Etnológia a mimoeurópske štúdiá

V magisterskom štúdiu (Mgr.) sa študijný program špecializuje svojim zameraním na mimoeurópske kultúry. Pribúdajú prednášky ako etnická história, národy Afriky, národy Ameriky, národy Ázie, špeciálne prednášky z religionistiky (kresťanstvo, judaizmus, hinduizmus, islam a ich regionálne variety) špeciálne prednášky z európskej a mimoeurópskej etnológie a folkloristiky, ktoré sú doplnené seminármi. Prednášky v magisterskom programe jednak nadväzujú na nadobudnuté teoretické vedomosti poslucháča získané bakalárskym štúdiom, ale tiež i rozširujú jeho vedomostný obzor o interdisciplinárny prístup, nakoľko sa v bohatej tématickej náplni, ktorú poskytuje štúdium mimoeurópskych kultúr stretáva s poznatkami, ktoré sprostredkúvajú aj iné spoločenské vedy ako napr. religionistika, sociológia, kultúrna antropológia, história, sociológia, lingvistika atď. Magisterský program štúdia sa špecializuje vo výraznej miere na mimoeurópske kultúry. V tomto stupni vzdelávania sa rozširujú prednášky so zameraním na Ameriku, Áziu, Afriku. Prednáškové bloky nadväzujú na nadobudnuté teoretické vedomosti získané v bakalárskom stupni štúdia, rozširujú vedomostný obzor o interdisciplinárny prístup v kontakte s princípmi iných vedných odborov ako napríklad religionistika, sociológia, kultúrna antropológia, história, sociológia, lingvistika a podobne.

Uplatnenie absolventov
Absolvent študijného programu je spôsobilý Absolvent magisterského štúdia etnológie si rozšíri svoje vedomosti, schopnosti a zručnosti získané v bakalárskom stupni. Zároveň získa hlbšie znalosti v oblasti, na ktorú sa v tomto stupni štúdia špecializuje, pričom tieto bude vedieť dať do súvislostí a kontextov ako v čase tak i v priestore. V neposlednom rade získa väčšiu prax v písaní odborných, popularizačných a tiež i vedeckých textov.
Absolvent bude na základne absolvovaných terénnych výskumov a nadobudnutých vedomostí prehlbovať svoju schopnosť porozumenia okolitému svetu, kritického myslenia a interpretácie kultúrnych prejavov. Bude taktiež vedieť účinnejšie komunikovať s ľuďmi a pracovať v medzinárodnom a kultúrne zmiešanom kolektíve. Rozšíri a prehĺbi tiež jazykové zručnosti nielen v materinskom, ale i anglickom jazyku, dokáže aplikovať svoje vedomosti v praxi (v práci i v živote) a prezentovať výsledky svojej práce. V neposlednom rade si prehĺbi svoje organizačné schopnosti a zručnosti.
Absolvent má možnosť uplatniť sa v školstve ako takom, ale tiež v akademickej oblasti (ďalšie štúdium). Vhodnými sférami, kde môže nadobudnuté vedomosti, schopnosti a zručnosti i naďalej rozvíjať, sú tiež
v muzeálne inštitúcie a neziskové organizácie (zamerané napr. na prácu s migrantmi). Keďže bude mať vedomosti o kultúrnej pestrosti sveta, jazykové kompetencie i schopnosť práce s ľuďmi, dokáže pracovať
i v súkromnom sektore, napr. v cestovnom ruchu, či v širokej oblasti kultúrnych aktivít.
Absolvent tohto odboru dokáže so svojimi vedomosťami o kultúrnej rozmanitosti sveta (všeobecný rozhľad) viac chápať a akceptovať iných, čo mu umožní napr. zlepšiť komunikáciu so svojím bližším
i vzdialenejším okolím. Získa tiež prehľad v odbornej literatúre a schopnosť uvažovať v širších i užších súvislostiach a kontextoch. Posilní svoju schopnosť analytického a kritického myslenia, rozvinie svoju kreativitu a nadobudne prezentačné a organizačné zručnosti.

Absolvent študijného programu schopný vykonávať pracovné činnosti v rôznych oblastiach. Vhodnými sférami, kde môže nadobudnuté vedomosti, schopnosti a zručnosti i naďalej rozvíjať, sú muzeálne inštitúcie a neziskové organizácie (zamerané napr. na prácu s migrantmi). Keďže bude mať vedomosti o kultúrnej pestrosti sveta, jazykové kompetencie i schopnosť práce s ľuďmi, dokáže pracovať i v súkromnom sektore, napr. v cestovnom ruchu, či v širokej oblasti kultúrnych aktivít.

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Podmienky prijatia
Základné podmienky prijatia na magisterské študijné programy :

Základnou podmienkou prijatia na štúdium študijného programu druhého stupňa podľa § 56 ods. 3 zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách je vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa alebo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, pričom súčet počtu získaných kreditov za predchádzajúce vysokoškolské štúdium, ktorým bolo získané vysokoškolské vzdelanie, a počtu kreditov potrebných na riadne skončenie študijného programu druhého stupňa, na ktorý sa uchádzač hlási, musí byť najmenej 300 kreditov.

