Dentálna hygiena
Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove je inštitúcia, ktorej hlavnou úlohou je vychovávať študentov v akreditovaných nelekárskych študijných programoch na úrovni poznatkov súčasnej doby, vedeckých a výskumných výsledkoch.
Katedra dentálnej hygieny začala svoju činnosť v akademickom roku 2004/2005. V súlade s vysokoškolským zákonom zabezpečuje úlohy v oblasti vzdelávania, vedecko-výskumnej činnosti, v oblasti zahraničných vzťahov, rozvojových aktivít. Hlavnou úlohou katedry je výchova dentálnych hygienikov výučbou predmetov umožňujúcich študentom budovať ich odborný osobnostný profil tak, aby reprezentovali najvyšší stupeň profesionálnej kvality humanizmu. Individuálnu profiláciu umožňuje širšie spektrum povinne voliteľných a výberových predmetov. Absolvent získa úplné prvostupňové vysokoškolské vzdelanie v odbore zubné lekárstvo, s orientáciou na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v profesii dentálny hygienik.
Uplatnenie absolventov
Dentálny hygienik je kvalifikovaný zdravotnícky pracovník, schopný v rámci parametrov svojich klinických kompetencií pracovať samostatne, pod dohľadom zubného lekára a na jeho odporúčanie vykonávať činnosti v preventívnej, liečebnej a následnej starostlivosti o stomatologických pacientov v oblasti dentálnej hygieny na úsekoch prevencie, záchovnej stomatológie, parodontológie , ortodoncie, implantológie, v ambulantných aj lôžkových zariadeniach, v zariadeniach pre telesne postihnutých, v školách a školských zariadeniach. Spolupracuje pri výskumných epidemiologických štúdiách z oblasti stomatológie, zapája sa do publikačnej, výskumnej činnosti a do mnohých ďalších aktivít v oblasti dentálnej hygieny.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Prešovská univerzita v Prešove na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
EXTERNÁ FORMA
1. ukončené úplné stredné odborné vzdelanie s maturitou
2. pracovný pomer v zubnej alebo dentálno – hygienickej ambulancii
3. potvrdenie zamestnávateľa o pracovnom zaradení - priloží uchádzač k prihláške
4. splnenie kritéria zdravotnej spôsobilosti pre výkon povolania podľa Vyhlášky MZ SR č.364/2009, ktorou sa ustanovujú kritériá zdravotnej spôsobilosti pre uchádzačov o zdravotnícke študijné odbory (uchádzači doložia k prihláške odporúčanie praktického lekára pre štúdium v danom odbore).
5. Prijímacie konanie pozostáva:
- časť - písomný test zo základov prevencie a ústnej hygieny (60 % úspešnosť )
- časť - skúška manuálnej zručnosti : 1. kreslenie podľa predlohy
2. modelovanie podľa predlohy
Účasť na 2. časti prijímacej skúšky je podmienená úspešným zvládnutím jej 1. časti.
Kritérium č. 5 neplatí pre zahraničných študentov, títo musia absolvovať prijímacie konanie, a to písomný test z biológie človeka v rozsahu gymnaziálneho učiva a základov prevencie a ústnej hygieny (60% úspešnosť) (v slovenskom jazyku), vrátane skúšky manuálnej zručnosti.
POPIS SKÚŠKY MANUÁLNEJ ZRUČNOSTI
Skúška manuálnych zručností je koncipovaná ako praktická skúška povinná pre všetkých uchádzačov o dennú a externú formu štúdia. Úspešnosť v oboch častiach skúšky manuálnej zručnosti sa hodnotí bodovou škálou podľa dosiahnutých kritérií presnosti. Každá sa hodnotí bodovou škálou od 0 do 35 bodov. Súhrnný výsledok bude tvorený súčtom bodov za obe časti praktickej skúšky v rozsahu 0 – 70 bodov.
