Astronómia
Zobrazuje sa opis platný do 21.02.2017. Nahrádza ho odbor fyzika.
Skupina:
prírodné vedyOblasť výskumu:
fyzikaAnglický názov študijného odboru:
AstronomyPríklady podobných študijných odborov v zahraničí
USA - UC Berkeley, San Diego, Los Angeles, MIT Boston, Princetonská Universita, Harwardská univerzita a všetky lepšie univerzity, UK- Oxfordská univerzita, Cambridgeska univerzita, Londýnska universita, Holandsko – Univerzita v Amsterdame, Belgicko – Liege Univerzita Nemecko -LMU Mníchov, Jenská Univerzita a ďaľšie , Švédsko -KTH Stockholm, University Uppsala, Švajčiarsko – ETH Zurich, Universita v Ženeve a ďalšie, Rakúsko - Univerzita Viedeň., Austrália – Univerzita v Cambere, Adelaide, atď, Česko- KU Praha, Taliansko - Univerzita v Ríme, Bologni, Padove, Pise a ďaľšie.
Vymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi
- Astrofyzika
- Teoretická fyzika
- Jadrová a subjadrová fyzika a ďalšie
Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa
Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa
Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa
Štandardná dĺžka denného štúdia: 3
Štandardná dĺžka externého štúdia: 5
Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa
Absolventi študijného odboru ASTRONÓMIA sú spôsobilí vykonávať profesiu
- Vedecký pracovník – astronóm (Philosophiae doctor-PhD).
Astronóm ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja , ovláda problematiku astronómie, dokáže samostatne navrhovať a riešiť vedeckú problematiku ako z astronómie , tak aj z príbuzných odborov, má vedomosti o najnovších zameraniach a trendoch v astronómii a pod. Absolvent ovláda problematiku a vedecké metódy výskumu so zameraním na astronómiu ako po stránke observačnej tak teoretickej.
Teoretické vedomosti (3. stupeň)
Absolvent odboru ASTRONÓMIA (3. stupeň)
- vedecky báda a prináša vlastné riešenia problémov z astronómie so zameraním predovšetkým na astrometriu a nebeskú mechaniku, dynamiku a fyziku asteroidov, komét, meteorov a medziplanetárneho prachu.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (3. stupeň)
Absolvent odboru ASTRONÓMIA (3. stupeň) si osvojí
- zásady vedeckej práce, vedecké formulovanie a samostatné riešenie vedeckého problému, etické a spoločenské stránky vedeckej práce, formulovanie a prezentáciu výsledkov, rozvoj študijného odboru a jeho prínos pre základný výskum.
Vymedzenie jadra znalostí (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí pre študijné programy 3.stupňa vysokoškolského štúdia sú viazané na astronómiu ako vedu o vesmíre. Jadro obsahuje len rámcové témy ( vybrané state):
Študijná časť:
Teoretický základ:
Hlboké znalosti matematiky a štatistických metód, všeobecná a teoretická fyzika, astrometria, nebeská mechanika, slnečná sústava, medziplanetárna hmota - kométy, asteroidy, NEO objekty, meteory, meteority a medziplanetárny prach, stelárna štatistika, kinematika a dynamika hviezdnych sústav, kozmogónia.
Experimentálny základ: Astronomické prístroje, observačné metódy a techniky získavania a spracovania dát.
Metodológia: Numerické metódy v astronómii, spracovanie, archivovanie pozorovaní, využívanie modernej výpočtovej techniky, aplikovanie najnovších trendov.
Vedecká časť:
- Výskum aktuálneho otvoreného vedeckého problému z astronómie
- Formulovanie a samostatné riešenie vedeckých problémov
- Prezentácia výsledkov a publikovanie vo vedeckých časopisoch
- Tvorivá aplikácia vedeckých poznatkov z astronómie v iných oblastiach výskumu
Znalosti uvedené v jadre majú rozsah 1/3 v študijnej časti a 2/3 vo vedeckej časti. Dizertačná skúška a obhajoba dizertačnej práce (záverečná práca) musí spĺňať kritérium, aby študent preukázal schopnosť samostatne získavať teoretické a praktické poznatky.
INDIKÁTORY ŠTUDIJNÉHO ODBORU
(1) Študijné programy 3. stupňa vysokoškolského vzdelávania obsahujú pomer študijnej a vedeckej časti študijného programu 1:2.
(2) Medziodborové štúdiá v kombinácii dvoch študijných odborov (§ 51 ods. 5) musia obsahovať v dostačujúcom rozsahu jadrá oboch študijných odborov a obe musia byť zastúpené približne rovnako. Aby sa toto dosiahlo, môže byť nevyhnutné navrhnúť študijný program s väčšou dĺžkou, než je štandardná dĺžka študijných programov v ľubovoľnom z oboch študijných odborov.
(3) Študijné programy v kombinácii hlavného a vedľajšieho študijného odboru (§ 51 ods. 5) musia obsahovať úplné jadro hlavného študijného odboru a v primeranom rozsahu jadro vedľajšieho študijného odboru. Pri posudzovaní primeranosti rozsahu zastúpenia jadra vedľajšieho študijného odboru sa sleduje, či dostačuje na získanie ucelenej časti vzdelania v tomto odbore.
(4) Špecifické prípady nastavenia iných indikátorov posudzuje Akreditačná komisia ako výnimočnú reláciu s Štruktúre študijných odborov mimo ISCED (International Standard of Classifícation of Education Documents)