Dizajn
https://www.vsvu.sk/sk/studium/bakalarske-studium/studijne-programy/?v=8X0Q4WO0#pr%20bc%20DIZ
Uplatnenie absolventov
Absolvent bakalárskeho štúdia v odbore Dizajn má teoretické a praktické poznatky a zručnosti z oblasti dizajnu, je schopný ich tvorivo používať pri samostatnej dizajnérskej činnosti, pri navrhovaní v rôznych oblastiach hospodárskeho a kultúrneho života. Ovláda technológie a materiály podľa obsahu predloženého študijného programu. Má znalosti o ekológii, podnikaní a manažmente. Je schopný samostatne tvoriť a navrhovať dizajnérske produkty a výtvarné diela pre širokú oblasť hospodárskeho, kultúrneho a spoločenského života. Primerane dokáže používať technológie a materiály podľa obsahu študijného programu. Je schopný prezentovať svoju tvorbu.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Uchádzač o bakalárske štúdium na VŠVU sa može prihlásiť maximálne na dva zo študijných programov a to v prípade, ak nemajú dané študijné programy 2. kolo prijímacích pohovorov v rovnakom termíne (turnuse).
Uchádzač vyplní a elektronicky odošle elektronickú prihlášku, ktorá je umiestnená na webovej stránke VŠVU najneskôr do 20. 11. 2024. Následne prihlášku vytlačí, podpíše a najneskôr 21. 11. 2024 ju poštou odošle spolu s týmito prílohami:
- profesijný životopis
- úradne overenú kópiu maturitného vysvedčenia (Zahraniční uchádzači a uchádzači, ktorí študovali v zahraničí doložia Nostrifikáciu dokladu vydanú okresným úradom – odborom školstva)
- pokiaľ je uchádzač v maturitnom ročníku, vo vytlačenej prihláške dá potvrdiť vo svojej škole údaje o štúdiu (výpis predmetov a známok), v prípade zlej pandemickej situácie (zavreté školy) priloží kópiu posledného vysvedčenia (napr. z 3. ročníka)
- doklad o zaplatení poplatku
- čestné prehlásenie o zdravotnej spôsobilosti vlastnoručne podpísané uchádzačom:
Čestné vyhlásenie o zdravotnej spôsobilosti
Podpísaný/á ......
nar. ......
bytom .....
týmto vyhlasujem, že môj zdravotný stav je dobrý a netrpím žiadnymi ochoreniami, ktoré by moholi nepriaznivo ovplyvniť kontakt s chemickými alebo biologickými látkami používanými vo vyučovacom procese.
V ...................... dňa ......................
Podpis .....................................
Doplňujúce informácie
https://www.vsvu.sk/sk/prijimacie-pohovory/prijimacie-pohovory-bakalarske-studium/dizajn/
1. Požiadavky na domáce práce - portfólio
portfólio, obal s vlastnými prácami; výber cca 20 prác
Domáce práce sú vhodným spôsobom získania určitého obrazu o uchádzačovi. Sú dôležitou informáciou o tom, k akej oblasti dizajnu má uchádzač blízko, s akou intenzitou sa venuje tvorbe v domácom prostredí, ako dokáže uvažovať prostredníctvom vizuálneho spracovania idei. V neposlednom rade je dôležitý aj spôsob adjustovania a samotný výber prác. Na domácich prácach je cenný hlavne autentický prejav, ktorý vystihuje individualitu uchádzača.
Forma odovzdávania prác:
- Digitálnu verziu domácich prác – portfólio uchádzač po podaní elektronickej prihlášky a príloh následne v období medzi od 5. 12. 2024 od 12.00 hod. do 12. 12. 2024 do 13.00 vloží prostredníctvom stránky: https://ulozisko.vsvu.sk;
- prístupové údaje a návod budú zaslané na mailové adresy, ktoré sú uvedené v prihláške dňa 5. 12. 2024 do 12.00.
- Portfólio musí byť v jednom spoločnom PDF formáte max. do 10 MB označenom meno_priezvisko_nazov studijneho programu dizajn. Nevyhnutné je označenie jednotlivých prác.
- Originálnu verziu domácich prác – portfólio prinesie postupujúci uchádzač priamo na II. kolo prijímacích pohovorov.
2. Špecifikácia úloh počas prijímacích pohovorov:
1. kolo – Dištančne bez účasti uchádzača.
– hodnotenie všetkých súčastí portfólia uvedených v požiadavkách na domáce práce (portfólio). Každý člen prijímacej komisii hodnotí v šesťbodovej stupnici (0-5bodov).
