Spracovanie a recyklácia odpadov

Študijný program Spracovanie a recyklácia odpadov ako technologický odbor patrí do študijného odboru Získavanie a spracovanie zemských zdrojov a je postavený na prírodovedných základoch z matematiky, fyziky a chémie. Jeho poslaním je vychovávať tvorivých a technicky vybavených odborníkov so širokými teoretickými, praktickými, experimentálnymi zručnosťami a kompetentnosťami pre oblasť spracovania a recyklácie druhotných surovín a odpadov, environmentálnych technológií, technologických výrobných procesov a procesného inžinierstva vo všetkých odvetviach priemyslu, výskumu ako aj pre oblasť štátnej správy a verejnej samosprávy. Obsah študijného programu pokrýva znalosti z oblastí pokročilých analytických techník a metód charakterizácie surovín, odpadov a materiálov, legislatívy odpadového hospodárstva a sanácie zložiek životného prostredia, hodnotenia environmentálnych aspektov a vplyvov priemyselných výrob kovov a surovín, špecifických úpravníckych techník druhotných surovín, pokročilých recyklačných procesov a spôsobov získavania kovov, chemických látok a zlúčenín z odpadov a druhotných surovín s využitím moderných nástrojov techniky, výpočtovej techniky a aplikovaného softvéru pri zachovaní princípov obehového hospodárstva a etických princípov.



Uplatnenie absolventov

Absolvent preukáže hlboké a prierezové odborné vedomosti z prírodovedných predmetov a nadväzujúcich technologicky orientovaných profilujúcich predmetov s orientáciou na procesy a metódy identifikácie, analýzy, úpravy, spracovania surovín a recyklácie komunálnych, priemyselných a nebezpečných odpadov a environmentálne aspekty priemyselnej výroby. Pozná chemické a fyzikálne vlastnosti surovín a odpadov a chápe teoretickú podstatu a praktické aspekty technologických procesov spracovania surovín a odpadov, najmä v metalurgických a na ne nadväzujúcich alebo príbuzných oblastiach priemyselnej a tvorivej činnosti. Rozumie princípom a funkcii zariadení na úpravu, triedenie, recykláciu surovín a odpadov všetkých skupenstiev a získavanie a rafináciu kovov a zlúčenín a vie ich aplikovať tvorivým spôsobom pri spracovaní surovín a odpadov. Dokáže určiť, predikovať a hodnotiť vplyvy fyzikálnych a chemických parametrov a premenných na proces integrovaním teoretických predpokladov, termodynamických výpočtov, kinetických a experimentálnych údajov. Získané výsledky vie štatisticky spracovávať a vie pracovať s technickými normami. Pozná princípy realizácie materiálovej bilancie procesov. Má teoretické a praktické zručnosti v konštruovaní diagramov pomocou termodynamických softvérov, v metódach experimentovania a zostavovaní základných laboratórnych aparatúr pre výskum spracovania surovín a odpadov. Je schopný tvorivo navrhovať riešenia pri spracovaní surovín a odpadov na základe teoretických poznatkov, experimentálnych výsledkov a analýzy procesov a integrovať ich do ucelenej štúdie. Chápe vzájomné vzťahy medzi zložkami životného prostredia a technologickými procesmi a dokáže syntetizovať a vyvodzovať závery z teoretických a experimentálnych pozorovaní. Vie identifikovať, monitorovať a zhodnotiť vplyvy procesov na životné prostredie a zdravie človeka a tvorivým spôsobom navrhnúť vhodné opatrenia na sanáciu a elimináciu negatívnych vplyvov pri zachovaní etických a sociálnych princípov. Analyzuje a implementuje teoretické poznatky pri riešení a zlepšovaní jestvujúcich procesov pri spracovaní surovín a odpadov obsahujúcich aj toxické a nebezpečné zložky. Je schopný efektívne vyhľadávať, využívať, analyzovať, integrovať a porovnávať vedecké informácie, pracovať s informačnými systémami a databázami a platnou slovenskou a európskou legislatívou v odpadovom hospodárstve. Absolvent má kompetentnosť pracovať a koordinovať prácu v tímoch a jasne a zrozumiteľné komunikovať, formulovať, prezentovať, zdôvodňovať a obhajovať závery navrhovaných technologických riešení s odbornou aj laickou verejnosťou. Absolvent má rozvinuté vzdelávacie a samovzdelávacie schopnosti a je pripravený na štúdium študijného programu III. stupňa.

