Medzinárodné ekonomické vzťahy

Študijný program medzinárodné ekonomické vzťahy je reprezentovaný výučbovými jednotkami v celkovej výmere min. 180 kreditov (norma ECTS). Študijný program je ukončený štátnou skúškou, jej súčasťou je obhajoba bakalárskej práce. Vzdelávacie ciele študijného programu medzinárodné ekonomické vzťahy na prvom stupni štúdia sú stanovené nasledovne:
- vychovať absolventa vybaveného vedomosťami, zručnosťami a kompetenciami ktoré sú požadované na uplatnenie sa na poste kvalifikovaného odborníka v oblasti medzinárodných ekonomických vzťahov na úrovni nižšieho a stredného manažmentu v slovenských alebo medzinárodných spoločnostiach pôsobiacich v medzinárodnom prostredí,
- osvojiť si systematické poznatky z oblasti ekonómie, svetovej ekonomiky, medzinárodných hospodárskych vzťahov, medzinárodnej politiky a medzinárodného práva,
- prakticky aplikovať znalosti získané pri štúdiu jednotlivých špecializovaných predmetov,
- nadobudnúť schopnosť analyzovať súvislosti vzniknutých problémov na úrovni nižšieho manažmentu organizačných jednotiek v spoločenskej praxi s využitím vedomostí z vyššie uvedených disciplín a relevantných metodologických postupov,
- nadobudnúť schopnosť používať odbornú terminológiu z uvedených disciplín v dvoch svetových jazykoch a viesť odbornú komunikáciu v týchto jazykoch.
Hlavné vzdelávacie výstupy z hľadiska vedomostí:
- pochopiť základnú terminológiu, princípy fungovania procesov a javov a podstatu faktov z oblasti medzinárodných ekonomických vzťahov,
- schopnosť pomenovať základné trendy v súčasnom globálnom ekonomickom, politickom a právnom prostredí a zaujať k nim kritické stanovisko,
- schopnosť aplikovať nadobudnuté teoretické poznatky, praktické postupy a nástroje na to, aby sa rozhodoval na základe faktov/odborných poznatkov a dokázal sa orientovať pri práci s dátami/informáciami pri zadaní úloh z oblasti hospodárskych, politických a právnych problémov,
- nadobudnúť všeobecné a konkrétne odborné poznatky z oblasti medzinárodných ekonomických vzťahov a súvisiacich predmetov pre uplatnenie v praxi,
- získať všeobecné poznatky o vývojových trendoch v oblasti medzinárodnej hospodárskej spolupráce a využití moderných digitálnych a komunikačných technológií,
- získať dostatočne hlbokú znalosť dvoch cudzích jazykov, aby ich mohol používať ako pracovné jazyky v organizáciách pôsobiacich v medzinárodnom prostredí v komunikáciami so zahraničnými partnermi.
Výstupy vzdelávania v oblasti nadobudnutia zručností:
- Absolvent počas štúdia získa praktické zručnosti, ktoré mu umožnia efektívne komunikovať so zahraničnými partnermi, spoločnosťami, resp. inštitúciami.
- Bude schopný samostatne a tvorivo pripravovať podklady pre rozhodovanie v rámci svojho profesijného pôsobenia a naďalej rozširovať a obohacovať svoje vedomosti a zručnosti o najnovšie poznatky v oblasti medzinárodnej spolupráce.
- Absolvent bude disponovať dostatočnými komunikačnými schopnosťami, ktoré mu umožnia prezentovať výsledky jeho individuálnej alebo kolektívnej práce rôznym skupinám odbornej verejnosti.
- Absolvent bude schopný kreatívne používať komunikačné metódy v rámci manažmentu vzťahov s partnermi inštitúcie, v ktorej bude pôsobiť.
Výstupy vzdelávania v oblasti nadobudnutia kompetencií sú nasledovné:
- pracovať ako člen v odbornom tíme, v príslušnom odbore - v tomto prípade v medzinárodných ekonomických vzťahoch,
- bude schopný kriticky myslieť, abstrahovať relevantné fakty v problematike, ktorá bude predmetom jeho pracovného zaradenia - predovšetkým v medzinárodnom kolektíve alebo v národnom kolektíve v kooperácii so zahraničnými partnermi,
- v pracovnom prostredí bude schopný predstavovať vlastné návrhy a riešenia na úrovni nižšieho a stredného manažmentu,
- bude schopný realizovať svoje vlastné návrhy a realizovať úlohy, ktorými bude poverený svojimi nadriadenými, v danom odbore,
- získa kompetenciu relevantne vyhodnocovať teoretické a praktické otázky na rôznych úrovniach národného hospodárstva v štátnej aj komunálnej správe, vo verejných a súkromných inštitúciách, v oblasti medzinárodných ekonomických vzťahov,
- prípravu pracovných materiálov a komunikáciu so zahraničnými partnermi bude schopný na vysokej úrovni absolvovať v dvoch cudzích jazykoch,
- absolvent bude zároveň disponovať spoločenskými, morálnymi a etickými znalosťami potrebnými na ich uplatnenie v širokom spektre ekonomických vedomostí a zručností.
Konkrétne výstupy študijného programu sú kvantifikované v kreditoch za jednotlivé študijné aktivity - absolvovanie jednotlivých predmetov v súlade so študijným plánom, vypracovanie seminárnych prác, bakalárskej práce, jej prezentácia a obhajoba.