2. kolo – Prezenčne za účasti uchádzača postupujúceho z 1.kola.
Druhé kolo prijímacích pohovorov trvá dva dni.
– témy pre druhé kolo prijímacích pohovorov sú kreované tesne pred ich zadaním z dôvodu utajenia a zachovania objektivity. Sú zamerané na overenie schopností uchádzačov dôležitých pre ich ďalšie úspešné štúdium dizajnu. Zároveň sa snažia pokryť celé spektrum zameraní, ktoré je možné na študijnom programe dizajn študovať. Zadania sa finalizujú v podobe kresieb a modelov.
– zadania preverujú schopnosť zvládnutia formálnych nástrojov ako sú kvalita a výrazová hodnota kresby, kompozícia, čistota prevedenia modelu, práca s materiálom.
– preveruje sa schopnosť racionálneho riešenia problému, technické myslenie, znalosť základných princípov geometrie a fyziky, čo sú dôležité predpoklady pre rozvoj dizajnérskeho myslenia.
– ďalším kritériom hodnotenia je aj schopnosť narábania s emocionálnou stránkou dizajnu, jeho kontextom, práca so symbolom, znakom, estetikou, využívanie výtvarných výrazových prostriedkov a odvaha k experimentu a netradičnému mysleniu.
– pohovor s uchádzačom pred prijímajúcou komisiou, kde uchádzač preukáže svoj prehľad v odbore, na ktorý sa hlási; súčasťou pohovoru je aj diskusia o domácich prácach. Uchádzač vysvetľuje aj postup pri aktuálnom zadaní, na ktorom v druhom kole pracuje, aby komisia mohla overiť jeho komunikačné schopnosti.
- Vedomostný test zameraný na dejiny umenia, dizajnu a všeobecný prehľad
Pre uchádzačov zo zahraničia bude umožnené absolvovať pohovor v anglickom jazyku, ale v prípade úspešného prijatia pokračuje v štúdiu v slovenskom jazyku (vyžaduje sa minimálne úroveň B1).
Pomôcky potrebné k prijímacej skúške:
Rysovacia doska A2, ostrý nôž a orezávač papiera, nožnice, lepidlo na papier, pravítko, trojuholník, ceruzky, pastelky, špendlíky a pripináčiky, nite alebo jemnejší špagát, lepiaca páska, klince menšieho rozmeru / materiál a pomôcky na výrobu modelov.
Literatúra:
- Dejiny umenia.
- Dejiny úžitkového umenia a dizajnu
- Pijoan, J.: Dejiny umenia 1 – 10. Bratislava, 1982 – 1986.
- Pijoan, J.: Dejiny umenia 11 – 12. Bratislava, 2002.
- Gombrich, H. E.: Príbeh umenia. Bratislava, 2000.
- Rusinová, Z. (ed.): Dejiny slovenského výtvarného umenia – 20.storočie. Bratislava, 2000.
- Kolesár, Z.: Nové kapitoly z dejín dizajnu, Slovenské centrum dizajnu, Bratislava, 2009
- orientácia v periodickej odbornej tlači z oblasti súčasného umenia, architektúry, úžitkového umenia a dizajnu, kultúry a politiky
Konzultácie – dizajn
Konzultácie sa konajú on-line. V prípade záujmu kontaktujte pedagógov:
Termíny a kontakty
Konzultácie sa konajú on-line. V prípade záujmu kontaktujte pedagógov:
Ateliér interiérového dizajnu
doc. Mgr. Miroslav Debnár
Vedúci ateliéru
Telefón+421 905 255 632
E-mail debnar@vsvu.sk
Mgr. Peter Baumann, ArtD.,
Odborný asistent
Telefón +421 907 780 935
E-mail baumann@vsvu.sk
Ing. Mgr. art. Eva Mikulášová
Odborná asistentka - zastupovanie za RD
Vedúca ateliéruTelefón +421 911 551 566
E-mail mikulasova(a)vsvu.sk
Ateliér experimentálneho dizajnu
Mgr. art. Petra Rybánska
Asistentka
Telefón +421 904 988 381
E-mail rybanska@vsvu.sk
Podmienky pre zahraničných študentov
Všetci zahraniční uchádzači musia do nástupu na štúdium ovládať slovenský jazyk v úrovni B1 (s výnimkou českých uchádzačov).
https://www.vsvu.sk/sk/prijimacie-pohovory/prijimacie-pohovory-bakalarske-studium/
Uchádzač o bakalárske štúdium na VŠVU sa môže stať študentom zvoleného študijného programu iba na základe absolvovania procesu prijímacieho konania. Ak študent získal úplné stredoškolské vzdelanie, alebo úplné stredoškolské odborné vzdelanie, tak sa môže predpísaným spôsobom prihlásiť na prijímacie konanie na VŠVU. Súčasťou prijímacieho konania na VŠVU je prijímacia skúška, ktorá má preveriť úroveň vedomostí, talentu, myslenia, schopností a zručností uchádzača z hľadiska osobitných nárokov, ktoré vyplývajú zo zvoleného bakalárskeho študijného programu.
