Poisťovníctvo
Zobrazuje sa opis platný do 31.8.2019. Nahrádza ho odbor ekonómia a manažment.
Skupina:
sociálne, ekonomické a právne vedyOblasť výskumu:
ekonómia a manažmentAnglický názov študijného odboru:
InsuranceStupne - popis
Študijný odbor Poisťovníctvo sa môže podľa Sústavy študijných odborov vydanej rozhodnutím Ministerstva školstva SR č. 2090/2002 – sekr., zo dňa 16. decembra 2002 študovať v:
- prvom stupni vysokoškolského štúdia (Bc.) so štandardnou dĺžkou 3 roky,
- druhom stupni vysokoškolského štúdia (Ing.) so štandardnou dĺžkou 2 roky. Predpokladá sa, že absolvent ukončil prvostupňové štúdium v študijnom odbore Poisťovníctvo alebo v niektorom príbuznom študijnom odbore. Pre uchádzačov, ktorí ukončili prvostupňové štúdium v niektorom vzdialenejšom odbore, možno navrhnúť študijný program so štandardnou dĺžkou štúdia až 3 roky,
- treťom stupni vysokoškolského štúdia (PhD.)
Obsah študijného odboru - všeobecná časť
Absolventi študijného odboru Poisťovníctvo sú spôsobilí vykonávať podľa dosiahnutého stupňa profesiu:
Bc (poisťovací ekonóm) – je schopný riešiť menej náročné ekonomické, rozhodovacie problémy. Pozná základné ekonomické a manažérske väzby fungovania poisťovne. Je schopný vykonávať stredné ekonomické manažérske funkcie v poisťovni.
Ing. (poisťovací manažér) – je schopný riešiť zložité ekonomické a manažérske rozhodovacie problémy poisťovne. Má znalosti potrebné na vedenie zložitých tímov pracovníkov. Je schopný vykonávať vrcholové, manažérske funkcie v poisťovni.
PhD. (Philosophie doctor poisťovníctva) - ovláda vedecké metódy riešenia problémov poistnej teórie. Má znalosti potrebné na tvorivé rozvíjanie riadenia v poisťovni. Je schopný vykonávať funkcie spojené so strategickým rozhodovaním a smerovaním poisťovne. Uplatní sa na výskumných pracoviskách, ktoré skúmajú nové teoretické poznatky ako základ riešenia problémov hospodárskej praxe.
Zdôvodnenie potreby vzniku študijného odboru
Poisťovníctvo je jedným z rozhodujúcich odvetví peňažníctva. Jeho význam v trhovej ekonomike neustále vzrastá. Vstupom Slovenska do európskeho priestoru bude potreba vysokokvalifikovaných odborníkov z oblasti poisťovníctva narastať. Špecifická problematika poistenia si vyžaduje špecializované vysokoškolské štúdium.
Príklady podobných študijných odborov v zahraničí
USA – The University of Georgia, Kanada – The University of Toronto, Nemecko – Universität Köln, Humbolt Universität Berlín, Rakúsko – Wirtschaftuniversität Wien, Poľsko – Akademia Ekonomiczna of Poznan, University of Gdansk, Maďarsko – Central European University Budapešť, Česko – Vysoká škola ekonomická v Prahe, Technická univerzita v Liberci, a ďalšie
Vymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi
- Národné hospodárstvo
- Financie, bankovníctvo a investovanie
- Finančný manažment
Štandardná dĺžka denného štúdia: 3
Štandardná dĺžka externého štúdia:
Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa
Absolventi študijného odboru Poisťovníctvo dokážu analyzovať jednoduché ekonomické situácie v poisťovni a prijímať jednoduché manažérske rozhodnutia. Sú spôsobilí riešiť stredne náročné úlohy z oblasti poistnej ekonomiky (plánovací proces, účtovníctvo) a marketingu v poisťovníctve. Manažérske uplatnenie nájdu najmä v nižších organizačných zložkách poisťovní.
Teoretické vedomosti (1. stupeň)
Absolvent študijného odboru Poisťovníctvo (1.stupeň) získa teoretické vedomosti z:
- všeobecnej ekonomickej teórie, národohospodárskej politiky, mikroekonómie a makroekonómie,
- bankovníctva, poisťovníctva, daňovníctva a sociálnej politiky,
- všeobecnej matematiky a poistnej matematiky,
- účtovníctva a štatistiky,
- podnikového hospodárstva, financií a manažmentu,
- marketingu, obchodu a práva.
