Analytická chémia
Absolventi študijného odboru Analytická chémia sú schopní samostatne tvorivo vedecky pracovať a prinášať vlastné riešenia problémov v oblasti analytickej chémie. Ovládajú vedecké metódy výskumu a vývoja v analytickej chémii s orientáciou na chromatografiu, spektrálnu analýzu, identifikáciu analytov a vyhodnocovane analytických výsledkov. Absolventi získajú schopnosť analytického a syntetického riešenia náročných úloh spoločenskej praxe. Získajú potrebné vedomosti na rozvoj študijného odboru a publikovanie výsledkov vlastnej práce a sú tiež schopní samostatne vyučovať špecializované chemické predmety na vysokých školách. Dokážu samostatne plánovať a viesť výskumný tím. Absolventi študijného odboru Analytická chémia sú spôsobilí vykonávať profesiu: Vedúci výskumný pracovník v analytickej chémii, Pracovník výskumu a vývoja, Vysokoškolský pedagóg. Absolvent študijného programu analytická chémia ovláda bežné metodiky laboratórnej techniky, moderné analytické metódy. Dokáže samostatne využívať existujúce experimentálne postupy a navrhovať nové experimenty. Ovláda základy počítačovej chémie a molekulového modelovania a aplikácie komerčných softvérov, ako aj základy informačných a komunikačných technológií ako je práca s internetom, informačnými systémam a databázami. Absolvent študijného programu analytická chémia je pripravený riadiť sa primeranými praktikami v súlade s profesionálnym, právnym a etickým rámcom disciplíny.
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
úspešné absolvovanie prijímacej skúšky
Doplňujúce informácie
Analytická chémia:
Analytická chémia. Základné pojmy. Kvalitatívna a kvantitatívna analýza. Analytická metóda, spracovanie výsledkov stanovenia. Citlivosť a selektivita reakcií. Skupinové, selektívne a špecifické reakcie. Princíp a využitie vážkovej analýzy. Odmerná analýza. Klasifikácia odmerných metód: acidobázické, oxidačno-redukčné, komplexotvorné a zrážacie titrácie. Výpočet výsledkov odmernej analýzy. Inštrumentálne analytické metódy. Klasifikácia, základné pojmy a terminológia. Základné časti analytických prístrojov. Absolútne a relatívne metódy. Lineárny a nelineárny signál. Chyby analytických meraní a spracovanie výsledkov. Rozlišovacia schopnosť, rozsah stanovenia, detekčný limit. Kalibračný graf. Spektrálne a optické analytické metódy (princíp, zákony a základné matematické vzťahy, prístroje, detektory, použitie). Základné častí prístrojov v spektrálnej analýze. Zdroje žiarenia. Monochromatizácia. Absorbancia. UV-VIS spektrofotometria. Luminiscenčná analýza. Infračervená a Ramanova spektroskopia. Atómová absorbčná a atómová emisná spektroskopia. Plameňová fotometria. Hmotnostná spektroskopia. Refraktometria. Polarimetria. Optická rotačná disperzia. Cirkulárny dichroizmus. Analytické metódy, založené na využití RTG žiarenia. NMR spektroskopia. Rádiochemická analýza. Aktivačná analýza. Kinetické metódy analýzy. Termická analýza. Separačné a predkoncentračné metódy (princíp, zákony a základné matematické vzťahy, prístroje, detektory, použitie). Destilácia. Extrakcia. Plynová, kvapalinová, iónovýmenná, papierová chromatografia. Elektrochemické metódy (princíp, zákony a základné matematické vzťahy, prístroje, použitie). Potenciometria. Elektrogravimetrické metódy. Konduktometria. Coulometria. Voltampérometria. Polarografia. Ampérometrická titrácia.
Spektrálne analytické metódy:Optické analytické metódy, princípy, rozdelenie. atómové spektrá, vznik, analytické využitie. Základné rozdiely emisných a absorpčných metód. Budiace zdroje; zdroje žiarenia v AAS (oblúkový a iskrový výboj, tlejivý výboj, plazmové budiace zdroje; dutá katóda, bezelektródové zdroje žiarenia v AAS). Rozklad žiarenia v atómovej spektrochémii. Moderné zariadenia rozkladu žiarenia. Detekcia žiarenia v atómovej spektrochémii. Historický vývoja moderné trendy. Fotografická detekcia a jej zvláštnosti. Meranie a transformácie sčernaní. Typické postupy spektrografickej analýzy, matricové efekty a ich eliminácia. Metóda porovnávajúceho prvku. Metódy a postupy roztokovej analýzy. Rozprašovanie roztokov a jeho účinnosť. Tlejivý výboj z plochou katódou, možnosti kvantitatívnej analýzy a analýzy povrchov. Analýza nekovových práškových vzoriek. Špeciálne možnosti použitia dutej katódy. Spektrometrická analýza s plazmovým zdrojom, vnášanie práškov do plazmy, príklady využitia v oblasti analýz neštandardných materiálov. Realizácia analytickej kalibrácie v atómovej spektrochémii, modelové vzorky, referenčné materiály. Atómová absorpčná spektrometria, plameňové a bezplameňové metódy. Možnosti priamej analýzy práškov. Matricové modifikátory a ich pôsobenie. Atómová absorpčná spektrometria s priamym vnášaním práškových vzoriek, rôzne typy elektrochemickej atomizácie, problémy homogenity vzoriek. Metódy založené na interakcii RTG žiarenia so vzorkou: WDXRF, EDXRF, TXRF – výhody, nevýhody, aplikácie. UV-VIS a IR spektrofotometria. Princíp. Schéma prístroja. Monochromatizácia žiarenia. Detektory. Využitie (kvalitatívna, kvantitatívna a štruktúrna analýza). Luminiscenčná analýza. Princíp. Schéma prístroja. Molekulová štruktúra fluoreskujúcej látky. Fluorescencia. Fosforescencia. Využitie v analytickej chémii.
Koordinátor pre študentov so špecifickými potrebami
http://www.upjs.sk/studenti/info-pre-studentov-so-specifickymi-potrebami/
Od uchádzača sa vyžaduje znalosť chémie v rozsahu prvého stupňa vysokoškolského štúdia v odbore Chémia a analytickej chémie v rozsahu druhého stupňa vysokoškolského štúdia v odbore Analytická chémia. Nutnou podmienkou je schopnosť pracovať s odborným textom v jazyku anglickom.
Forma prijímacej skúšky
ústna
-
Podanie prihlášky na štúdium
01.03.2025 - 31.05.2025
-
Konanie prijímacej skúšky
16.06.2025 - 27.06.2025
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
- životopis
- overená fotokópia diplomu pre uchádzačov z iných VŠ
- fotokópia dodatku k diplomu od uchádzačov z iných VŠ
- rámcový projekt k téme dizertačnej práce
Ročné školné
Štandardná dĺžka štúdia: bezplatne
Poplatok za prijímacie konanie
písomná prihláška: 50 €
elektronická prihláška: 40 €
Fakturačné údaje
Banka: Štátna pokladnica. Kód banky: 8180
Číslo účtu: SK 28 8180 0000 0070 0007 8491
Variabilný symbol: 2996
Konštantný symbol: 0308
Špecifický symbol: rodné číslo bez lomky
Správa pre prijímateľa: meno a priezvisko uchádzača
Vždy aktuálne novinky o vysokej škole Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na vašom e-maile.
Pošleme vám všetky informácie o dôležitých udalostiach a termínoch.
Zodpovednosť za obsah: Ing. Lucia Dancáková – lucia.dancakova@upjs.sk
Posledná aktualizácia: 11.11.2024 10:59