1. Kreslenie podľa predlohy - uchádzač na milimetrový papier ceruzkou čo najpresnejšie prenesie obraz premietaný dataprojektorom. Časový limit je 30 minút.
Potrebné pomôcky uchádzača: ceruzka, milimetrový papier na hodnotenie presnosti kreslenia (konkrétne pomôcky budú uvedené v pozvánke) . Hodnotenie: 0- 35 bodov
2. Modelovanie podľa predlohy - uchádzač vymodeluje z aranžérskeho drôtu tvar predmetu, ktorý bude ako predloha na pracovnom liste. Časový limit je 30 minút.
Potrebné pomôcky uchádzača: aranžérsky drôt hrúbky 0,8 – 1mm., modelovacie kliešte, milimetrový papier na hodnotenie presnosti modelovania (konkrétne pomôcky budú uvedené v pozvánke). Hodnotenie: 0-35 bodov
Pozn.: Uchádzač musí byť úspešný v každej časti prijímacieho konania. Ak v niektorej časti prijímacej skúšky dosiahne hodnotenie 0 bodov, bude z prijímacieho konania vyradený.
Doplňujúce informácie
1.2 Informácie pre uchádzačov o bakalárske štúdium
Prihláška musí obsahovať tieto náležitosti:
1/ Prihláška (formulár):
papierovú formu prihlášky (poplatok za prijímacie konanie 35 EUR) si uchádzači zakúpia ako tlačivo vysokoškolskej prihlášky určené pre bakalárske štúdium v predajniach tlačív (napr. ŠEVT), dôkladne vyplnia všetky jeho časti, doložia ďalšie požadované doklady a zašlú na adresu Fakulty zdravotníckych odborov PU
alebo
elektronickú formu prihlášky (poplatok za prijímacie konanie 30 EUR) uchádzači vyplnia a podajú si elektronickú prihlášku na internetovej stránke Portálu VŠ: https://prihlaskavs.sk/sk/ alebo na internetovej stránke MŠVVaŠ SR : https://www.minedu.sk/prihlaska-na-studium-vypis-z-danoveho-priznania-a-ine-formulare/ Potom je potrebné podanú elektronickú prihlášku vytlačiť, doložiť k nej všetky ďalšie požadované doklady a poštou zaslať na adresu Fakulty zdravotníckych odborov PU.
Bez doručenia vytlačenej elektronickej prihlášky spolu s ďalšími náležitosťami je elektronická prihláška neplatná a uchádzač nebude zaradený do prijímacieho konania!
2/ Doklady o prospechu:
Uchádzači, ktorí si podávajú prihlášku do externej formy štúdia nemusia vyplniť, ani dokladovať prospech zo strednej školy za jednotlivé ročníky. Ako doklad o ukončení stredoškolského vzdelania doložia k prihláške len úradne overené maturitné vysvedčenie.
3/ Ostatné doklady k prihláške (sú súčasťou prihlášky):
- doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie
- odporúčanie praktického lekára pre štúdium v danom odbore
- štruktúrovaný životopis
- doklad o ovládaní slovenského jazyka- úroveň B1 – dokladujú zahraniční uchádzači (okrem uchádzačov z ČR) (pozri kap. 1.4)
- prihláška musí byť vlastnoručne podpísaná uchádzačom (str. 3).
4/ V prípade, že sa uchádzač chce prihlásiť na viac študijných programov na fakulte musí si podať samostatnú prihlášku na každý študijný program zvlášť a zaplatiť poplatok za každú prihlášku samostatne.
5/ Na prijímacie skúšky bude pozvaný iba ten uchádzač, ktorý si v stanovenom termíne ( do 31.marca 2025) podá riadne vyplnenú prihlášku, priloží všetky požadované prílohy, uhradí poplatok za prijímacie konanie a spĺňa požadované kritériá. O náhradný termín prijímacej skúšky je možné požiadať písomne iba v prípade závažného zdravotného dôvodu, najneskôr do 24 hodín po termíne konania prijímacej skúšky (k žiadosti je potrebné dokladovať relevantnú lekársku správu o zdravotnom probléme, nie potvrdenie o ošetrení). Opravný termín pri neúspešnej prijímacej skúške fakulta neudeľuje.
