Elektrotechnológie a materiály
Zobrazuje sa opis platný do 31.8.2019. Nahrádza ho odbor elektrotechnika.
Skupina:
konštruovanie, technológie, výroba a komunikácieOblasť výskumu:
elektrotechnika a elektroenergetikaVymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi
- Príbuznými študijnými odbormi sú:
- Elektrotechnika.
- Elektronika.
- Materiálové inžinierstvo.
- Meracia technika.
Tieto študijné odbory majú príbuzný predovšetkým prírodovedný a informatický základ a všeobecné odborné disciplíny elektrotechnického zamerania.
Každý z týchto odborov má v treťom stupni štúdia svoj samostatný profil, ktorý sa odlišuje ako v základe, tak aj následnou metodikou riešenia vedeckých a praktických problémov a ich technickej a technologickej aplikácie.
Samozrejme, že poznanie a používanie parciálnych teoretických vedomostí a výsledkov z vyššie menovaných odborov je nevyhnutné pri dosiahnutí očakávaných vedeckých a praktických výsledkov v rámci štúdia a záverečnej obhajobe dizertačnej práce absolventa tretieho stupňa Štúdia v študijnom odbore 5.2.12 Elektrotechnológie a materiály.
Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa
Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa
Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa
Štandardná dĺžka denného štúdia:
Štandardná dĺžka externého štúdia:
Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa
Absolvent ovláda vedecké metódy hodnotenia materiálových štruktúr a systémov z hľadiska technológie spracovania, štruktúry, životnosti, spoľahlivosti, medzioperačnej a výstupnej diagnostiky a kontroly, ako aj riadenia kvality. Takto získané komplexné znalosti umožnia absolventovi ich využitie v širokom spektre výrobných technológií v elektrotechnike, ako pri ich návrhu, tak aj pri organizovaní a optimalizácií jednotlivých technologických postupov. Absolvent získa schopnosti predikcie zmien vlastností materiálov v rôznych podmienkach použitia, ako aj z hľadiska použitia rôznych technologických postupov výroby elektrotechnických prvkov, štruktúr, systémov a zariadení.
I.2 Teoretické vedomosti
Absolvent odboru „Elektrotechnológie a materiály" (3. stupeň):
- vedecky báda v oblasti elektrotechnológie a materiálov,
- prináša vlastné riešenia v oblastiach výrobných technologických postupov,
- navrhuje optimálne využitie moderných materiálov pri návrhu komplexných elektrotechnických prvkov, štruktúr, systémov a zariadení.
I.3 Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti
Absolvent odboru Elektrotechnológie a materiály si osvojí:
- zásady vedeckej práce v oblasti návrhu a hodnotenia technologických postupov vprocese výroby nových elektrotechnických materiálov,
- schopnosti návrhu technologických postupov v oblasti vývoja a výroby moderných elektronických prvkov s dôrazom na kvalitu, spoľahlivosť a využívanie environmentálne priaznivých materiálov,
- schopnosti hodnotiť vlastnosti materiálov a materiálových štruktúr, výrobkov a systémov,
- schopnosti hodnotenia degradačných procesov a stanovenia stability, resp. nestability elektrofyzikálnych vlastností materiálov v širokom rozsahu potenciálnych vonkajších, ale aj vnútorných vplyvov,
- schopnosti samostatne rozhodovať a osvojiť si základné princípy marketingu voblasti elektrotechnických technológií,
- vedecké metódy výskumu a vývoja voblasti elektrotechnológií,
- metodiku formulovania inžiniersko - materiálno - technologických problémov a doviesť ich riešenia k praktickým realizáciám,
- schopnosti kvalifikovane a samostatne riešiť vedecko-výskumné projekty a viesť tím odborníkov.
II. Vymedzenie jadra znalostí
II.1 Nosné témy jadra znalostí študijného odboru
Nosné témy jadra znalostí 3.stupňa vysokoškolského štúdia, t.j. PhD., sú viazané na Vedu o elektrotechnológiách a materiáloch - MSE (Materiál Science and Electrotechnology). Jadro študijného odboru je rozdelené na „Študijnú časť" (1/3) a „Vedeckú časť" (2/3) tak, aby:
- absolvent preukázal pri dizertačnej skúške a obhajobe dizertačnej práce schopnosť samostatnej vedeckej práce,
- preukázal schopnosti samostatne získavať teoretické a praktické poznatky, vhodne ich syntetizovať a analyzovať a následne vhodne použiť pri praktických aplikáciách.
II.1.1 Študijná časť
Teoretický fundament, metodologický aparát, špecializácia: Matematická analýza, fyzika, fyzika tuhých látok, fyzikálna chémia, štruktúra a vlastnosti elektrotechnických materiálov, výrobné technológie a systémy, aplikovaná mechanika, termika, štrukturálne a materiálové analýzy, vákuové systémy, vysokonapäťové systémy, technológie plazmy, optimalizácia, meranie elektrických a neelektrických veličín, kontrola a riadenie kvality, makromolekulové a kompozitné materiály, supravodivé materiály, metódy riadenia a vyhodnotenia experimentu, počítačové modelovanie, CAD metódy návrhu systémov a štruktúr a metódy matematickej štatistiky.
II.1.2 Vedecká časť
- Výskum aktuálneho vedeckého problému z odboru s dôrazom na jeho praktické využitie.
- Analýza a syntéza návrhu nových materiálov a technológií ich výroby.
- Vedecké zhodnotenie elektrofyzikálnych vlastností jednoduchých a zložitých materiálových štruktúr v rôznych podmienkach ich aplikácií s cieľom optimalizácie vlastností a technológií výroby.
- Optimalizácia technologických procesov a metód diagnostiky so zameraním na požadované vlastnosti materiálových štruktúr a systémov.
- Posúdenie právnych a environmentálnych dopadov využívania nových materiálov a výrobných technológií.
- Medzinárodná vedecká prezentácia získaných výsledkov a vyhodnotenie ich prínosu pre prax.
- Implementácia získaných výsledkov do rozvoja študijného odboru.