Praktické schopnosti a zručnosti (1. stupeň)
Absolvent študijného odboru Poisťovníctvo (1. stupeň) získa schopnosť:
- analyzovať jednoduché súvislosti ekonomických procesov v poisťovni,
- prijímať jednoduché manažérske rozhodnutia,
- vykonávať nižšie a stredné ekonomické manažérske funkcie.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (1. stupeň)
Absolvent študijného odboru Poisťovníctvo (1. stupeň) dokáže:
- pracovať v tíme,
- organizovať si svoju prácu,
- ďalej sa vzdelávať vo svojom odbore,
- pracovať s modernou výpočtovou a komunikačnou technikou,
Vymedzenie jadra znalostí (1. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí 1. stupňa vysokoškolského študijného odboru Poisťovníctvo sú:
- Všeobecná ekonomická teória - osvojenie si základných ekonomických zákonov, poznatkov o štruktúre, usporiadaní a fungovaní trhového mechanizmu a ekonomickom správaní mikroekonomických subjektov. Poskytuje poznatky o tvorbe, použití makroekonomických agregátov, agregátnej ponuke a dopyte, interakcii medzi spotrebou, úsporami a investíciami, o problematike ekonomického rastu, nezamestnanosti, inflácie, úlohy štátu a formy štátnej regulácie ekonomiky. Problematika medzinárodného obchodu, menovým a finančným otázkam a medzinárodnej ekonomickej integrácii.
- Podnikové hospodárstvo - základné východiskové poznatky podnikovohospodárskej náuky o podstate a postavení podniku v trhovej ekonomike, osobitosti hospodárskeho podnikania v jednotlivých typoch podnikov, o výrobných faktoroch, transformačnom procese a hospodárskom výsledku podniku.
- Financie a mena – úvod problematiky finančnej vedy. Statický a dynamický aspekt kategórii a pojmov finančnej vedy. Členenie financií. Základné otázky verejných financií, podnikových financií, meny, bankovníctva, finančných trhov, poisťovníctva a medzinárodných financií.
Jadro ďalej obsahuje predmety:
- Matematika I
- Cudzí jazyk
- Štatistika
- Marketing
- Právo
- Informatika
Odporúča sa, aby vyššie uvedené znalosti tvorili aspoň 3/5 ECTS kreditov študijného programu 1. roku štúdia.
Nosné témy jadra znalostí 1. stupňa vysokoškolského štúdia sú viazané predovšetkým na predmety:
- Národohospodárska politika – prezentuje súbor poznatkov, charakteristiku nástrojov a opatrení vlády zameraných na koordináciu ekonomiky. Teoreticky nadväzuje na poznatky ekonomickej teórie, ktoré tvoria východisko pre riešenie problémov: stability, rovnováhy a dynamiky ekonomiky. V praktickej realizácii sa hospodárska politika zameriava na riešenie problémov ekonomického rastu, menovej stability, platobnej bilancie, vývoja zamestnanosti, ďalej deľbou moci, jej decentralizáciou a podmienkami spoločenského konsenzu. Štát ako nositeľ hospodárskej politiky využíva celý rad nepriamych nástrojov. Národohospodárska politika realizuje tri základné funkcie – alokačnú, distribučnú a stabilizačnú.
- Sociálna politika - rozpracováva základné poznatky teórie a praxe sociálnej politiky cez princípy, funkcie, ciele a nástroje. Skúma vzťahy hospodárskej a sociálnej politiky. Vysvetľuje kategórie sociálnej záchrannej siete, životného minima, chudoby. Objasňuje objektívne a subjektívne predpoklady, podmienky, dôsledky a následky sociálnych aspektov ekonomickej transformácie. Charakterizujeme transformáciu sociálnej sféry. V sociálnej politike sa rozoberajú vybrané problémy ako sú sociálne aspekty bývania a aktuálne problémy transformácie zdravotníctva a iné.
- Menová teória a politika – vývoj menových teórií od staroveku po súčasnosť. Peniaze v modernej spoločnosti, mechanizmus vydávania peňazí do peňažného obehu v podmienkach štruktúrovanej bankovej sústavy. Podstata, ciele a nástroje menovej politiky. Peňažná rovnováha a inflácia. Teoretické prístupy k menovej politike. Centrálne banky ako nositelia menovej politiky. Vzťah medzi menovou a rozpočtovou politikou.
- Teória verejných financií – predmet sa zaoberá základným terminologickým aparátom v oblasti verejného sektora a verejných financií. Vysvetľuje teórie v oblasti verejných príjmov a verejných výdavkov, osobitná pozornosť je venovaná fiškálnej nerovnováhe.