Uplatnenie absolventov
Absolvent prvého stupňa štúdia študijného programu medzinárodné ekonomické vzťahy získa primerané teoretické poznatky z medzinárodnej ekonómie, z medzinárodnej politiky a z medzinárodného práva, pričom je kladený dôraz na interdisciplinárne poňatie medzinárodných ekonomických vzťahov. Vedomosti, logické a kritické myslenie absolventa sa rozvíjajú štúdiom matematiky, účtovníctva, štatistiky, medzinárodného obchodu, financií a projektového manažmentu. Skladba vhodne navzájom nadväzujúcich predmetov je zárukou pre získanie potrebných kompetencií a zručností a ich následnú postupnú gradáciu a zdokonaľovanie. Absolvent prvého stupňa štúdia získa zručnosť odborne komunikovať v dvoch cudzích jazykoch.
Cieľom FMV na jednotlivých stupňoch štúdia je primerane, podľa stupňa štúdia, naučiť študenta vyhľadávať informácie, pracovať s relevantnými databázami, kriticky získané informácie hodnotiť, analyzovať a syntetizovať ich do novej kvality. Študijné programy FMV sú koncipované spôsobom, aby absolvent získal zručnosti, ktoré mu umožnia komunikovať s kolegami v praxi a zároveň prezentovať a obhájiť svoj projektový zámer. Pre rozvoj jazykových zručností sa vyžaduje odovzdať časť výstupov v cudzom jazyku a absolvovať časť predmetov v cudzom jazyku.
Absolventi prvého stupňa budú spôsobilí využívať všeobecné poznatky zo základov ekonomických, právnych a medzinárodnopolitických disciplín ako odborní pracovníci v spoločnostiach s medzinárodným presahom prakticky vo všetkých odvetviach hospodárstva, vo verejnej a štátnej správe ako i v medzinárodných spoločnostiach či zastupiteľstvách cudzích štátov.
- Absolvent študijného programu je kvalifikovaný pracovník na úrovni nižšieho a stredného manažmentu, ktorý sa môže uplatniť na pracovnom trhu ako člen pracovného tímu v národnej alebo medzinárodnej spoločnosti.
- Nadobudnuté všeobecné, odborné i jazykové schopnosti sú predpokladom pre ďalšie štúdium hospodárskej diplomacie a príbuzných študijných programov v druhom stupni štúdia na slovenských alebo zahraničných univerzitách.

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Ekonomická univerzita v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Podmienky prijatia
Informácie o podmienkach prijatia na 1. stupeň štúdia sú zverejnené na stránke https://euba.sk/uchadzac

Doplňujúce informácie
-

Podmienky pre zahraničných študentov
Zahraniční uchádzači majú rovnaké podmienky ako uchádzači zo SR, musia absolvovať kurzy, ktoré ponúka EUBA: https://ccv.euba.sk/jazykova-priprava/jazykova-a-odborna-priprava a získať osvedčenie o úspešnom zvládnutí testovania jazykovej zručnosti v slovenskom jazyku na úrovni B2.1., resp. Ústav jazykovej a odbornej prípravy Univerzity Komenského v Bratislave (okrem uchádzačov z ČR), test na prijímacej skúške musia vykonať zo slovenského jazyka (okrem uchádzačov z ČR a uchádzačov o štúdium na FAJ EUBA).
Uchádzači, ktorým bolo vydané osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí podľa osobitného predpisu, sa považujú za občanov SR. Obsahové zameranie jednotlivých predmetov svojím rozsahom zodpovedá obsahu úplného stredného vzdelania.

