Molekulárna cytológia a genetika
Absolvent študijného programu Molekulárna cytológia ovláda vedecké metódy výskumu používané v odbore a zameriava sa na získanie najnovších teoretických poznatkov v oblasti molekulárnej cytológie. Skúma biochemické, fyziologické, bunkové a molekulárno-biologické procesy a ich morfologické prejavy na bunkovej a subcelulárnej úrovni. Pracuje so širokou škálou laboratórnych vzoriek a používa tradičné, ale predovšetkým inovatívne technológie (napr. analýza obrazu, prietoková cytometria a imunohistochémia), ktoré umožňujú detekciu, analýzu a kvantifikáciu molekúl v ich prirodzenom prostredí, ako sú bunky, tkanivá, orgány, embryá a nádory pre získania nových vedeckých výsledkov. Výsledkami svojej tvorivej experimentálnej práce prispieva nielen k rozvoju vedy a vedeckého poznania, ale realizuje aj ich aplikáciu v humánnej a veterinárnej medicíne, poľnohospodárstve, farmakológii a biotechnológiách. Absolventi sa uplatňujú vo výskumných pracoviskách, v zdravotníckych zariadeniach a školách doma ale aj v zahraničí.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
úspešné absolvovanie prijímacej skúšky
Doplňujúce informácie
Od uchádzača sa vyžaduje znalosť cytológie, molekulovej biológie, genetiky a ich subdisciplín v rozsahu druhého stupňa vysokoškolského štúdia. Nutnou podmienkou je schopnosť pracovať s odborným textom v jazyku anglickom.
Chemické zloženie buniek
Energia, katalýza a biosyntéza (Katalýza a využitie energie bunkami. Aktivované nosičové molekuly a biosyntéza)
Ako bunky získavajú energiu z potravy (Odbúravanie cukrov a tukov. Ukladanie a zužitkovanie potravy.)
Proteíny: štruktúra a funkcia
DNA (Štruktúra a funkcia DNA. Replikácia DNA. Oprava DNA.)
Od DNA k proteínom (Od DNA k RNA. Od RNA k proteínom. RNA a pôvod života.)
Chromozómy a regulácia génov (Štruktúra eukaryontických chromozómov. Regulácia génov.)
Genetická rozmanitosť (Genetická rozmanitosť u baktérií. Zdroje genetických zmien v eukaryontických genómoch. Pohlavné rozmnožovanie a reorganizácia génov.)
DNA – technológie (Ako sa DNA molekuly analyzujú. Hybridizácia nukleových kyselín. Klonovanie DNA. Génové inžinierstvo.)
Štruktúra membrán (Lipidová dvojvrstva. Membránové proteíny.)
Prenos látok cez membrány (Prenášačové proteíny a ich funkcia. Iónové kanály a membránový potenciál. Iónové kanály a signalizácia v nervových bunkách.)