V prípade, že sa prijímacie pohovory na VŠVU konajú pred termínom maturitnej skúšky uchádzača, uchádzač je prijatý na štúdium podmienečne. Definitívne prijatie na štúdium je podmienené úspešným absolvovaním maturitnej skúšky. Doklad o ukončení úplného stredného vzdelania (maturitné vysvedčenie) uchádzač predloží do desiatich dní po vykonaní maturitnej skúšky, najneskôr však do termínu zápisu na štúdium. Všetci zahraniční uchádzači musia do nástupu na štúdium ovládať slovenský jazyk v úrovni B1 (s výnimkou českých uchádzačov).
Forma prijímacej skúšky
Prijímacia skúška na VŠVU vo všetkých študijných programoch je dvojkolová. Prvé kolo prebehne dištančným (bez účasti uchádzačov) spôsobom. Druhé kolo prebieha na všetkých študijných programoch prezenčne a trvá dva dni.
Dôležité termíny prijímacieho konania:
- od 21. 9. 2024 do 20. 11. 2024 – termín podania prihlášky
- 20. 11. 2024 – deadline zaplatenia poplatku za prihlášku
- 21. 11. 2024 – deadline odoslania prihlášky a príloh poštou
- 5. 12. 2024 od 12.00 hod. – 12. 12. 2024 do 13.00 hod. - termín odoslania domácich prác pre účely prvého kola prijímacieho konania
- 1. kolo – 7. – 9. 1. 2025 – zasadne prijímacia komisia a posúdi domáce práce zaslané do 12.12.2024 na https://ulozisko.vsvu.sk/
- 2. kolo – prebieha prezenčným spôsobom a trvá dva dni: 10. 2. 2025 – 11. 2. 2025 – uchádzači počas 2 dní (celé 2 dni) pracujú na úlohách, ktoré budú počas prijímacích skúšok oznamované
Viac informácii o požiadavkách na domáce práce – portfólio uchádzača a špecifikácia úloh počas prijímacieho konania v rámci jednotlivých študijných programoch nájdete: Podmienky prijatia/Doplňujúce informácie
-
Podanie prihlášky na štúdium
21.09.2024 - 20.11.2024
-
Konanie prijímacej skúšky
05.12.2024 - 11.02.2025
-
Zaslanie vysvedčenia do
01.09.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
12
Prílohy
- životopis (papierová forma, elektronická forma)
- maturitné vysvedčenie (papierová forma, elektronická forma)
- čestné prehlásenie o zdravotnej spôsobilosti vlastnoručne podpísané uchádzačom (papierová forma)
- doklad o zaplatení poplatku (papierová forma)
- zahraniční uchádzači a uchádzači, ktorí študovali v zahraničí doložia nostrifikáciu dokladu vydanú Krajským školským úradom (papierová forma)
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 900 €
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 50 €
elektronická prihláška: 50 €
Fakturačné údaje
- Číslo účtu: IBAN: SK42 8180 0000 0070 0007 2516
- SWIFT: SPSRSKBAXXX
- Variabilný symbol: 648 003
- Konštantný symbol: 0308
- Špecifický symbol: “šesťmiestne číslo začínajúce číslom 25 a následne štvorčíslie, ktoré pozostáva z evidenčného čísla prihlášky, pred ktoré je potrebné doplniť nuly”, príklad.: evidenčné číslo prihlášky má číslo 37, tak ŠS bude mať hodnotu 250037
- Doplňujúci údaj: priezvisko uchádzača
V prípade platby zo zahraničia je potrebné uviesť nasledovné údaje:
Majiteľ účtu : Vysoká škola výtvarných umení,
Hviezdoslavovo nám. 18, 814 37 Bratislava, Slovenská republika
Banka: ŠTÁTNA POKLADNICA, Radlinského 32, 810 05 Bratislava, Slovakia
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Ing. Sylvia Kozáková – kozakova@vsvu.sk
Posledná aktualizácia: 01.10.2024 15:09