Absolvent študijného programu:
- Preukazuje hlboké a prierezové odborné teoretické a praktické znalosti z nosných tém študijného programu, ktorými sú spracovateľské technológie primárnych a druhotných suroviny, komunálneho odpadu, priemyselných a nebezpečných odpadov, environmentálnych aspektov výrob kovov a spracovania a získavania surovín a elimináciu znečistenia zložiek životného prostredia. Profiluje sa najmä v úprave a sofistikovaných triediacich postupoch surovín, recyklačných technológiách, identifikačných a chemických analýzach, spracovaní surovín a odpadov fyzikálno-mechanickými, hydrometalurgickými, elektrochemickými a pyrometalurgickými procesmi, v procesoch získavania surovín a materiálov, rafinácii neželezných kovov a zlúčenín získaných z odpadov a tiež v procesoch čistenia odpadových vôd a sanácie.
- Dokáže aplikovať základné teoretické, praktické a faktické poznatky o spracovateľských technológiách, recyklačných procesoch a environmentálnych aspektoch a integrovať známe postupy a legislatívne opatrenia pri riešení nových úloh.
- Rozumie a vie využívať pri riešení úloh moderné identifikačné analytické metódy, softvérové prostriedky, realizovať a vyhodnocovania materiálové bilancie procesov a predikovať správanie sa systémov pomocou termodynamických výpočtov a konštrukcie fázových a špeciačných diagramov.
- Je schopný efektívne vyhľadávať, analyzovať, kriticky selektovať odborné informácie, integrovať, porovnávať a syntetizovať teoretické a praktické vedomosti v širších súvislostiach spracovania surovín a odpadov.
- Pozná environmentálne aspekty výroby a spracovania surovín a kovov a je schopný na základe zvolených kritérií hodnotiť environmentálne vplyvy technológií na životné prostredie.
- Má schopnosti tvorivo riešiť zadané úlohy v oblasti študijného odboru a programu a vie navrhnúť alebo zlepšovať jestvujúce procesy.
- Má experimentálne zručnosti na overenie vhodnosti metód recyklácie odpadov rôznych druhov a skupenstiev a tiež metód na elimináciu znečistenia, a to pri zachovaní etických a spoločenských princípov zodpovednosti.
- Pozná legislatívny rámec, strategické ciele EÚ v odpadovom hospodárstve a má zručnosti implementovať platnú legislatívu a informačné systémy odpadového hospodárstva pri riešení úloh a projektov.
- Vie zvládať manažment informácií, má kritické koncepčné myslenie, vie identifikovať a riešiť odborné problémy v danom odbore.
- Má kompetentnosť pracovať a koordinovať prácu v tímoch a samostatne a zodpovedne sa rozhodovať so zreteľom na etické a spoločenské kritériá.
- Má kompetentnosť jasne a zrozumiteľne formulovať, prezentovať a komunikovať závery, poznatky a zdôvodnenia pred odborníkmi aj laickou verejnosťou v oblasti charakterizácie, úpravy, spracovania a recyklácie surovín a odpadov z priemyselných odvetví a vplyvov a eliminácie znečistenia zložiek životného prostredia.



Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Technická univerzita v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Podmienky prijatia

Základnou podmienkou pre prijatie na štúdium inžinierskych študijných programov (druhý stupeň vysokoškolského štúdia) je úspešné absolvovanie študijného programu prvého stupňa. Prijímanie na štúdium sa uskutočňuje formou výberového konania na základe výsledkov v bakalárskom štúdiu.

