Farmakológia
Absolvent študijného programu farmakológia - 3. stupeň (PhD) ovláda vedecké metódy výskumu v študijnom programe farmakológia s orientáciou na výskum a vývoj nových biologicky účinných molekúl, nových mechanizmov účinku známych biologicky účinných molekúl a identifikáciu nových farmakologických cieľov. Zameranie sa týka jednej alebo viacerých z nasledujúcich oblastí farmakológie: farmakodynamiky, farmakokinetiky, farmakogenomiky, toxikológie liečiv, farmakogenetiky, dosológie, interakcií liečiv, nežiadúcich účinkov, molekulovej farmakológie a terapeutického použitia liečiv.
Počas doktorandského štúdia si študent v študijnom programe farmakológia (3. stupeň vysokoškolského štúdia) osvojuje vedomosti z oblasti farmakológie, zameranej na problematiku účinkov liečiv na molekulárnej a bunkovej úrovni ako aj na úrovni organizmu ako celku. Absolvent programu je schopný identifikovať a formulovať vedecké problémy, realizovať experimenty, získať experimentálne dáta, získané poznatky spracovať správne ich interpretovať a zohľadniť pritom súčasný stav poznania, formulovať závery a publikovať ich vo vedeckej a odbornej literatúre. Okrem toho je schopný aktívnej pedagogickej činnosti. V priebehu štúdia sa študent naučí ovládať vedecké metódy výskumu a vývoja v študijnom programe farmakológia a súvisiacich študijných programoch, t.j. samostatne formulovať vedecký problém, formulovať vedeckú hypotézu, pripraviť a realizovať vedecký experiment. Hlavným cieľom týchto aktivít je teoretické, ako aj praktické zvládnutie metód využívaných pri farmakologickom štúdiu biologicky aktívnych zlúčenín. Schopnosti študenta po absolvovaní študijného programu budú vychádzať z rámcových tém, ktoré sú nasledovné: farmakodynamické a farmakokinetické vlastnosti syntetických a prírodných liečiv a biologicky aktívnych molekúl, molekulárne mechanizmy účinku syntetických a prírodných liečiv a biologicky aktívnych molekúl, receptory a cieľové molekuly liečiv a biologicky aktívnych molekúl, štúdium účinkov liečiv a biologicky aktívnych molekúl na biochemické, molekulárno-biologické, genetické, či patologické procesy buniek, tkanív, orgánových systémov a živých organizmov, štúdium translačných možností a vývoj in silico metód na overovanie farmakodynamických a farmakokinetických vlastností liečiv, štúdium aspektov biodostupnosti liečiv a biologicky aktívnych molekúl vo vzťahu k liečbe ochorení, štúdium interakcií biologicky aktívnych zlúčenín s lipidmi, bielkovinami a DNA extrahovanými z biologických zdrojov, hodnotenie biologických aktivít biologicky aktívnych zlúčenín na rôznych úrovniach organizmu, hodnotenie farmakologického a toxikologického účinku liečiv a biologicky aktívnych zlúčenín na modelových organizmoch vo vzťahu k ich vplyvu na ľudský organizmus a životné prostredie, identifikácia nových farmakologických cieľov pre vývoj inovatívnych liečiv, predklinický a klinický výskum inovatívnych liekov so zameraním na problematiku farmakokinetiky, toxikokinetiky a primárnej, sekundárnej a bezpečnostnej farmakodynamiky. Na dosiahnutie výsledkov výskumu počas štúdia sa vyžaduje aby si študenti osvojili nielen teoretické vedomosti, ale nadobudli aj zručnosti v oblasti moderných experimentálnych fyziologických, molekulárno-biologických, biochemických metód a klinicko-diagnostických metód, ktoré využíva farmakológia a súvisiace disciplíny.