Povinnou súčasťou prihlášky na štúdium sú:
- notárom overené kópie vysokoškolského diplomu (Bc.) a vysvedčenia o štátnej skúške (prípadne potvrdenia o výsledku štátnej skúšky),
- výpis absolvovaných predmetov štúdia s uvedením váženého študijného priemeru potvrdených študijným oddelením (študenti končiaci v ak. roku 2023/2024 predkladajú výpis absolvovaných predmetov vrátane predmetov za zimný semester 2023/2024, absolventi predkladajú výpis za celé štúdium),
- potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie,
- životopis.
Uchádzači, ktorí sú absolventmi UCM predkladajú len potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie, výpis absolvovaných predmetov potvrdený študijným oddelením a kópie vysokoškolského diplomu (Bc.), vysvedčenia o štátnej skúške (kópie nemusia byť overené)

Ďalšie podmienky prijatia na štúdium v bakalárskych a magisterských študijných programoch
1) Na všetky študijné programy bakalárskeho a magisterského stupňa budú uchádzači prijímaní bez prijímacej skúšky.
2) Ak prihlásený počet uchádzačov prevýši predpokladaný počet prijatých uchádzačov na daný študijný program, fakulta vyberie uchádzačov
a) v prípade bakalárskych študijných programov podľa študijných výsledkov zo strednej školy, resp. z predchádzajúceho štúdia doložených k podanej prihláške. Do úvahy sa berú známky zo všetkých stredoškolských vysvedčení. V prípade uchádzačov maturujúcich v roku 2023/2024 vrátane známok za 1. polrok príslušného roka, v prípade uchádzačov, ktorí maturovali pred rokom 2023/2024 sa berú do úvahy známky všetkých vysvedčení. Uchádzači, ktorí už v minulosti absolvovali iné vysokoškolské štúdium môžu dokladovať svoje študijné výsledky výpisom absolvovaných predmetov s informáciou o váženom študijnom priemere.
b) v prípade magisterských študijných programov podľa výsledkov z predchádzajúceho štúdia. Do úvahy sa berie vážený študijný priemer. V prípade uchádzačov, ktorí končia v akademickom roku 2023/2024 vrátane známok za zimný semester ak. roka 2023/2024. Absolventi predkladajú výpis za celé štúdium.
3) Uchádzač, ktorý k poslednému dňu prijímania prihlášok nepredloží doklady podľa bodu 2 nesplní podmienky prijatia na štúdium.
4) Vedenie fakulty môže rozhodnúť o vyhlásení ďalšieho kola prijímacieho konania pre jednotlivé študijné programy I., II. a III. stupňa štúdia, v ktorých neboli naplnené predpokladané počty prijatých uchádzačov.
5) V prípade malého počtu uchádzačov o štúdium v študijnom programe si fakulta vyhradzuje právo posunúť prihlášku študenta do ďalšieho kola prijímacieho konania. Ak fakulta pre malý počet uchádzačov daný študijný program neotvorí, vyhradzuje si právo ponúknuť uchádzačom štúdium v príbuznom študijnom programe.
6) Predpokladom štúdia v nasledovných študijných programoch bakalárskeho stupňa je ovládanie príslušného jazyka minimálne na úrovni B1 podľa Spoločného európskeho referenčného rámca pre jazyky: nemecký jazyk a kultúra v odbornej komunikácii, anglický jazyk a kultúra v odbornej komunikácii, učiteľstvo anglického jazyka a literatúry, učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry, učiteľstvo ruského jazyka a literatúry.
7) U zahraničných uchádzačov bez absolvovanej maturitnej skúšky zo slovenského jazyka, resp. bez absolvovaného vysokoškolského štúdia na študijnom programe poskytovanom v slovenskom jazyku, je podmienkou na prijatie úspešné absolvovanie jazykovej skúšky zo slovenského jazyka realizovanou na FF UCM. V tomto prípade je povinnosťou uchádzača prihlásiť sa na jazykovú skúšku prostredníctvom prihlasovacieho formulára zverejnenom na webovom sídle fakulty najneskôr k poslednému dňu podávania prihlášok.

Dokladovanie vzdelania získaného mimo územia Slovenskej republiky

Uchádzač je povinný najneskôr do dňa zápisu predložiť rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky.



Podmienky pre zahraničných študentov
Základné podmienky prijatia pre zahraničných uchádzačov

Podmienky prijatia pre zahraničných uchádzačov sú rovnaké ako pre študentov zo SR, vyžaduje sa dobrá znalosť slovenského jazyka, ktorú uchádzač dokladuje vysvedčením o maturitnej skúške zo slovenského jazyka alebo vysokoškolským diplomom vydaným slovenskou vysokou školou.
Uchádzači bez absolvovanej maturitnej skúšky zo slovenského jazyka, resp. bez absolvovaného vysokoškolského štúdia na študijnom programe poskytovanom v slovenskom jazyku, vykonajú v rámci prijímacieho konania jazykovú skúšku, ktorá pozostáva z písomnej a ústnej časti.

