Financie, bankovníctvo a investovanie
Absolvent má predpoklady posudzovať a riešiť teoretické a praktické problémy v oblastiach financií (súkromné a verejné financie, komerčné a centrálne bankovníctvo, poisťovníctvo, investovanie atp.) a je schopný tvorivým spôsobom aplikovať nové poznatky v pedagogickej, hospodárskej a spoločenskej praxi. Je odborne pripravený riadiť a podieľať sa na riešení analytických úloh a výskumných projektov.
Silný dôraz sa kladie na ovládanie metód a techník ekonomických, finančných, bankových a investičných analýz a zložitejšie výskumné, štatistické a ekonometrické metódy. Absolvent je pripravený poznať a využívať vhodné metódy a analytické nástroje po nástupe do zamestnania.
Študijný program je založený na individuálnom prístupe k študentovi a na princípe samostatnosti študenta.
Uplatnenie absolventov
Ciele vzdelávania ŠP FBI_Ing_E_sk sú:
- poskytnúť študentom vysoko kvalitné vzdelanie 2. stupňa VŠ (úroveň EKR/NKR/SKKR 7), ktorého súčasťou sú komplexné vedomosti z problematiky financií, bankovníctva, investovania a poisťovníctva, prostredníctvom absolvovania profilových povinných a povinne voliteľných predmetov s aktuálnym obsahom, vyučovaných prostredníctvom moderných vyučovacích metód. Na tomto stupni štúdia sú to všeobecné vedomosti ako aj odborné a metodologické vedomosti, slúžiace ako základ pre inovácie a originalitu v praxi, resp. výskume.
- rozvíjať a podporovať schopnosti a zručnosti študentov. Na báze poskytnutých vedomostí dať možnosť študentom získať schopnosti a zručnosti. Kognitívne zručnosti – navrhovať a hodnotiť riešenia metodických, odborných a praktických problémov z oblastí FBI, ovládnutím a použitím metód kvantifikácie, modelovej simulácie a verifikácie ako aj praktické zručnosti – realizovať a hodnotiť riešenia odborných, praktických alebo vedeckých problémov, vytvárať projekty realizácie a hodnotiace postupy k činnostiam z odboru, formulovať odporúčania pre rozvoj danej oblasti.
- pravidelne monitorovať a nastavovať všetky parametre a atribúty ŠP, komunikovať s praxou za účelom aktualizácie požiadaviek na absolventov tak, aby po získaní moderného a vysoko kvalitného vzdelania absolventi disponovali kompetentnosťami umožňujúcimi tvorivo posudzovať základné hospodárske a finančné súvislosti ekonomiky krajín, sektorov a podnikov, konať a rozhodovať na základe poznania širokých socio-ekonomických súvislostí s vysokým stupňom samostatnosti a predvídavosti v známom aj neznámom prostredí, s iniciatívnosťou a zodpovednosťou za riadenie práce pracovného tímu, s uplatnením inovatívneho a tvorivého myslenia a odbornou prezentáciou výsledkov vlastného štúdia alebo praxe.
- umožniť flexibilitu trajektórií učenia sa a dosahovania výstupov vzdelávania poskytnutím rôznych ciest vlastnej profilácie, dať študentom možnosť získať pokročilú expertízu vo vybranej užšej oblasti poznania – možnosť špecializácie: analytik medzinárodných finančných inštitúcií, dátová a kvantitatívna ekonómia, finančný analytik, špecialista firemných informačných systémov.
Absolvent má predpoklady posudzovať a riešiť teoretické a praktické problémy v oblastiach financií (súkromné a verejné financie, komerčné a centrálne bankovníctvo, poisťovníctvo, investovanie atp.) a je schopný tvorivým spôsobom aplikovať nové poznatky v pedagogickej, hospodárskej a spoločenskej praxi. Je odborne pripravený riadiť a podieľať sa na riešení analytických úloh a výskumných projektov.
Silný dôraz sa kladie na ovládanie metód a techník ekonomických, finančných, bankových a investičných analýz a zložitejšie výskumné, štatistické a ekonometrické metódy. Absolvent je pripravený poznať a využívať vhodné metódy a analytické nástroje po nástupe do zamestnania.
Študijný program je založený na individuálnom prístupe k študentovi a na princípe samostatnosti študenta.