Podmienky prijatia bez prijímacej skúšky
Od povinnosti vykonať prijímaciu skúšku sú oslobodení:
a) uchádzači o štúdium na FMV EU v Bratislave, ktorí sa v akademických rokoch 2021/2022 - 2024/2025 zúčastnili na celoslovenskom kole odbornej, resp. ekonomicky za-meranej súťaže, organizovanej s celoslovenskou pôsobnosťou pre študentov stredných škôl: Ekonomická olympiáda, Olympiáda mladý účtovník a Matematická olympiáda, konanej do 30.4.2025. Od povinnosti vykonať prijímaciu skúšku bude oslobodený ten uchádzač, ktorý o to písomne požiada a predloží doklad o absolvovaní súťaže. Žiadosť o oslobodenie, spolu s dokladom je potrebné doručiť na študijné oddelenie FMV najneskôr do 30. 4. 2025 (vrátane).
b) uchádzači o štúdium na FMV EU v Bratislave, ak v akademických rokoch v akademických rokoch 2021/2022- 2024/2025 absolvovali celoslovenské kolo v rámci celoslovenskej súťaže pre stredoškolských študentov prebiehajúcej minimálne v troch postupových kolách a súťaž organizovala niektorá z fakúlt EU v Bratislave do 30.4.2025. Od povinnosti vykonať prijímaciu skúšku bude oslobodený ten uchádzač, ktorý o to písomne požiada a predloží doklad o absolvovaní súťaže. Žiadosť o oslobodenie, spolu s dokladom je potrebné doručiť na študijné oddelenie FMV najneskôr do 30. 4. 2025 (vrátane).
c) uchádzači o štúdium na FMV EU v Bratislave, ktorí absolvujú test Všeobecných študijných predpokladov (alebo jeho českú verziu Obecné studijní předpoklady) a zároveň aj test z cudzieho jazyka, v rámci Národných porovnávacích skúšok (NPS) zabezpečovaných spoločnosťou Scio v akademickom roku 2024/2025. Na štúdium budú prijatí uchádzači, ktorých percentil z každého testu bude rovný alebo vyšší ako 60.
Testy v rámci Národných porovnávacích skúšok možno absolvovať v priebehu akademického roka 2024/2025 v niekoľkých mestách na Slovensku, v Čechách aj na Ukrajine. Testy je možné absolvovať viackrát, uchádzačom sa započíta vždy najlepší dosiahnutý výsledok testu. Test musí uchádzač vykonať najneskôr do 1. 5. 2025 (vrátane).


Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
KOORDINÁTORKA FMV PRE ŠTUDENTOV SO ŠPECIFICKÝMI POTREBAMI:
Doc. Ing. Kristína Baculáková, PhD., e-mail: kristina.baculakova@euba.sk, tel.: +421 2 67295474
UNIVERZITNÁ KOORDINÁTORKA PRE ŠTUDENTOV SO ŠPECIFICKÝMI POTREBAMI:
Ing. Mgr. Olha BRYNKO, e-mail: olha.brynko@euba.sk, tel.: +421 2 67295358

Všeobecné informácie k prijímacej skúške
Všetky informácie k prijímacím skúškam na 1. stupeň štúdia sú zverejnené na stránke https://euba.sk/uchadzac.
Upozornenie:
EU v Bratislave akceptuje elektronickú prihlášku, ktorá bude vytvorená v Akademickom informačnom systéme (AiS2) EU v Bratislave. Elektronická prihláška s návodom na jej vypĺňanie v informačnom systéme AiS2 je zverejnená na stránke: https://euba.sk/uchadzac.
Poplatok za prijímacie konanie je možné uhradiť výhradne bankovým prevodom.

Forma prijímacej skúšky
Písomná prijímacia skúška formou testov.

Testy
Vzorový test: https://euba.sk/uchadzac

  • Podanie prihlášky na štúdium

    15.09.2024 - 30.04.2025

  • Konanie prijímacej skúšky

    16.06.2025 - 20.06.2025

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Ekonomická univerzita v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Predpokladaný počet prijatých uchádzačov
240


Prílohy
  • Maturitné vysvedčenie (notársky overené) (papierová forma)
  • nevypĺňať - slúži pre poznámky študijného oddelenia - not fill (papierová forma)


Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 1200 €


Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 40 €
elektronická prihláška: 40 €

Fakturačné údaje
Informácie o údajoch k platbe sú zverejnené na stránke: https://euba.sk/uchadzac
Upozornenie:
Pozor na uvedenie správneho názvu fakulty, variabilného symbolu fakulty a správneho špecifického symbolu.

Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Ekonomická univerzita v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.

Posielajte mi novinky

Detail študijného programu

 
 
Chystáš sa študovať na vysokej škole na Slovensku? Teraz môžeš získať štipendium až 9 000 € počas prvých troch rokov štúdia. Viac informácií

Detail študijného programu

HelpDesk

0911 154 882
0910 288 664
037 / 6414881
037 / 6414890
(7.30 - 15.30 h.)

helpdesk

Zodpovednosť za obsah: Ing. Jiřina ČARNECKÁ – jirina.carnecka@euba.sk
Posledná aktualizácia: 01.10.2024 11:05

Upozorniť na neaktuálne údaje