Anorganická chémia

Zobrazuje sa opis platný do 21.02.2017. Nahrádza ho odbor chémia.

Skupina:

prírodné vedy

Oblasť výskumu:

chémia, chemická technológia a biotechnológie

Anglický názov študijného odboru:

Inorganic Chemistry

Príklady podobných študijných odborov v zahraničí

Anorganická chémia je súčasťou štúdia prírodných a technologických vied na všetkých univerzitách a vysokých školách v zahraničí. Je nevyhnutná pre štúdium biológie, geológie, medicíny, farmácie, environmentalistiky a metalurgie.

Vymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi

-          fyzikálna chémia sa zaoberá teoretickým objasňovaním modelov správania sa chemických sústav na podklade experimentálnych údajov,

-          analytická chémia je zameraná na metódy, meracie prístroje a stratégiu informácií o zložení a štruktúre chemických látok,

-          jadrová chémia je zameraná na výskum a využitie rádioaktívnych látok a výskum ionizačného žiarenia a jeho interakcie s chemickými látkami.

Ani jeden s príbuzných študijných odborov sa však nezaoberá syntézou anorganických, koordinačných a organokovových zlúčenín a syntézou a štúdiom štruktúry nových anorganických materiálov.

Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa

Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa

Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa

Štandardná dĺžka denného štúdia: 3

Štandardná dĺžka externého štúdia: 5

 

Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa

Absolventi študijného odboruanorganická chémia sú spôsobilí vykonávať profesiu:

  • výskumný pracovník vanorganickej chémii apríbuzných chemických odboroch,
  • vysokoškolský pedagóg.

Výskumný pracovník ovláda anorganickú chémiu na súčasnom stupni poznania a ostatné príbuzné odbory v miere, ktorá zaručuje použitie vedeckých metód výskumu na riešenie konkrétnych úloh. Vie samostatne plánovať a organizovať chemický výskum a viesť výskumný tím.

Vysokoškolský pedagóg má hlboké teoretické a praktické znalosti z anorganickej chémie ako aj z príbuzných prírodovedných disciplín, ktoré je schopný tvorivo odovzdávať študentom na rôznych typoch vysokých škôl. Nevyhnutnou súčasťou jeho práce je vedecko-výskumná činnosť, do ktorej zapája študentov.

Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu anorganických a metaloorganických zlúčenín so zameraním na progresívne smery výskumu v anorganickej chémii (kompozitné a hybridné materiály, nanomateriály, chémia vysokoteplotných supravodičov, biokordinačná chémia, chémia anorganických terapeutík, využitie nerudných surovín - bentonitu, zeolitu... a i.). Absolvent je schopný

  • orientovať sa vo vedeckej literatúre a nájsť perspektívne smery vývoja vedeckého odboru,
  • nájsť a formulovať vedecký problém a zostaviť výskumný projekt,
  • zvoliť adekvátny postup riešenia vedeckého problému,
  • vybrať vhodné experimentálne techniky na riešenie daného problému a interpretovať výsledky fyzikálno-chemických meraní,
  • formulovať závery riešenia,
  • prezentovať výsledky výskumnej práce na medzinárodných konferenciách a vo forme publikácií vanglickom jazyku,
  • viesť výskumný kolektív.


Teoretické vedomosti (3. stupeň)

Nadväzujú na znalosti získané na 2. stupni vzdelávania a prehlbujú úroveň vedomostí vo vybraných smeroch. Základným zdrojom poznatkov sú vedecké monografie a originálna vedecká literatúra.

Doplňujúce vedomosti, schopnosti, zručnosti (3. stupeň)

Absolvent si osvojí:

  • používanie pokročilého softvéru na riešenie vedeckých problémov,
  • etické a spoločenské stránky vedeckej práce,
  • právne a environmentálne aspekty výskumu a používania nových látok.

Absolvent je schopný vykonávať konzultačnú a expertíznu činnosť.

Vymedzenie jadra znalostí (3. stupeň)

Študijná časť

Nosné témy jadra znalostí sú viazané na základné súčasti odboru anorganická chémia so zameraním na tému dizertačnej práce. Teoretický základ, metodologický aparát, špecializované predmety (výber):

  • difrakčné a spektrálne metódy štúdia anorganických zlúčenín, syntéza biokoordinačných ametaloorganických zlúčenín, supramolekulová chémia, magnetochémia anorganických zlúčenín, elektrické a optické vlastnosti anorganických látok a materiálov, molekulové inkluzívne zlúčeniny, environmentálna chémia anorganických zlúčenín, príprava aštúdium fyzikálno-chemických vlastností anorganických a hybridných materiálov.
  • moderné syntetické aexperimentálne metódy (difrakčné, optické, rezonančné, termické, magnetické a elektrochemické metódy)

Vedecká časť

• Výskum aktuálneho vedeckého problému z odboru.

  • Zásady vedeckej práce, väzby výskum - vývoj - použitie - recyklácia, vedecké formulovanie problému, právne a environmentálne aspekty nových produktov a postupov, etické a spoločenské stránky vedeckej práce, prezentácia získaných výsledkov publikovaním v odbornej literatúre aformou konferenčných príspevkov, rozvoj študijného odboru a prínos pre prax.

Znalosti uvedené v jadre majú rozsah 1/3 v študijnej časti a 2/3 vo vedeckej časti. Dizertačná skúška a obhajoba dizertačnej práce musí spĺňať kritérium, aby študent preukázal schopnosť samostatnej výskumnej práce v študijnom odbore anorganická chémia.

História opisov

Späť