Dokladovanie vzdelania získaného mimo územia Slovenskej republiky

Uchádzač je povinný najneskôr do dňa zápisu predložiť rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní získanom mimo územia Slovenskej republiky.


Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky
Na všetky študijné programy bakalárskeho a magisterského stupňa budú uchádzači prijímaní bez prijímacej skúšky.

Ak prihlásený počet uchádzačov prevýši predpokladaný počet prijatých uchádzačov na daný študijný program, fakulta vyberie uchádzačov

a) v prípade bakalárskych študijných programov podľa študijných výsledkov zo strednej školy, resp. z predchádzajúceho štúdia doložených k podanej prihláške. Do úvahy sa berú známky zo všetkých stredoškolských vysvedčení. V prípade uchádzačov maturujúcich v roku 2023/2024 vrátane známok za 1. polrok príslušného roka, v prípade uchádzačov, ktorí maturovali pred rokom 2023/2024 sa berú do úvahy známky všetkých vysvedčení. Uchádzači, ktorí už v minulosti absolvovali iné vysokoškolské štúdium môžu dokladovať svoje študijné výsledky výpisom absolvovaných predmetov s informáciou o váženom študijnom priemere.

b) v prípade magisterských študijných programov podľa výsledkov z predchádzajúceho štúdia. Do úvahy sa berie vážený študijný priemer. V prípade uchádzačov, ktorí končia v akademickom roku 2023/2024 vrátane známok za zimný semester ak. roka 2023/2024. Absolventi predkladajú výpis za celé štúdium.

Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami:
PaedDr. Timea Šeben Zaťková, PhD.
E-mail: timea.seben.zatkova@ucm.sk

Všeobecné informácie k prijímacej skúške
Prihlášku možno podať:

a) poštou na adresu: Študijné oddelenie FF UCM, Nám. J. Herdu 2, 917 01 Trnava,
b) osobne: v podateľni UCM v Trnave
c) elektronicky: https://www.ucm.sk/sk/elektronicka-prihlaska/

Poznámka:

Pri elektronickej evidencii prihlášky:
- uchádzač je povinný prihlášku nahratú v AIS (elektronická prihláška) uložiť (stav prihlášky „evidovaná“ nie je postačujúci,

- odporúčame využiť elektronickú žiacku knižku. Uchádzači, ktorí maturujú v akademickom roku 2024, vkladajú zostavu známok za 1. až 3.ročník (4-ročné štúdium), resp. za 2. až 4. ročník (5-ročné štúdium). Vysvedčenie z posledného roka a maturitné vysvedčenie je potrebné na študijné oddelenie doručiť dodatočne poštou.

- v prípade, že uchádzač nemá možnosť využiť elektronickú žiacku knižku, je potrebné overené kópie dokladov zaslať poštou na študijné oddelenie,

- do prílohy elektronickej prihlášky uchádzač nahráva životopis a potvrdenie o zaplatení poplatku za prijímacie konanie.

- uchádzač, ktorý maturoval pred rokom 2024, doručí na Študijné oddelenie overené kópie vysvedčení za 1. až 4. ročník (4-ročné štúdium), resp. za 2. až 5. ročník (5-ročné štúdium) spolu s maturitným vysvedčením.

Pri podávaní prihlášky písomnou formou:

- prihlášku spolu so všetkými povinnými prílohami je potrebné zaslať poštou na adresu: Študijné oddelenie FF UCM, Nám. J. Herdu 2, 917 01 Trnava, prípadne odovzdať na podateľni,

- uchádzači, ktorí maturujú v akademickom roku 2024, zasielajú vysvedčenie z posledného roka štúdia a maturitné vysvedčenie dodatočne poštou.

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Predpokladaný počet prijatých uchádzačov
25


Prílohy
  • Diplom Bc. štúdia (papierová forma)
  • Potvrdenie od lekára (papierová forma)
  • Motivačný list (papierová forma)
  • Poplatok za licenciu ISIC (papierová forma)
  • Poplatok za prijímacie konanie (papierová forma)
  • Poplatok za preukaz (papierová forma)
  • Poplatok za preukaz pokračujúci (papierová forma)
  • Vysvedčenie Bc. štúdia (papierová forma)
  • Výpis známok (papierová forma)
  • Životopis (papierová forma)


Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne


Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 35 €
elektronická prihláška: 30 €

Fakturačné údaje
Banka: Štátna pokladnica
Účet: 7000071919/8180
Variabilný symbol: 22407
Konštantný symbol: 0308
Špecifický symbol: rodné číslo uchádzača bez lomky
IBAN: SK59 8180 0000 0070 0007 1919
SWIFT: SPSRSKBAXXX

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Detail študijného programu

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. Viac informácií

Detail študijného programu

HelpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Zodpovednosť za obsah: Mgr. Elena Marčanová – elena.marcanova@ucm.sk
Posledná aktualizácia: 30.01.2024 08:29

Upozorniť na neaktuálne údaje