Učiteľstvo slovenského jazyka a literatúry (v kombinácii)

Tento študijný program je potrebné kombinovať s jedným z nasledujúcich študijných programov:

  • Filozofická fakulta - učiteľstvo ruského jazyka a literatúry (v kombinácii)
Študijný odbor učiteľstvo akademických predmetov je zameraný na prípravu budúcich učiteľov tak, aby bola rozvinutá ich špecializačná odbornosť s didaktikou, pedagogicko-psychologická pripravenosť a osobnostný rozvoj budúcich učiteľov. V tomto smere študent získava celkový prehľad o vysokoškolskom štúdiu v predmete propedeutika do vysokoškolského štúdia a základy pedagogického poznania cez predmety základy pedagogiky a seminár zo základov pedagogiky. Ďalšie pedagogické poznanie, z hľadiska vývoja pedagogického myslenia, získavajú študenti v predmetoch dejiny pedagogiky a seminár z dejín pedagogiky. Prácu s deťmi a mládežou si osvoja v predmetoch stratégie a metódy rozvoja osobnosti dieťaťa, seminár zo stratégií a metód rozvoja osobnosti dieťaťa, teória výchovy a seminár z teórie výchovy. Komunikačnú stránku budúceho učiteľa bude rozvíjať predmet pedagogická komunikácia a seminár z pedagogickej komunikácie, pričom didaktickú líniu vzdelávania si budúci učiteľ osvojí v predmetoch všeobecná didaktika a seminár zo všeobecnej didaktiky. S pedagogickými vyučovacími predmetmi sú v súlade aj vyučovanie predmety zo psychológie orientované na základy psychologického poznania, psychológiu vo vývine dieťaťa či psychologické aspekty spoločenského prostredia. Uvedené otázky sú obsahom vyučovacích predmetov všeobecná psychológia, seminár zo všeobecnej psychológie, psychológia osobnosti, vývinová psychológia a sociálna psychológia. S pedagogickou komunikáciou, z aspektu kultúry hovoreného či písomného prejavu, spojený predmet praktický kurz slovenského jazyka I. a II. a filozofický predmet elementy logického myslenia. Aplikačnými a rozširujúcimi predmetmi sú povinne voliteľné predmety ako sociálna pedagogika, pedagogika voľného času, výchovné poradenstvo, výchovné problémy v škole, techniky a metódy skvalitnenia výučby a základy pedagogického výskumu. Problémy so spracovávaním záverečnej práce bude pomáhať riešiť predmet seminár k záverečnej práci. Podobne ako aj výberové predmety práca triedneho učiteľa, výcvik empatie, alternatívne školy a ich výchovno-vzdelávacie koncepcie a základy empatie.
Vyučovacie predmety všetkých kategórií, t.j. povinné, povinne voliteľné i výberové z hľadiska obsahu i časovej dotácie, môžu primerane rozvinúť pedagogicko-psychologickú stránku študenta bakalárskeho stupňa štúdia orientovaného na učiteľstvo akademických predmetov. Získané poznatky a rozšírené vedomosti môžu byť využité v štúdiu jednotlivých špecializácií, zvlášť v oblasti výchovného využitia aprobačných predmetov, odbornej komunikácie, predmetovej a odborovej didaktiky, či asertívneho rozvoja osobnosti budúcich učiteľov. Uvedené prepojenie jednotlivých vyučovacích predmetov umožní študentom úspešné absolvovanie pedagogickej praxe, či získanie ďalších podnetov z nej pre štúdium, zaujatie kariérového stanoviska k povolaniu učiteľa, čo bude motiváciou pre spracovanie záverečnej práce a jej obhajobu, či úspešné zvládnutie bakalárskych skúšok, ktoré študentom umožnia ďalšie štúdium alebo konkrétnu praktickú činnosť v škole alebo mimo nej.