6/ Administratívny poplatok za prijímacie konanie, nebude uchádzačom vrátený a to nasledujúcich prípadoch:
a) neúplná prihláška (po výzve na doplnenie požadovaných dokumentov )
b) ak uchádzač nespĺňa požadované kritériá a prihlášku na štúdium si aj tak podal
c) ak sa uchádzač prihlási na študijný program, ktorý fakulta v danom akademickom roku neplánuje realizovať
d) ak sa na štúdium nezapíše.
V prípade, že študent/uchádzač vykoná chybnú platbu, bude mu zúčtovaný poplatok za mylnú platbu v zmysle platného cenníka PU v Prešove pre akademický rok v ktorom si prihlášku podal a zvyšné finančné prostriedky budú vrátené na bankový účet odosielateľa.
7/ VŠETKY UVEDENÉ NÁLEŽITOSTI SÚ POVINNÉ A PRIHLÁŠKA BEZ NICH NEBUDE AKCEPTOVANÁ !
8/ Externá forma štúdia je spoplatnená podľa zákona č. 131/2002 o vysokých školách a jeho zmeny č.363/2007 Z.z. Výška školného je zverejnená na internetovej stránke fakulty http://www.unipo.sk/fakulta-zdravotnictva.
Dĺžka štúdia v študijnom programe v externej forme na bakalárskom stupni je 3 roky!
Podmienky pre zahraničných študentov
1.4 Informácia pre zahraničných uchádzačov
Štúdium v študijných programoch na 1. a 2. stupni vysokoškolského vzdelávania a v dennej a externej forme, ktoré sa realizuje v slovenskom jazyku, vyžaduje ovládanie slovenského jazyka min. na úrovni B1. Odporúčame, aby uchádzač zo zahraničia (okrem uchádzačov z ČR) preveril a dokladoval svoje zvládanie slovenského jazyka maturitnou skúškou zo slovenského jazyka , certifikátom ECL (European Consortium for the certificate of Attaiment in Modern Languages) o ovládaní slovenského jazyka na úrovni B1, certifikátom o ovládaní slovenského jazyka na úrovni B1 vydaný jazykovou školou zaradenou v sieti škôl a školských zariadení MŠVVaM SR (zoznam je dostupný na: https://www.cvtisr.sk/buxus/docs//JH/stat_zus.pdf ). Ovládanie slovenského jazyka je u zahraničných uchádzačov preverené v písomných testoch.
Ovládanie slovenského jazyka na úrovni B1:
a) v oblasti porozumenia:
- uchádzač rozumie hlavným myšlienkam vysloveným v spisovnom jazyku o bežných témach, s ktorými sa stretáva v práci, v škole, vo voľnom čase atď. Chápe zmysel mnohých rozhlasových a televíznych programov týkajúcich sa súčasných udalostí alebo tém súvisiacich s oblasťami osobného či pracovného záujmu, ak sú vyslovené pomerne pomaly a zreteľne
- rozumie textom, ktoré obsahujú každodennú slovnú zásobu, alebo ktoré sa vzťahujú na prácu alebo na štúdium. Dokáže porozumieť opisom udalostí, pocitov a prianí v osobných listoch.
b) v oblasti komunikácie:
- preukáže si poradiť s väčšinou situácií, ktoré môžu nastať pri cestovaní v oblasti, kde sa týmto jazykom hovorí. Dokáže sa bez prípravy zapojiť do rozhovoru o témach, ktoré pozná, o ktoré sa zaujíma alebo ktoré sa týkajú každodenného života (napr. rodiny, záľub, práce, cestovania a aktuálnych udalostí)
- ovláda jednoduchým spôsobom spájať frázy, aby opísal(a) svoje zážitky a udalosti, svoje sny, nádeje a ciele. Dokáže stručne zdôvodniť a vysvetliť svoje názory a plány. Vie vyrozprávať príbeh alebo priblížiť obsah knihy alebo filmu a opísať svoje reakciu.
c) v oblasti písomného prejavu:
- ovláda napísať jednoduché súvislé vety na témy, ktoré dobre pozná alebo ktoré
ho osobne zaujímajú. Vie písať súkromné listy opisujúce zážitky a dojmy.