Fakulta si vyhradzuje právo rozhodnúť o tom, či obsah študijného programu prvého stupňa, ktorý uchádzač absolvoval, zodpovedá požiadavkám pre štúdium príslušného programu druhého stupňa a následne rozhodnúť o predpísaní diferenčných predmetov, resp. o neprijatí uchádzača



Doplňujúce informácie

Štúdium študijných programov v externej forme je spoplatnené 600 .- EUR/rok.

Absolvent inžinierskeho štúdia môže pokračovať v štúdiu na 3. stupni vysokoškolského vzdelávania, napr. v študijných programoch:

  • spracovanie a recyklácia odpadov


Podmienky pre zahraničných študentov

Zahraniční študenti sa prijímajú na základe medzinárodných dohôd, alebo ako samoplatcovia. Cudzinci spravidla študujú v anglickom jazyku. Podmienky štúdia sú stanovené zmluvou o štúdiu. Úspešné absolvovanie jazykovej a odbornej prípravy zahraničných študentov je podmienkou. Študenti z Českej republiky môžu používať jazyk český.



Bez prijímacích skúšok
áno

Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky

bez prijímacej skúšky/testov, len na základe výsledkov z predchádzajúceho Bc. štúdia. Prihliada sa k štúdijnému programu Bc. štúdia a výsledkom štúdia.



Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami

Ing. Lenka Girmanová, PhD.



Všeobecné informácie k prijímacej skúške

Uchádzač o inžinierske štúdium:v(k) prihláške

  • prikladá vysvedčenie o štátnej skúške, diplom bakalára a výpis výsledkov predchádzajúceho vysokoškolského štúdia, resp. dodatok k diplomu (overené kópie), ktoré možno doložiť dodatočne po štátnej skúške, pred termínom prijímacieho konania.
  • uvádza študijný program, doporučuje sa uviesť aj alternatívny študijný program
  • krátky životopis a doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie. Poplatok sa zaplatí na účet: Technická univerzita v Košiciach, Hutnícka fakulta, Letná 9, 042 00 Košice, Banka: Štátna pokladnica, č.ú. 7000151476/8180. Ústrižok poštovej poukážky typu U sa nalepí na 3. stranu prihlášky.

  • Uchádzač o štúdium je s výsledkom prijímacieho konania oboznámený doporučenou listovou zásielkou najneskôr do 30 dní.
  • Prijatý uchádzač má možnosť požiadať o ubytovanie v Študentskom domove TU na Jedlíkovej 5 v Košiciach (ubytovanie sa prideľuje na základe kritérií stanovených Technickou univerzitou v 2 až 3 posteľových izbách so sociálnym zariadením).


Forma prijímacej skúšky

bez prijímacej skúšky



Testy

žiadne



  • Podanie prihlášky na štúdium

    30.06.2023

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Technická univerzita v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Predpokladaný počet prijatých uchádzačov
50


Prílohy
  • životopis (elektronická forma)
  • bakalársky diplom (elektronická forma)
  • overená fotokópia diplomu pre uchádzačov z iných VŠ
  • fotokópia dodatku k diplomu od uchádzačov z iných VŠ


Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 500 €


Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 30 €
elektronická prihláška: 20 €

Fakturačné údaje

Číslo účtu: 7000151476 / 8180 – Štátna pokladnica
IBAN – SK 85 8180 0000 0070 0015 1476
Názov účtu adresáta: Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie TU v Košiciach, Letná 9, 042 00 Košice
Variabilný symbol: 2

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Technická univerzita v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Detail študijného programu

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. Viac informácií

Detail študijného programu

HelpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Zodpovednosť za obsah: Ing. Lenka Girmanová, PhD. – lenka.girmanova@tuke.sk
Posledná aktualizácia: 09.05.2023 08:26

Upozorniť na neaktuálne údaje