Jadro ďalej obsahuje predmety:
- Manažment
- Účtovníctvo
- Cudzí jazyk
- Podnikové financie
- Medzinárodný obchod
- Všeobecné hospodárske dejiny
- Dejiny ekonomických teórií
- Matematika II
- Telovýchovné aktivity
Odporúča sa, aby vyššie uvedené znalosti tvorili aspoň 3/5 ECTS kreditov študijného programu 2. roku štúdia.
- Poisťovníctvo - poskytuje poznatky a vedomostí o základných kategóriách: poistenie, riziko v poisťovníctve, teórie poistenia. Vymedzuje postavenie poisťovne na poistnom trhu a charakterizuje organizáciu poisťovní. Definuje členenie poistenia – životné poistenie, neživotné poistenie a jednotlivé odvetvia v poistení. Zaoberá sa ekonomikou poistenia a zaistením.
- Mikroekonómia – obsahom mikroekonómie je súčasná mikroekonomická teória, ktorá je zameraná na analýzu správania racionálneho spotrebiteľa, rozhodovanie firmy, na najdôležitejšie poznatky teórie firmy v podmienkach dokonalej konkurencie, reálne trhové štruktúry nedokonalej konkurencie, ako aj na rozbor úlohy štátu v mikroekonomických procesoch.
- Makroekonómia – teoretické východiská súčasnej makroekonómie. Modely makroekonomickej rovnováhy a ekonomickej nerovnováhy. Teórie rozdeľovania, spotreby a úspor. Ekonomický rast a výkonnosť ekonomiky. Teórie peňazí. Inflácia a nezamestnanosť. Fiškálna politika. Monetárna politika. Teórie kapitálového trhu. Väzba zahranično-ekonomických vzťahov na národnú ekonomiku.
- Bankovníctvo
- Poistná matematika – úlohou je rozšíriť vedomostí z matematických metód a aktuárskych techník, používaných v oblasti životného poistenia. Dopĺňa používané matematické metódy o stochastický prístup k životnému poisteniu a viachodnotové dekrementné metódy
- Daňovníctvo
- Verejné rozpočty
Odporúča sa, aby vyššie uvedené znalosti tvorili aspoň 3/5 ECTS kreditov študijného programu 3. roku štúdia.
Ďalšie témy jadra znalosti študijného odboru (1. stupeň)
- Peňažné a kapitálové trhy
- Finančná matematika
- Štatistika
- Nástroje a inštitúcie finančného trhu
- Dejiny peňažníctva
- Bankové služby a operácie
Znalosti uvedené v korpuse musia byť súčasťou obsahu každého študijného programu v tomto študijnom odbore. Študijný program teda musí pokrývať celý obsah študijného odboru. Hĺbka rozpracovania však môže byť rôzna, nie však menej ako sa vymedzuje v jadre. Indikátorom priznania spôsobilosti inštitúcie priznávať akademický titul „bakalár“ je kumulatívna hodnota kreditov študijného programu na úrovni 3/5 celkového počtu ECTS kreditov odpovedajúcich 100 % ECTS kreditov študijného odboru.
Štátna skúška (1. stupeň)
a) obhajoba záverečnej práce (abstrakt minimálne v anglickom jazyku, môže byť aj v ďalšom),
b) overenie vedomosti z profilových predmetov študijného odboru a študijných programov (otázky sa ťahajú):
- vybraných tém z jadra znalostí,
- ďalších tém podľa odbornej profilácie absolventa.
Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa
Štandardná dĺžka denného štúdia: 2 (pre uchádzačov, ktorí ukončili prvostupňové štú
Štandardná dĺžka externého štúdia:
Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa
Absolventi druhého stupňa vysokoškolského štúdia sú pripravení zvládnuť komplexné a koncepčné činnosti poisťovní, rozhodovať o aktivitách v oblasti poisťovníctva, v oblasti rozhodovania o ekonomických otázkach fungovania poisťovní, vykonávania dozoru nad poisťovacími inštitúciami, ako i výskumnú činnosť v inštitúciách finančného trhu. Absolvent ovláda do hĺbky problematiku teórie a praxe poisťovníctva, životného a neživotného poistenia, zaistenia, získava schopnosť riešiť konkrétne problémy, samostatne rozhodovať, riadiť tímy pracovníkov v tejto oblasti.
Predpokladá sa, že absolvent ukončil prvostupňové štúdium v niektorom príbuznom študijnom odbore (študijný program so štandardnou dĺžkou štúdia 2 roky). Pre uchádzačov, ktorí ukončili prvostupňové štúdium v niektorom vzdialenejšom študijnom odbore, možno navrhnúť študijný program so štandardnou dĺžkou štúdia 3 roky.
