Biochémia
Absolventi doktorandského študijného odboru Biochémia sú schopní samostatne a tvorivo vedecky pracovať. Ovládajú vedecké metódy výskumu biochémie, molekulovej biológie, biofyzikálnej chémie, biotechnológií a klinickej biochémie so zameraním na progresívne metódy výskumu v biochémii. Absolventi sú schopní nájsť perspektívne smery rozvoja vedného odboru, formulovať vedecký problém, zostaviť výskumný projekt, vybrať vhodné experimentálne techniky na riešenie daného vedeckého problému a viesť výskumný kolektív. Absolventi doktorandského štúdia sa uplatnia vo výskumných inštitúciách ako aj vo vzdelávacích zariadeniach doma a v zahraničí. Absolvent je tiež schopný asistovať pri vyučovaní špecializovaných chemických predmetov na vysokých školách a samostatne vykonávať výskum. Získané teoretické a praktické vedomosti mu umožňujú riadiť tímy technických pracovníkov, absolventov magisterského a bakalárskeho štúdia chémie a prevziať zodpovednosť za komplexné riešenia.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
úspešné absolvovanie prijímacej skúšky
Doplňujúce informácie
Biochémia a molekulová biológia: Bunka, funkcie organel. Štruktúra proteínov. Aminokyseliny – fyzikálno-chemické vlastnosti. Enzýmy – podstata enzýmovej katalýzy. Enzýmová kinetika – vplyv koncentrácie substrátu na počiatočnú rýchlosť. Rovnica Michaelis-Mentenovej. Charakterizácia Km a metódy experimentálneho stanovenia. Regulácia enzýmovej aktivity. Alosterická regulácia aktivity enzýmu. Nukleové kyseliny – funkcie a primárna štruktúra DNA a RNA. Mechanizmus replikácie DNA. Mechanizmus transkripcie DNA. Translácia – mechanizmus, jednotlivé stupne procesu. Metódy génového inžinierstva – príprava rekombinantnej DNA. Využitie plazmidov, bakteriofágov, restriktáz a reverznej transkriptázy v génovom inžinierstve. Základné princípy metabolizmu. Glykolýza, glukoneogenéza, pentózofosfátová dráha, citrátový cyklus. Oxidačná fosforylácia – chemiosmotická teória syntézy ATP. Fotosyntéza. Trávenie tukov a prenos mastných kyselín do bunky, aktivácia mastných kyselín. Karnitínový cyklus a beta-oxidácia mastných kyselín. Glyoxalátový cyklus. Fixácia dusíka. Metabolizmus aminokyselín. Močovinový cyklus.
Biofyzikálna chémia: Základné separačné metódy – chromatografia, elektroforéza. Spektrálne metódy – ich využitie pri štúdiu biomakromolekúl. Fluorescencia. Kalorimetria. Metódy na určenie veľkosti biomakromolekúl, oligomérneho stavu, lokálnej a globálnej stability, dynamiky.
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
http://www.upjs.sk/studenti/info-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami/
ústna
-
Podanie prihlášky na štúdium
01.03.2025 - 31.05.2025
-
Konanie prijímacej skúšky
16.06.2025 - 27.06.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
- životopis
- overená fotokópia diplomu pre uchádzačov z iných VŠ
- fotokópia dodatku k diplomu od uchádzačov z iných VŠ
- rámcový projekt k téme dizertačnej práce
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 50 €
elektronická prihláška: 40 €
Fakturačné údaje
Banka: Štátna pokladnica. Kód banky: 8180
Číslo účtu: SK 28 8180 0000 0070 0007 8491
Variabilný symbol: 2996
Konštantný symbol: 0308
Špecifický symbol: rodné číslo bez lomky
Správa pre prijímateľa: meno a priezvisko uchádzača
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Ing. Lucia Dancáková – lucia.dancakova@upjs.sk
Posledná aktualizácia: 11.11.2024 10:59