Vzdelávací program je navrhnutý s cieľom:
• zorientovať sa v existujúcej poznatkovej báze týkajúcej sa témy diplomovej práce – ako v literatúre teoretickej, tak aj empirickej;
• získať schopnosť jednoznačne identifikovať medzery poznania existujúceho výskumu a umiestniť vlastný prínos do kontextu existujúceho výskumu;
• zhodnotiť vlastný prínos diplomovej práce pre vedu a prax, ako aj jeho dopady na spoločnosť;
• zvládnuť aplikáciu odborných a vedeckých metód na riešenie výskumného problému;
• získať pokročilé analytické schopnosti potrebné pre výskumnú činnosť;
• uplatniť multidisciplinárny a interdisciplinárny prístup kombinujúci odborné znalosti v ekonómii a iných spoločenských vedách.
Absolventi ŠP FBI_Ing_D_sk disponujú vedomosťami nadväzujúcimi na nosné témy jadra znalostí z prvého stupňa ŠP: makro i mikro ekonomickej teórie, podnikovo hospodárskej náuky, finančnej vedy, menovej a hospodárskej politiky, bankovníctva.
Po absolvovaní ŠP 2. stupňa FBI má absolvent vedomosti, dokáže preukázať ich chápanie a použiť ich ako základ pre originálnosť pri rozvíjaní a uplatňovaní teórií a koncepcií v praxi ale aj vo výskume. Jedná sa predovšetkým o vedomosti a ich porozumenie v oblastiach:
- financií: finančný trh, finančné nástroje, inštitúcie, transakcie, oceňovanie podnikov;
- bankovníctva: riziká v bankovníctve, hypotekárne bankovníctvo, bankový audit;
- investovania: oceňovanie investičných zámerov, investovanie do CP, analýza portfólia, technická analýza;
- medzinárodné trhy - euromenové trhy, devízové trhy, forwardové obchody, opčné a swapové obchody, finančné futurity;
- teoretické a praktické otázky platobnej bilancie – devízové rezervy, medzinárodné menové systémy;
- poisťovníctvo, auditorstvo a daňové poradenstvo, elektronické obchodovanie;
- ekonometria, ekonometrické modelovanie, základy hospodárskej štatistiky, modelovanie ekonomických procesov;
Tieto vedomosti a ich porozumenie sú základom schopnosti tvorivo riešiť úlohy, zadané problémy v novom, resp. neznámom prostredí a širšom kontexte, predovšetkým v súvislostiach s praxou. Absolventi inžinierskeho študijného programu „Financie, bankovníctvo a investovanie“ sú schopní samostatne špecifikovať, analyzovať a komunikovať aktuálne problémy ekonomiky, firemnej praxe, aj vybraných oblastí štátnej správy ... ako aj poskytovať riešenia úloh zložitejšieho charakteru v týchto oblastiach s pokročilou expertízou v oblastiach financií, bankovníctva, investovania a poisťovníctva. Na báze získaných vedomostí v týchto oblastiach sú schopní preukázať zručnosti - samostatne vykonávať špecializované analýzy a navrhovať riešenia, podopreté štatistickými ekonometrickými a dátovými analýzami.
Silnou stránkou absolventa ŠP FBI_Ing_D_sk je vysoká úroveň informačnej gramotnosti a IKT zručností, ktorá pozostáva predovšetkým z pokročilého ovládania operačného systému Windows a balíka MS-Office. Okrem toho sú absolventi schopní väčšinu analýz vykonávať za pomoci programu R a jeho špecializovaných balíkov. Majú základné vedomosti o algoritmizácii, práci s mnohorozmernými údajmi a o počítačovej vizualizácii.
V rámci schopností práce s údajmi a ich interpretácie absolventi disponujú podrobnou bázou znalostí z oblasti deskriptívnej a induktívnej štatistiky, na základnej aplikačnej úrovni sú schopní využívať metódy mnohorozmernej štatistiky, vybrané základné metódy umelej inteligencie pre riešenie rozhodovacích problémov a problem solvingu v podnikových a medzinárodných financiách.
Na báze vedomostí, ich chápania a nadobudnutých schopností a zručností, dokážu absolventi riešiť aj zložitejšie/komplexnejšie problémy a úlohy, dokážu formulovať rozhodnutia a prijať spoločenskú a etickú zodpovednosť.
Pri analýzach, návrhoch a riešeniach na pokročilej úrovni využívajú vhodné informačné technológie, ktoré im umožňujú úlohy riešiť samostatne, zodpovedne/dôsledne analyzovať, prezentovať riešenia a komunikovať, obhajovať v kontexte širokých súvislostí.
