Bionika a biomechanika
Zobrazuje sa opis platný do 21.02.2017. Nahrádza ho odbor biológia.
Skupina:
prírodné vedyOblasť výskumu:
vedy o živej prírodeAnglický názov študijného odboru:
Bionics and BiomechanicsObsah študijného odboru - všeobecná časť
Absolvent študijného odboru Bionika a biomechanika je schopný vykonávať profesiu špecialistu
- experta v oblasti bioniky na úrovni Expert s titulom Philosophiae doctor (PhD)
- experta v oblasti biomechaniky na úrovni Expert s titulom Philosophiae doctor (PhD).
Príklady podobných študijných odborov v zahraničí
Identické, resp. podobné študijné odbory sa nachádzajú na väčšine univerzít technického a prírodovedného charakteru v Európe, Amerike a vo väčšine štátov celého sveta, napr.:
Bayreuth Universität v Nemecku; Niels Bohr Inst. Copenhagen v Dánsku; Dept. of Experimental Statistics, Baton University; University of Pennsylvania, Philadelphia, USA; University Hospital Dept. of Diagnostic Radiology, Uppsala University, Švédsko; University of Veszprem, Veszprem, Maďarsko; Institut für Medizinische Physik der Universität Wien, Rakúsko; Institute for Problems of Information Transmission, Russian Academy of Sciences, Moscow, Rusko; Unité de Recherche en Résonance Magnétique, Université Paris-Sud, CIERM, Francúzsko; Magnetic Resonance Centre, Vrije Universiteit, Brussel Belgicko; UCD Dublin, Írska republika, Masarykova Univerzita v Brne, TU v Bialystoku, Univerzita Jagielonska, Krakow, Polytechnika Varšava; Veľká Británia: Univerzity v Birminghame, Bradforde, Cardiffe, Leedse, Sheffielde, Strahclyde,Surrey, Teeside, Ulster, Brighton University of Sussex, Imperial College Londýn; Japonsko: Tokyo University, Kanazawa University; Kanada: University of Alberta, atď.
Vymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi
- Biomedicínske inžinierstvo
- Biotechnológie
- Biofyzika
- Elektronika
- Mechatronika
- Meracia technika
- Informačné systémy
- Umelá inteligencia
- Športová kinantropológia
Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa
Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa
Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa
Štandardná dĺžka denného štúdia: 3
Štandardná dĺžka externého štúdia: 5
Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa
Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu v oblastiach: skúmania podstaty a priebehu biologických dejov k riešeniu analogických problémov v technike, prenosu a spracovania informácií, v oblasti riadenia a ich aplikácií, pri navrhovaní rôznych typov riadiacich a informačných systémov pre účely vedy a praxe.
Zameriava sa na získanie najnovších teoretických a technických poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania v lekárskej elektronike, v meracích a monitorovacích systémoch, zobrazovania, spracovania medicínskych obrazov, počítačového modelovania biologických objektov a štruktúr, výskumom senzorických systémov, neurónových sietí, umelej inteligencie a biometriky. Skúma živé i neživé systémy a procesy týkajúce sa mechanických zákonitostí pohybu živých organizmov. Vo vzťahu k človeku skúma pohyb najmä z hľadiska kinematiky a kinetiky tuhých látok, mechaniky biotekutín a živých tkanív. Biomechanika sa pri riešení interdisciplinárnych problémov orientuje na kineziologické otázky ako je analýza prototypových aktivít, na ergometriu, športové lekárstvo a športovú kinantropológiu.
Výsledkami tvorivej experimentálnej práce prispieva nielen k rozvoju vedy a vedeckého poznania, ale ich náležitá vedecká hodnota umožňuje ich aplikáciu v technických vedách, hlavne v informatike, lekárskej elektronike, mechatronike a biomechatronike a tiež v lekárskych vedách, botanike, poľnohospodárstve, lesníctve i potravinárstve.
Vymedzenie jadra znalosti (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalosti študijného odboru (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalosti 3. stupňa t.j. PhD. stupňa vysokoškolského štúdia sú viazané na vedný odbor Bionika a biomechanika:
1. Bionika biologická - skúma základné zákonitosti a princípy, ktorými sa riadi živý organizmus,
2. Bionika teoretická - vytvára matematické modely biologických dejov prebiehajúcich v živom organizme,
3. Bionika technická - vytvára elektronické modely dejov v živom organizme a na základe týchto dejov potom hľadá technické prostriedky, vhodné k návrhu a konštrukcii elektronických prístrojov s vlastnosťami analogickými modelovaným biologickým dejom.
4. Biomechanika - skúmanie mechanických zákonitostí pohybu živých organizmov.
Študijná časť (pomer 1/3):
Jadro obsahuje rámcové témy zamerané na získavanie najnovších vedeckých poznatkov založených na súčasnom stave vedeckého poznania, ktoré sú predpokladom pre úspešné zvládnutie dizertačnej skúšky z nasledovných predmetov:
Predmety všeobecného charakteru (jeden z nich sa vyberá ako povinný): Vybrané state z matematiky, Vybrané state z fyziky, Teoretická elektrotechnika, Teória informácie a signálov,
Teória elektromagnetického poľa, Pravdepodobnosť a matematická štatistika.
Predmety špecializácie, pre medicínsku orientáciu: Biofyzika, Základy fyziológie, Normálna anatómia, histológia a embryológia, Biochémia, Modelovanie, simulácie a riadenie vo fyziológii,
Biotechnológia, Športové lekárstvo, Pracovné lekárstvo, Ortopédia a protetika.
Predmety špecializácie, pre technickú orientáciu: Elektronické meracie metódy, snímače a prístroje, Zobrazovacie metódy a systémy, Číslicové spracovanie obrazových a rečových signálov, Metódy rozpoznávania viacrozmerných signálov, Počítačové spracovanie signálov, Spracovanie a analýza biosignálov, Lekárska elektronika, Biomechanika a biomechanizmy, Biokybernetika a bioriadenie, Biomateriály, Biomedicínska optika, Biologické efekty neionizujúcich elektromagnetických polí, Medicínska informatika, Umelá inteligencia, Aplikovaná mechanika, Rehabilitačné inžinierstvo, Ergonómia, Kineziológia, Spoľahlivosť a bezpečnosť zdravotníckych systémov, Športová kinantropológia.
Vedecká časť (pomer 2/3):
- Je zameraná na samostatné a tvorivé riešenie vedeckých problémov z oblasti moderného výskumu v oblasti bioniky a biomechaniky, ktorá musí spĺňať náročné kritéria, napr. preukázanie schopnosti samostatne získavať teoretické a praktické poznatky. Doktorand musí byť schopný publikovať svoje výsledky v karentovanom časopise a prezentovať vo forme prednášky alebo posteru na vedeckom podujatí.
- Podmienkou riadneho ukončenia doktorandského štúdia je vykonanie dizertačnej skúšky, ktorá patrí medzi štátne skúšky a obhajoba dizertačnej práce, ktorá je záverečnou prácou podľa § 51 ods. 3.