Prijímacie konanie pozostáva:
- časť - písomný test zo základov prevencie a ústnej hygieny (60 % úspešnosť )
- časť - skúška manuálnej zručnosti : 1. kreslenie podľa predlohy
2. modelovanie podľa predlohy
Účasť na 2. časti prijímacej skúšky je podmienená úspešným zvládnutím jej 1. časti.
Kritérium č. 5 neplatí pre zahraničných študentov, títo musia absolvovať prijímacie konanie, a to písomný test z biológie človeka v rozsahu gymnaziálneho učiva a základov prevencie a ústnej hygieny (60% úspešnosť) (v slovenskom jazyku), vrátane skúšky manuálnej zručnosti.
POPIS SKÚŠKY MANUÁLNEJ ZRUČNOSTI
Skúška manuálnych zručností je koncipovaná ako praktická skúška povinná pre všetkých uchádzačov o dennú a externú formu štúdia. Úspešnosť v oboch častiach skúšky manuálnej zručnosti sa hodnotí bodovou škálou podľa dosiahnutých kritérií presnosti. Každá sa hodnotí bodovou škálou od 0 do 35 bodov. Súhrnný výsledok bude tvorený súčtom bodov za obe časti praktickej skúšky v rozsahu 0 – 70 bodov.
1. Kreslenie podľa predlohy - uchádzač na milimetrový papier ceruzkou čo najpresnejšie prenesie obraz premietaný dataprojektorom. Časový limit je 30 minút.
Potrebné pomôcky uchádzača: ceruzka, milimetrový papier na hodnotenie presnosti kreslenia (konkrétne pomôcky budú uvedené v pozvánke) . Hodnotenie: 0- 35 bodov
2. Modelovanie podľa predlohy - uchádzač vymodeluje z aranžérskeho drôtu tvar predmetu, ktorý bude ako predloha na pracovnom liste. Časový limit je 30 minút.
Potrebné pomôcky uchádzača: aranžérsky drôt hrúbky 0,8 – 1mm., modelovacie kliešte, milimetrový papier na hodnotenie presnosti modelovania (konkrétne pomôcky budú uvedené v pozvánke). Hodnotenie: 0-35 bodov
Pozn.: Uchádzač musí byť úspešný v každej časti prijímacieho konania. Ak v niektorej časti prijímacej skúšky dosiahne hodnotenie 0 bodov, bude z prijímacieho konania vyradený.
Forma prijímacej skúšky
písomná a talentová
-
Podanie prihlášky na štúdium
31.03.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Prešovská univerzita v Prešove na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
40
Prílohy
- maturitné vysvedčenie (papierová forma)
- osvedčenie o zdravotnej spôsobilosti (papierová forma)
- životopis (papierová forma)
- doklad o zaplatení poplatku za prijímacie konanie (papierová forma)
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: 1500 €
Štúdium dlhšie ako je štandardná dĺžka študijného programu, súbežné štúdium: 1500 €
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 35 €
elektronická prihláška: 30 €
Fakturačné údaje
Fakulta zdravotníckych odborov PU
Partizánska č. 1
080 01 Prešov
Peňažný ústav: ŠP (Štátna pokladnica)
IBAN: SK11 8180 0000 007 0000 82677
Kód banky: 8180
Variabilný symbol : 2 1080
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Prešovská univerzita v Prešove na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Beáta Oľšavská – beata.olsavska@unipo.sk
Posledná aktualizácia: 16.12.2024 12:37