Možnosťou voľby rôznych ciest vlastnej profilácie má absolvent možnosť získať pokročilú expertízu vo vybranej užšej oblasti poznania v danom odbore.
Svoje riešenia a rozhodnutia vedia jasne komunikovať a zdôvodňovať na príslušnej/požadovanej úrovni odbornosti.
K významným personálnym kompetentnostiam absolventov možno radiť samostatnosť, adaptabilitu, kreativitu, schopnosť učiť sa, lojalitu a osobnú integritu. Nastavenie ŠP podporuje výrazným spôsobom kolaboratívnosť, schopnosť komunikácie, kritické myslenie a vodcovské schopnosti.
Absolventi chápu a sú stotožnení s potrebou neustáleho/celoživotného/kontinuálneho vzdelávania a samoštúdia. Nadobudnuté vzdelanie im poskytuje prehľad a priamy kontakt so širokou škálou moderných a inovatívnych edukačných metód - majú skúsenosti so vzdelávaním v online prostredí dištančnou formou - e-learningom, využívaním LMS Moodle, platforiem webex a MS Teams. Absolvent sa v priebehu štúdia vzdeláva s prevažujúcim využitím aktívnych a aktivizujúcich edukačných metód zameraných na praktické využitie získaných vedomostí (rozličné varianty experiemential learning, dialogue learning, collaborative learning, problem-based learning, competitive learning). Na študenta orientované moderné vyučovacie metódy a aktívna spolupráca s partnermi z praxe podporujú rozvoj osobných, interpersonálnych ako aj spoločenských kompetentností.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Technická univerzita v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Na štúdium programov druhého (inžinierskeho) stupňa na EkF TUKE budú prijatí uchádzači, ktorí
spĺňajú nasledovné podmienky:
1. úspešne ukončili bakalárske štúdium v študijnom odbore 8 Ekonómia a manažment,
2. v stanovenom termíne do 30. júna 2025 podali prihlášku elektronicky, a doložili požadované prílohy.
Podrobné podmienky prijatia: https://ekf.tuke.sk/wps/portal/ekf/uchadzac/ii-stupen-inzinierske-studium
Doplňujúce informácie
Externú formu štúdia fakulta otvorí len v prípade dostatočného záujmu uchádzačov.
Bez prijímacích skúšok
áno
Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky
Na štúdium programov druhého (inžinierskeho) stupňa na EkF TUKE budú prijatí uchádzači, ktorí
spĺňajú nasledovné podmienky:
1. úspešne ukončili bakalárske štúdium v študijnom odbore 8 Ekonómia a manažment,
2. v stanovenom termíne do 30. júna 2025 podali prihlášku elektronicky, a doložili požadované prílohy.
Podrobné podmienky prijatia: https://ekf.tuke.sk/wps/portal/ekf/uchadzac/ii-stupen-inzinierske-studium
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
Fakultná koordinátorka pre prácu so študentmi so špecifickými potrebami
PhDr. Radka Čopková, PhD.
Kontakt: radka.copkova@tuke.sk
telefón: +421 55 602 2286
Na štúdium programov druhého (inžinierskeho) stupňa na EkF TUKE budú prijatí uchádzači, ktorí
spĺňajú nasledovné podmienky:
1. úspešne ukončili bakalárske štúdium v študijnom odbore 8 Ekonómia a manažment,
2. v stanovenom termíne do 30. júna 2025 podali prihlášku elektronicky, a doložili požadované prílohy.
Podrobné podmienky prijatia: https://ekf.tuke.sk/wps/portal/ekf/uchadzac/ii-stupen-inzinierske-studium
-
Podanie prihlášky na štúdium
30.06.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Technická univerzita v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
70
Prílohy
- životopis
- overená fotokópia diplomu pre uchádzačov z iných VŠ
- overená fotokópia vysvedčenia pre uchádzačov z iných VŠ
- fotokópia dodatku k diplomu od uchádzačov z iných VŠ
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: 620 €
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 620 €
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 40 €
elektronická prihláška: 20 €
Fakturačné údaje
Úhrada je možná len prevodným príkazom na účet.
Číslo účtu na poukázanie poplatku: IBAN: SK29 8180 0000 0070 0015 1417
Variabilný symbol: 2025
Konštantný symbol: 0308
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Technická univerzita v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: doc. Ing. Júlia Ďurčová, PhD. – julia.durcova@tuke.sk
Posledná aktualizácia: 26.11.2024 11:30