Urológia

Zobrazuje sa opis platný do 23.02.2017. Nahrádza ho odbor všeobecné lekárstvo.

Skupina:

zdravotníctvo

Oblasť výskumu:

lekárske, farmaceutické a nelekárske zdravotnícke vedy

Obsah študijného odboru - všeobecná časť

Absolvent má vedomosti zodpovedajúce profilu absolventa lekárskej fakulty v študijnom odbore všeobecné lekárstvo. V nadväznosti na tieto poznatky má absolvent aktuálne znalosti   z odboru urológia v embryológii, anatómii a fyziológii urogenitálneho systému, patológii, patofyziológii, patogenéze, epidemiológii, etiológii, diagnostike a liečbe vrodených a získaných chorôb urogenitálneho systému.

Príklady podobných študijných odborov v zahraničí

Súčasťou študijných pregraduálnych a postgraduálnych programov lekárskych fakúlt na celom svete je aj urológia.

Vymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi

Urológia má niektoré styčné plochy s chirurgiou, nefrológiou, transplantológiou a niektorými ďalšími. Ide však o špecifické vedy s iným obsahom a s inými špecifickými problémami.

Absolventom doktorandského štúdia v odbore urológia sa udeľuje akademický titul "doktor" (philosophiae doctor).

Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa

Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa

Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa

Štandardná dĺžka denného štúdia: najmenej 3 a najviac 4 roky

Štandardná dĺžka externého štúdia: najviac 5 rokov

 

Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa

Absolvent ovláda poznatky na úrovni súčasného stavu vedeckého poznania v odbore urológia a ovláda vedecké metódy výskumu. Tieto schopnosti nadobudol štúdiom a samostatnou tvorivou vedeckou činnosťou pod vedením školiteľa.

Absolvent sa vie orientovať v najnovších poznatkoch svojho odboru, vie vedecky formulovať odborný problém, posúdiť etickú stránku vedeckej práce, plánovať a realizovať vedecký výskum, štatisticky a dokumentačne spracovať získané údaje, správne ich interpretovať a prezentovať a navrhnúť ich aplikáciu v praxi.

Absolvent v odbore urológia má schopnosti prispievať k rozvoju svojho odboru vedeckou, pedagogickou i publikačnou činnosťou.



Vymedzenie jadra znalosti (tretí stupeň)

Tretí stupeň vysokoškolského štúdia v odbore urológia sa viaže na hlboké znalosti zo všetkých oblastí odboru urológia a na zvládnutie metodológie vedeckej práce. Tieto znalosti majú prispieť k tvorbe nových originálnych vedeckých poznatkov v odbore urológia.

Doktorandské štúdium v odbore urológia sa skladá zo študijnej a vedeckej časti.

Študijná časť

Metodológia vedeckej experimentálnej i klinickej práce, základy štatistiky v experimentálnej a klinickej medicíne, problematika tvorby, konštrukcie a interpretácie klinických štúdií, problematika evidence-based medicine v odbore urológia, základy molekulárnej genetiky, epidemiológia, patofyziológia, patológia, diagnostika  a liečba získaných i vrodených ochorení urogenitálneho systému, základy neurourológie, problematika reproduktívnych funkcií a ich porúch, problematika transplantácie obličiek, primárna a sekundárna prevencia urologických ochorení, organizácia    a ekonomizácia zdravotníckej starostlivosti v urológii.

Vedecká časť

- vedecký výskum v odbore urológia vychádzajúci z aktuálnych potrieb odboru

- zvládnutie princípov a metodológie vedeckej experimentálnej a klinickej práce

- prezentácia výsledkov

- prínos pre prax a rozvoj študijného odboru

Na štúdium urológie v treťom stupni vysokoškolského štúdia sa vzťahuje kreditový systém štúdia. Pre udeľovanie kreditov, systém transferu kreditov a ďalšie náležitosti je záväzný kreditový systém doktorandského štúdia schválený vedeckou radou fakulty.

Doktorand na dizertačnej skúške a pri obhajobe dizertačnej práce musí preukázať schopnosť samostatnej tvorivej činnosti v oblasti medicínskeho výskumu.

História opisov

Späť