Získavanie energie v mitochondriách a chloroplastoch
Vnútrobunkové oddiely a transport
Komunikácie medzi bunkami
Cytoskelet
Bunkové delenie
Kontrola bunkového delenia a bunková smrť
Tkanivá
Genetika:Čo je genetika? Živá príroda ako integrované genetické laboratórium. História a súčasný stav genetiky. Subdisciplíny genetiky. J. G. Mendel – zakladateľ genetiky. Mendlove genetické princípy. Cytologické mechanizmy dedičnosti. Monohybrid, dihybrid, trihybrid. Mnohonásobné alelové série. Penetrancia a expresivita. Génové interakcie. Cytologické základy génových interakcií. Typy génových interakcií. Reciproká interakcia, epistázy, inhibícia, kompenzácia, komplementarita, duplicitné gény. Dedičnosť kvantitatívnych znakov. Podiel genotypu a prostredia. Heritabilita. Koeficient genetickej determinácie. Biometrické hodnotenie. Väzba génov. Cytologické základy väzby. Väzbové fázy. Crossing-over. Pravdepodobný molekulový mechanizmus crossing-overu. Modely genetickej rekombinácie. Chromozómové mapy. Mapovanie genetických lokusov na chromozóme. In situ hybridizácia metafázových chromozómov. Mapovanie génov metódami molekulovej genetiky. Genetická determinácia pohlavia. Stručný fylogenetický prehľad. Pohlavné typy a pohlavné chromozómy. Gonozómový lokus. Lyonovej hypotéza. Holandrická dedičnosť. Znaky na pohlavie viazané, pohlavím ovplyvnené a ovládané. Extrachromozómové genetické determinanty. Plastidová a mitochonriálna DNA. Vnútrobunková symbióza. Genetické mechanizmy na subcelulárnej úrovni. Genetika vírusov. Retrovírusy. Provírus. AIDS. Genetika prokaryotických organizmov. Bakteriálny genóm. Mechanizmy prenosu bakteriálnych génov. Konjugácia, transformácia, transdukcia. Restrikčno-modifikačné systémy. Restrikčné endonukleázy a ch význam v génových manipuláciách. Cytogenetika. Štruktúra chromozómu. rDNA. Cytogenetické metódy. Počet chromozómov, karyotyp, obsah DNA. Mutácie a mutagenéza. Chemické a fyzikálne mutagény. Klasifikácia mutácií. Detekcia mutácií. Materiálna podstata génu. Štruktúra a funkcia DNA, mRNA, tRNA, rRNA. Genetický kód. Replikácia DNA. Mechanizmy replikácie. Enzýmy replikácie. Transkripcia a translácia. Mechanizmus transkripcie v prokaryotických a eukaryotických organizmoch. Mechanizmus translácie. Posttranskripčné a posttranslačné modifikácie. Regulácia génovej expresie v prokaryotických a eukaryotických organizmoch. Indukcia a represia. Regulácia spätnou väzbou. Regulačné mechanizmy eukaryotických organizmov. Funkcia promótora v regulácii génovej expresie. Základy genetiky človeka. Metódy v genetike človeka. Genealogická a gemelologická metóda. Cytogenetické, biochemické a molekulovo-genetické metódy. Dedičnosť niektorých normálnych znakov. Dedičnosť niektorých patologických znakov a chorôb. Ľudský karyotyp a dôsledky jeho zmien. Genetika populácií. Hardyho-Weinbergov zákon a podmienky jeho platnosti. Genetická rovnováha v populácii. Zmeny frekvencie alel a genotypov a ich genetické dôsledky. Aplikovaná genetika. Genetika v rastlinnej a živočíšnej produkcii. Molekulová evolúcia. Poznatky zo sekvenovania eukaryotických genómov. HUGO. Spoločné a rozdielne genetické charakteristiky. Modelové organizmy v genetike.
Subdisciplína genetiky: Podľa zamerania témy dizertačnej práce.
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
http://www.upjs.sk/studenti/info-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami/
ústna
-
Podanie prihlášky na štúdium
01.03.2025 - 31.05.2025
-
Konanie prijímacej skúšky
16.06.2025 - 27.06.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
- životopis
- overená fotokópia diplomu pre uchádzačov z iných VŠ
- fotokópia dodatku k diplomu od uchádzačov z iných VŠ
- rámcový projekt k téme dizertačnej práce
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 50 €
elektronická prihláška: 40 €
Fakturačné údaje
Banka: Štátna pokladnica. Kód banky: 8180
Číslo účtu: SK 28 8180 0000 0070 0007 8491
Variabilný symbol: 2996
Konštantný symbol: 0308
Špecifický symbol: rodné číslo bez lomky
Správa pre prijímateľa: meno a priezvisko uchádzača
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Ing. Lucia Dancáková – lucia.dancakova@upjs.sk
Posledná aktualizácia: 11.11.2024 10:59