Antropológia
Zobrazuje sa opis platný do 21.02.2017. Nahrádza ho odbor biológia.
Skupina:
prírodné vedyOblasť výskumu:
vedy o živej prírodeAnglický názov študijného odboru:
AntropologyObsah študijného odboru - všeobecná časť
Absolventi študijného odboru antropológia sú schopní vykonávať štúdia profesiu:
Antropológ – špecialista – PhD. (Research Worker in Anthropology) – 3. stupeň
PhD., antropológ–špecialista – ovláda vedecké metódy výskumu a tvorivo ich realizuje v rôznych oblastiach antropológie. Zameriava sa na získavanie najnovších teoretických aj praktických poznatkov v súlade so súčasným stavom vedeckého poznania v antropológii ako odboru, ktorý sa zameriava na sledovanie variability a procesov zmien ľudského organizmu v priebehu celého ontogenetického a fylogenetického vývoja, na makrochemizmus a mikrochemizmus, ako aj dynamizmus organizmu, na vzťahy medzi štruktúrou a funkciou orgánov, na výživu človeka a riadiace systémy organizmu.
Absolvent nachádza uplatnenie na všetkých univerzitách, kde sa v rámci biologických predmetov vyučuje antropológia resp,. biológia človeka, ale aj v špeciálnom výskume rezortu Ministerstva vnútra SR. Okrem toho nachádza uplatnenie na pracoviskách rezortu zdravotníctva, kultúry, športu, ako aj v inštitúciách využívajúcich poznatky o vzťahu človeka a pracovného prostredia (priemyslový dizajn, pracovné lekárstvo, architektúra a technika).
Príklady podobných študijných odborov v zahraničí
Antropológia sa vyučuje na mnohých svetových univerzitách, na ktorých sú zastúpené biologické študijné odbory (Life Sciences), v Európe sú to napríklad: University of Florence, Free University Bruxelles, Universität Zürich, Universität Potsdam, Universität Jena, Jagielonska univerzita v Krakove, Universität Wien, Univesidad Complutence Madrid, Karlova Univerzita v Prahe, Masarykova univerzita v Brne, University of Trace v Grécku, University of Delhi.
Vymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi
Molekulárna biológia
Genetika
Fyziológia
Archeológia
Ekológia
Etológia
Medicína
Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa
Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa
Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa
Štandardná dĺžka denného štúdia: 3
Štandardná dĺžka externého štúdia: 5
Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa
Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu v antropológii so zameraním na niektorú s jej subdisciplín a je schopný ich uplatňovať vo svojej činnosti: navrhovať a formulovať vedecké projekty, organizovať a viesť kolektív orientovaný na ich riešenie, formulovať aplikačné a inovatívne projekty v oblasti antropológie a riešiť ich v súlade s potrebami praxe.
Teoretické vedomosti (3. stupeň)
Absolvent odboru antropológia (3. stupeň) vedecky báda, formuluje problémy v oblasti antropológie a príbuzných disciplín a predkladá vlastné riešenia.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (3. stupeň)
Absolvent odboru antropológia (3. stupeň) si osvojí zásady vedeckej práce, formulovanie vedeckého problému (vedecké zadanie), právne, etické a spoločenské aspekty vlastnej vedeckej práce, prezentáciu a praktickú aplikáciu vlastných výsledkov, rozvoj vedného aj študijného odboru Antropológia aj v celosvetovom kontexte.
Vymedzenie jadra znalostí (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalosti študijného odboru (3. stupeň)
Študijná časť:
Prehĺbenie teoretických vedomostí, výber podľa zamerania študijného programu (morfológia človeka, genetika človeka, vývinová antropológia, imunológia, demografia, evolučná biológia, paleoantropológia, ekológia človeka, dermatoglyfika, genetika ľudských populácií, etnická antropológia, molekulárna genetika človeka, etológia človeka, klinická antropológia, ergonomická antropológia, kriminalistická a súdna antropológia)
Vedecká časť:
Práca na aktuálnom a otvorenom vedeckom probléme z odboru Antropológia.
Nutnosť prezentácie výsledkov v medzinárodnom kontexte: na medzinárodných vedeckých podujatiach, v medzinárodne akceptovaných časopisoch.
Poznámka: Vedomosti uvedené v jadre majú rozsah 1/3 ECTS kreditov v študijnej časti a 2/3 ECTS kreditov vo vedeckej časti. Dizertačná skúška a obhajoba dizertačnej práce (záverečnej práce) musí spĺňať kritérium, aby študent preukázal schopnosť samostatne získavať, rozvíjať a uplatňovať teoretické a praktické poznatky.
INDIKÁTORY ŠTUDIJNÉHO ODBORU
(1) Študijné programy 3. stupňa vysokoškolského vzdelávania obsahujú pomer študijnej a vedeckej časti študijného programu 1:2.
(2) Medziodborové štúdiá v kombinácii dvoch študijných odborov (§ 51 ods. 5) musia obsahovať v dostačujúcom rozsahu jadrá oboch študijných odborov a obe musia byť zastúpené približne rovnako. Aby sa toto dosiahlo, môže byť nevyhnutné navrhnúť študijný program s väčšou dĺžkou, než je štandardná dĺžka študijných programov v ľubovoľnom z oboch študijných odborov.
(3) Študijné programy v kombinácii hlavného a vedľajšieho študijného odboru (§ 51 ods. 5) musia obsahovať úplné jadro hlavného študijného odboru a v primeranom rozsahu jadro vedľajšieho študijného odboru. Pri posudzovaní primeranosti rozsahu zastúpenia jadra vedľajšieho študijného odboru sa sleduje, či dostačuje na získanie ucelenej časti vzdelania v tomto odbore.
(4) Špecifické prípady nastavenia iných indikátorov posudzuje Akreditačná komisia ako výnimočnú reláciu s Štruktúre študijných odborov mimo ISCED (International Standard of Classifícation of Education Documents)