Uplatnenie absolventov
Absolvent v pozícii pedagogického asistenta dokáže podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa alebo majstra odbornej výchovy a v spolupráci s odbornými zamestnancami vytvárať rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní, pomáhať dieťaťu, žiakovi alebo skupine detí alebo žiakov pri prekonávaní architektonických, informačných, jazykových, zdravotných, sociálnych alebo kultúrnych bariér.
Výstupy vzdelávania v kategóriách:
vedomosti: absolvent bude ovládať poznatky pedagogických a psychologických disciplín zameraných na individuálnu prácu so žiakom alebo skupinou žiakov so špecifickými výchovno-vzdelávacími potrebami.
zručnosti: absolvent pod vedením učiteľa dokáže participovať na realizácií edukačných činností priamo v školskom prostredí, samostatne vykonávať menej náročné a pomocné práce v edukačnom procese.
profesijné kompetencie: absolvent bude mať rozvinuté najmä kompetencie - identifikovať vývinové a individuálne charakteristiky žiaka, identifikovať psychologické a sociálne faktory učenia sa žiaka, identifikovať sociokultúrny kontext vývinu žiaka, implementovať metódy práce so žiakom so špecifickými- výchovno-vzdelávacími potrebami, plánovať a realizovať svoj profesijný rast a sebarozvoj, efektívne spolupracovať s ďalšími odbornými pracovníkmi, stotožniť sa s profesijnou rolou a školou.
prenositeľné kompetencie: absolvent bude mať rozvinuté komunikačné schopnosti, organizačné zručnosti, digitálne zručnosti, kreativitu, interpersonálne schopnosti, mentorské schopnosti, metakognitíve schopnosti a uvažovanie v súvislostiach, prácu v tíme a s tímom, schopnosť zvládať záťažové situácie a prekážky, schopnosť prispôsobiť sa zmeneným okolnostiam a schopnosť pracovať v interkultúrnom prostredí.

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Podmienky prijatia
Základné podmienky prijatia na bakalárske študijné programy:
Základnou podmienkou prijatia na bakalárske štúdium alebo na štúdium študijného programu podľa § 56 ods. 1 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách je získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania.

Povinnou súčasťou prihlášky sú:
- životopis,
- overené kópie stredoškolských vysvedčení a maturitného vysvedčenia. Uchádzačom, ktorí maturujú v akademickom roku 2023/2024 môže potvrdiť výsledky štúdia stredná škola alebo využijú elektronickú žiacku knižku. Overenú kópiu vysvedčenia za posledný ročník a maturitného vysvedčenia pošlú uchádzači ihneď po maturitnej skúške, prípadne prinesú najneskôr v deň zápisu na štúdium,
- potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie. Poplatok uhradí uchádzač za každú podanú prihlášku osobitne na číslo účtu fakulty bankovým prevodom.

Ďalšie podmienky prijatia na štúdium v bakalárskych a magisterských študijných programoch:

1) Na všetky študijné programy bakalárskeho a magisterského stupňa budú uchádzači prijímaní bez prijímacej skúšky.
2) Ak prihlásený počet uchádzačov prevýši predpokladaný počet prijatých uchádzačov na daný študijný program, fakulta vyberie uchádzačov
a) v prípade bakalárskych študijných programov podľa študijných výsledkov zo strednej školy, resp. z predchádzajúceho štúdia doložených k podanej prihláške. Do úvahy sa berú známky zo všetkých stredoškolských vysvedčení. V prípade uchádzačov maturujúcich v roku 2023/2024 vrátane známok za 1. polrok príslušného roka, v prípade uchádzačov, ktorí maturovali pred rokom 2023/2024 sa berú do úvahy známky všetkých vysvedčení. Uchádzači, ktorí už v minulosti absolvovali iné vysokoškolské štúdium môžu dokladovať svoje študijné výsledky výpisom absolvovaných predmetov s informáciou o váženom študijnom priemere.
b) v prípade magisterských študijných programov podľa výsledkov z predchádzajúceho štúdia. Do úvahy sa berie vážený študijný priemer. V prípade uchádzačov, ktorí končia v akademickom roku 2023/2024 vrátane známok za zimný semester ak. roka 2023/2024. Absolventi predkladajú výpis za celé štúdium.
3) Uchádzač, ktorý k poslednému dňu prijímania prihlášok nepredloží doklady podľa bodu 2 nesplní podmienky prijatia na štúdium.
4) Vedenie fakulty môže rozhodnúť o vyhlásení ďalšieho kola prijímacieho konania pre jednotlivé študijné programy I., II. a III. stupňa štúdia, v ktorých neboli naplnené predpokladané počty prijatých uchádzačov.
5) V prípade malého počtu uchádzačov o štúdium v študijnom programe si fakulta vyhradzuje právo posunúť prihlášku študenta do ďalšieho kola prijímacieho konania. Ak fakulta pre malý počet uchádzačov daný študijný program neotvorí, vyhradzuje si právo ponúknuť uchádzačom štúdium v príbuznom študijnom programe.
6) Predpokladom štúdia v nasledovných študijných programoch bakalárskeho stupňa je ovládanie príslušného jazyka minimálne na úrovni B1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky: nemecký jazyk a kultúra v odbornej komunikácii, anglický jazyk a kultúra v odbornej komunikácii, učiteľstvo anglického jazyka a literatúry, učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry, učiteľstvo ruského jazyka a literatúry.
7) U zahraničných uchádzačov bez absolvovanej maturitnej skúšky zo slovenského jazyka, resp. bez absolvovaného vysokoškolského štúdia na študijnom programe poskytovanom v slovenskom jazyku, je podmienkou na prijatie úspešné absolvovanie jazykovej skúšky zo slovenského jazyka realizovanou na FF UCM. V tomto prípade je povinnosťou uchádzača prihlásiť sa na jazykovú skúšku prostredníctvom prihlasovacieho formulára zverejnenom na webovom sídle fakulty najneskôr k poslednému dňu podávania prihlášok.


Dokladovanie vzdelania získaného mimo územia Slovenskej republiky:

Uchádzač je povinný najneskôr do dňa zápisu predložiť rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky.

Podmienky pre zahraničných študentov
Základné podmienky prijatia pre zahraničných uchádzačov

Podmienky prijatia pre zahraničných uchádzačov sú rovnaké ako pre študentov zo SR, vyžaduje sa dobrá znalosť slovenského jazyka, ktorú uchádzač dokladuje vysvedčením o maturitnej skúške zo slovenského jazyka alebo vysokoškolským diplomom vydaným slovenskou vysokou školou.
Uchádzači bez absolvovanej maturitnej skúšky zo slovenského jazyka, resp. bez absolvovaného vysokoškolského štúdia na študijnom programe poskytovanom v slovenskom jazyku, vykonajú v rámci prijímacieho konania jazykovú skúšku, ktorá pozostáva z písomnej a ústnej časti.

Dokladovanie vzdelania získaného mimo územia Slovenskej republiky

Uchádzač je povinný najneskôr do dňa zápisu predložiť rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky.


Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky
Na všetky študijné programy bakalárskeho a magisterského stupňa budú uchádzači prijímaní bez prijímacej skúšky.

Ak prihlásený počet uchádzačov prevýši predpokladaný počet prijatých uchádzačov na daný študijný program, fakulta vyberie uchádzačov

a) v prípade bakalárskych študijných programov podľa študijných výsledkov zo strednej školy, resp. z predchádzajúceho štúdia doložených k podanej prihláške. Do úvahy sa berú známky zo všetkých stredoškolských vysvedčení. V prípade uchádzačov maturujúcich v roku 2023/2024 vrátane známok za 1. polrok príslušného roka, v prípade uchádzačov, ktorí maturovali pred rokom 2023/2024 sa berú do úvahy známky všetkých vysvedčení. Uchádzači, ktorí už v minulosti absolvovali iné vysokoškolské štúdium môžu dokladovať svoje študijné výsledky výpisom absolvovaných predmetov s informáciou o váženom študijnom priemere.

b) v prípade magisterských študijných programov podľa výsledkov z predchádzajúceho štúdia. Do úvahy sa berie vážený študijný priemer. V prípade uchádzačov, ktorí končia v akademickom roku 2023/2024 vrátane známok za zimný semester ak. roka 2023/2024. Absolventi predkladajú výpis za celé štúdium.

Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami:
PaedDr. Timea Šeben Zaťková, PhD.
E-mail: timea.seben.zatkova@ucm.sk

Všeobecné informácie k prijímacej skúške
Prihlášku možno podať:

a) poštou na adresu: Študijné oddelenie FF UCM, Nám. J. Herdu 2, 917 01 Trnava,
b) osobne: v podateľni UCM v Trnave
c) elektronicky: https://www.ucm.sk/sk/elektronicka-prihlaska/

Poznámka:

Pri elektronickej evidencii prihlášky:
- uchádzač je povinný prihlášku nahratú v AIS (elektronická prihláška) uložiť (stav prihlášky „evidovaná“ nie je postačujúci,

- odporúčame využiť elektronickú žiacku knižku. Uchádzači, ktorí maturujú v akademickom roku 2024, vkladajú zostavu známok za 1. až 3.ročník (4-ročné štúdium), resp. za 2. až 4. ročník (5-ročné štúdium). Vysvedčenie z posledného roka a maturitné vysvedčenie je potrebné na študijné oddelenie doručiť dodatočne poštou.

- v prípade, že uchádzač nemá možnosť využiť elektronickú žiacku knižku, je potrebné overené kópie dokladov zaslať poštou na študijné oddelenie,

- do prílohy elektronickej prihlášky uchádzač nahráva životopis a potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie.

- uchádzač, ktorý maturoval pred rokom 2024, doručí na Študijné oddelenie overené kópie vysvedčení za 1. až 4. ročník (4-ročné štúdium), resp. za 2. až 5. ročník (5-ročné štúdium) spolu s maturitným vysvedčením.

Pri podávaní prihlášky písomnou formou:

- prihlášku spolu so všetkými povinnými prílohami je potrebné zaslať poštou na adresu: Študijné oddelenie FF UCM, Nám. J. Herdu 2, 917 01 Trnava, prípadne odovzdať na podateľni,

- uchádzači, ktorí maturujú v akademickom roku 2024, zasielajú vysvedčenie z posledného roka štúdia a maturitné vysvedčenie dodatočne poštou.

  • Podanie prihlášky na štúdium

    16.10.2023 - 30.04.2024

  • Konanie prijímacej skúšky

    01.05.2024 - 30.07.2024

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Predpokladaný počet prijatých uchádzačov
25


Prílohy
  • Potvrdenie od lekára (papierová forma)
  • Poplatok za licenciu ISIC (papierová forma)
  • Poplatok za prijímacie konanie (papierová forma)
  • Poplatok za preukaz (papierová forma)
  • Poplatok za preukaz pokračujúci (papierová forma)
  • Životopis (papierová forma)


Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne


Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 40 €
elektronická prihláška: 35 €

Fakturačné údaje
Banka: Štátna pokladnica
Účet: 7000071919/8180
Variabilný symbol: 22407
Konštantný symbol: 0308
Špecifický symbol: rodné číslo uchádzača bez lomky
IBAN: SK59 8180 0000 0070 0007 1919
SWIFT: SPSRSKBAXXX

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Detail študijného programu

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. Viac informácií

Detail študijného programu

HelpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Zodpovednosť za obsah: Mgr. Elena Marčanová – elena.marcanova@ucm.sk
Posledná aktualizácia: 30.01.2024 08:28

Upozorniť na neaktuálne údaje