Absolventi študijného programu farmakológia ovládajú zásady a metodológiu vedeckej práce a sú spôsobilí vykonávať odbornú a vedeckú činnosť v oblasti farmácie a farmaceutického výskumu s dôrazom na farmakologické aspekty. Absolvent programu farmakológia preukázateľne disponuje širokými teoretickými vedomosťami, ktoré mu spolu s praktickými znalosťami dovoľujú: vedecky bádať a prinášať nové poznatky, ako aj vlastné riešenia problémov v oblasti farmakológie, ktoré je možné využiť tak v teoretickej rovine poznania ako aj vo farmakoterapeutickej praxi, prípade pre rozvoj iných súvisiacich programov. Teoretické vedomosti a praktické zručnosti, ktoré získajú štúdiom, im umožnia vykonávať tiež profesiu vedeckého pracovníka v súvisiacich medicínskych, farmaceutických a prírodovedných disciplínach, vedných odboroch a študijných programoch, ako sú napr. klinická farmakológia, klinická farmácia, toxikológia, molekulárna biológia, normálna a patologická fyziológia. Absolventi študijného programu farmakológia majú schopnosť samostatne vedecky pracovať a prinášať vlastné riešenia v uvedených disciplínach, vedných odboroch a študijných programoch. Absolvent študijného programu farmakológia si preukázateľne osvojí zásady vedeckej práce, zásady vedeckého formulovania problému, získal praktické skúsenosti na experimentálne štúdium farmakologických problémov, osvojil si právne aspekty experimentálneho a klinického výskumu, etické a spoločenské stránky vedeckej práce, prezentáciu výsledkov v publikačnej a prednáškovej forme, prispel k rozvoju študijného programu farmakológia a môže priniesť nové poznatky aj pre klinickú prax. Požiadavkou na absolvovanie študijného programu farmakológia je preukázateľná schopnosť prezentovať vlastné výsledky výskumu odbornej verejnosti na konferenciách a vedeckých podujatiach a formou publikovania článkov v odborných a najmä vedeckých časopisoch.
Uplatnenie absolventov
Absolventi doktorandského štúdia sa môžu uplatniť v rámci rezortu školstva ako vysokoškolskí pedagógovia alebo vedecko-výskumní pracovníci na univerzitách a v ústavoch SAV so zameraním na farmáciu, medicínu, zdravotnícke vedy a prírodné vedy. Absolventi sú v súčasnosti žiadaní aj na pracoviskách rezortu zdravotníctva ako je Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý zabezpečuje dozor nad kvalitou, účinnosťou, bezpečnosťou liekov a zdravotníckych pomôcok. Uplatnenie absolventov študijného programu je aj vo farmaceutických spoločnostiach, ktoré sa venujú výskumu a vývoju liečiv a liekov a zabezpečeniu dostupnosti liekov pre systém poskytovania zdravotnej starostlivosť, ako aj v spoločnostiach, ktoré uskutočňujú zákazkové hodnotenie farmakologických a toxikologických vlastností liečiv a liekov.
Absolventi študijného programu farmakológia na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave budú ovládať zásady a metodológiu vedeckej práce a budú spôsobilí vykonávať odbornú a vedeckú činnosť v oblasti farmakológie, farmácie a farmaceutického výskumu. Teoretické vedomosti a praktické zručnosti, ktoré získajú štúdiom, im umožnia vykonávať tiež profesiu vedeckého pracovníka v súvisiacich medicínskych, farmaceutických a prírodovedných disciplínach, vedných odboroch a študijných programoch, ako sú napr. molekulová biológia, aplikovaná biochémia, normálna a patologická fyziológia, toxikológia, farmaceutická technológia, biotechnológia, klinická farmakológia a klinická farmácia. Absolventi študijného programu budú mať schopnosť samostatne vedecky pracovať, prinášať vlastné riešenia a prispievať tak k rozvoju vedeckého poznania v uvedených disciplínach, vedných odboroch a študijných programoch. Budú mať predpoklady pre úspešné uplatnenie vo vedení tímov v širokom spektre vedeckých a výskumných inštitúcií zameraných na farmaceutické, medicínske alebo zdravotné vedy, budú odborne pripravení tvorivo pracovať vo vedeckých ústavoch Slovenskej akadémie vied, a to na rôznych stupňoch výskumu. Rovnako budú pripravení pôsobiť v regulačnej sfére ako odborní posudzovatelia v rámci vyšších odborných činností posudzovania predklinického a klinického výskumu liečiv, liekov a liečebných postupov, budú pripravení pôsobiť v pracovných pozíciách s vysokou mierou kompetencií a zodpovednosti v spoločnostiach realizujúcich klinický výskum liečiv, liekov a liečebných postupov ako aj v pracovných pozíciách s vysokou mierou kompetencií a zodpovednosti v spoločnostiach zabezpečujúcich prinášanie liekov na trh, zabezpečujúcich dostupnosť liekov a zdravotníckych pomôcok a v zdravotníckych zariadeniach zabezpečujúcich poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Štandardná dĺžka štúdia: 300 €
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 300 €
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: doc. PharmDr. Miloš Lukáč, PhD. – lukac@fpharm.uniba.sk
Posledná aktualizácia: 27.11.2024 10:18