Farmaceutická technológia
Počas doktorandského štúdia si študent v tomto študijnom programe osvojuje vedomosti z oblasti farmaceutickej technológie, zameranej na problematiku zloženia, formulácie, výrobu, hodnotenia, zabezpečenia kvality liekov, či už individuálne pripravovaných alebo hromadne vyrábaných. Študent si rozšíri poznanie o podmienkach, za ktorých možno z liečiva a farmaceutickej pomocnej látky vytvárať liek, zákonitosti, ktorými sa formulácie liekov riadia a vzťahy liekov k účinku v nich aplikovaných liečiv. V priebehu štúdia sa študent naučí samostatne formulovať vedecký problém, formulovať vedeckú hypotézu, pripraviť a realizovať vedecký experiment. Hlavným cieľom týchto aktivít je teoretické, ako aj praktické zvládnutie metód používaných vo farmaceutickej technológii. Schopnosti študenta po absolvovaní študijného programu budú vychádzať z rámcových tém, ktoré sú nasledovné:
a) lieky ako systémy zložené z liečiv a pomocných látok, podmienky koexistencie zložiek lieku,
b) postupy a zariadenia pre prípravu a výrobu liekov,
c) hodnotenie a zabezpečenie kvality liekov z hľadiska zloženia, technológie a štruktúry,
d) konštitutívne, stabilizujúce a korigujúce farmaceutické pomocné látky,
e) vzťahy medzi liekmi a biologickou dostupnosťou v nich podávaných liečiv
f) stálosť liekov a možnosť jej zabezpečenia
g) liekové formy vyšších generácií so zameraním na nanočasticové systémy a biologické lieky.
Dosiahnutie potrebných výsledkov výskumu počas štúdia si vyžaduje, aby si študenti osvojili nielen teoretické vedomosti, ale nadobudli aj zručnosti v oblasti moderných preparatívnych metód a analytických inštrumentálnych metód, ktoré využíva farmaceutická technológia.
Absolventi študijného programu farmaceutická technológia, 3. stupeň vysokoškolského štúdia, budú ovládať zásady a metodológiu vedeckej práce. Budú spôsobilí vykonávať odbornú a vedeckú činnosť v oblasti farmácie, farmaceutického výskumu a farmaceutického priemyslu. Teoretické vedomosti a praktické zručnosti, ktoré získajú štúdiom, im umožnia vykonávať tiež profesiu vedeckého pracovníka v súvisiacich medicínskych, farmaceutických a prírodovedných disciplínach, vedných odboroch a študijných programoch, ako sú napr. analytická chémia, fyzika, biofyzika, fyzikálna chémia, mikrobiológia, imunológia, biotechnológia, technológia materiálov. Vedomosti a zručnosti sa tiež uplatnia v riešení multidisciplinárnych problémov s prepojením na farmaceutickú chémiu, farmakológiu, klinickú farmáciu a pod. Absolventi programu majú schopnosť samostatne vedecky pracovať a prinášať vlastné riešenia v uvedených disciplínach, vedných odboroch a študijných programoch.
Požiadavkou na absolvovanie študijného programu je poznanie a rozvoj nových metód výskumu a vývoja liekov zameranej na ich dizajn, prípravu, výrobu, analýzu a hodnotenie. Úspešný absolvent doktorandského štúdia musí preukázať, že má nielen teoretické vedomosti v danej oblasti, ale aj praktické zručnosti vo farmaceuticko-technologickom výskume a je schopný samostatne vedecky pracovať. Zároveň musí mať schopnosť prezentovať vlastné výsledky výskumu odbornej verejnosti na konferenciách a vedeckých podujatiach a formou publikovania článkov vo vedeckých časopisoch.
Uplatnenie absolventov
Absolventi doktorandského štúdia sa môžu uplatniť v rámci rezortu školstva ako vysokoškolskí pedagógovia alebo vedecko-výskumní pracovníci na univerzitách a v ústavoch SAV so zameraním na farmáciu, medicínu, zdravotnícke vedy, chémiu a fyziku. Absolventi sú v súčasnosti žiadaní aj na pracoviskách rezortu zdravotníctva ako je Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý zabezpečuje dozor nad kvalitou, účinnosťou, bezpečnosťou liekov a zdravotníckych pomôcok. Uplatnenie absolventov študijného programu je aj vo farmaceutických spoločnostiach, ktoré sa venujú výrobe a hodnoteniu liekov, kontrolných laboratóriách (klinická analýza, kontrola kvality liekov a liečiv), ako aj v spoločnostiach, ktoré uskutočňujú zákazkovú výrobu farmaceutických pomocných látok, nanočasticových systémov alebo využívajú biotechnologické postupy.
Absolventi študijného programu farmaceutická technológia na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave budú ovládať zásady a metodológiu vedeckej práce a budú spôsobilí vykonávať odbornú a vedeckú činnosť v oblasti farmaceutickej technológie, farmácie a farmaceutického výskumu. Teoretické vedomosti a praktické zručnosti, ktoré získajú štúdiom, im umožnia vykonávať tiež profesiu vedeckého pracovníka v súvisiacich medicínskych, farmaceutických a prírodovedných disciplínach, vedných odboroch a študijných programoch, ako sú napr. analytická chémia, fyzika, biofyzika, fyzikálna chémia, mikrobiológia, imunológia, biotechnológie, technológia materiálov, lekárska chémia, farmakológia, toxikológia, klinická farmácia. Absolventi odboru budú mať schopnosť samostatne vedecky pracovať, prinášať vlastné riešenia a prispievať tak k rozvoju vedeckého poznania v uvedených disciplínach, vedných odboroch a študijných programoch. Budú mať predpoklady pre úspešné uplatnenie vo vedení tímov v širokom spektre vedeckých a výskumných inštitúcií zameraných na farmaceutické, medicínske alebo prírodné vedy, budú odborne pripravení tvorivo pracovať vo vedeckých ústavoch Slovenskej akadémie vied, a to na rôznych stupňoch výskumu.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Štandardná dĺžka štúdia: 300 €
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 300 €
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Komenského v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: doc. PharmDr. Miloš Lukáč, PhD. – lukac@fpharm.uniba.sk
Posledná aktualizácia: 27.11.2024 10:18