedčenie (papierová forma)
- Vysvedčenia (po ročníkoch v jednom súbore obe strany) (papierová forma)
- Vysvedčenie z posledného ročníka (papierová forma)
- Životopis (papierová forma)
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Mgr. Katarína Fabiánová – kfabianova@ukf.sk
Posledná aktualizácia: 19.12.2024 13:04