Teoretické vedomosti (2. stupeň)
Absolvent študijného odboru Poisťovníctvo (2. stupeň) získa teoretické vedomosti z:
- oblasti medzinárodných financií, menovej analýzy a prognózy, marketingu v poisťovníctve, daňovej teórie a politiky, nástrojov a modelov financovania sociálneho a zdravotného poistenia,
- tvorivo aplikuje získané vedomosti v praxi poisťovni a finančného trhu, pri analytickej a koncepčnej práci, vo výkone manažérskych funkcií,
- vie navrhovať a zavádzať nové poistné metódy a techniky
Praktické schopnosti a zručnosti (2. stupeň)
Absolvent študijného odboru Poisťovníctvo (2. stupeň) získa schopnosť:
- analyzovať a prognózovať súvislosti ekonomických procesov v poisťovni, vykonávať finančné analýzy v poisťovníctve,
- pracovať na legislatívnych normách z oblasti komerčného poistenia,
- pracovať ako vedúci pracovník, prijímať i zložité manažérske rozhodnutia,
- ovládať do hĺbky a riešiť praktické problémy poistenia zahraničných rizík, investícií a ich poistenia, zaistenia, sociálneho a zdravotného poistenia.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (2. stupeň)
Absolvent študijného odboru Poisťovníctvo (2. stupeň) dokáže:
- pracovať efektívne ako člen i ako vedúci tímu,
- udržiavať kontakt so zahraničnými poisťovacími firmami,
- udržiavať kontakt s vývojom v poisťovníctve u nás i vo vyspelom svete, zhodnotiť možnosti implementácie zahraničných skúseností do domáceho systému.
Vymedzenie jadra znalostí (2. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru (2. stupeň):
- Účtovníctvo v poisťovniach - zaoberá sa špecifikami účtovania v poisťovniach. Analyzuje metodiku účtovníctva, všeobecné účtovné zássady, právne normy upravujúc oblasť účtovníctva v poisťovniach. Poukazuje na osobitosti účtovej osnovy pre poisťovne a charakterizuje jednotlivé účtové triedy.
- Sociálne zabezpečenie – podáva základné teoretické i praktické poznatky z oblasti sociálneho poistenia – nemocenského, dôchodkového a úrazového poistenia, doplnkového dôchodkového poistenia, štátnych sociálnych dávok a sociálnej pomoci. Rozoberá metodiku výpočtu jednotlivých sociálnych dávok.
- Poistenie zahraničných rizík – vymedzuje základnú charakteristiku zahraničného poistenia a historický vývoj zahraničného poistenia. Definuje jednotlivé poistné produkty v poistení zahraničných rizík. Analyzuje skúsenosti z poisťovania v ostatných vyspelých štátoch Európskej únie a krajináchV 4.
Jadro ďalej obsahuje:
- Poistné právo
- Medzinárodné financie
- Investície a ich poistenie
- Menová analýza a prognóza
- Vybrané problémy sociálnej politiky
Odporúča sa aby tieto znalosti tvorili aspoň 1/2 ECTS kreditov študijného programu 1. roku štúdia.
- Marketing v poisťovníctve – je zameraný na filozofickú podstatu marketingu a riadenie marketingu. Poukazuje na marketingový mix v poisťovníctve, venuje sa politike produktov a služieb a akvizičnému systému. Rozoberá komunikačnú politiku a komunikačné kanály a distribučnú politiku.
- Finančná analýza v poisťovníctve – poukazuje na úlohu, význam a podstatu finančnej analýzy v poisťovniach. Zdroje informácií pre finančnú analýzu – ročná závierka v poisťovniach. Kvalitatívne a kvalitatívne aspekty finančnej analýzy. Všeobecné ukazovatele vo finančnej analýze a špecifické ukazovatele pre poisťovne. Výpočet solventnosti v poisťovniach.
- Zaistenie – Definuje všeobecnú charakteristiku zaistenia, úlohy a funkcie zaistenia, vymedzenie základných pojmov, fakultatívne a obligatórne zaistenie. Proporcionálne a neproporcionálne zaistenie. Postavenie zaisťovní na poistnom trhu.
Jadro ďalej obsahuje:
- Riziko a neistota vo financiách
- Zdravotné poistenie
- Platobný styk
- Finančné programovanie
Odporúča sa aby tieto znalosti tvorili aspoň 1/2 ECTS kreditov študijného programu 2. roku štúdia.
Štátna skúška (2. stupeň)
a) obhajoba diplomovej práce (abstrakt minimálne v anglickom jazyku, môže byť i v ďalšom)
b) overenie vedomosti z profilových predmetov študijného odboru a študijných programov:
- vybraných tém z jadra znalostí,
- ďalších tém podľa odbornej profilácie absolventa.
Štandardná dĺžka denného štúdia:
Štandardná dĺžka externého štúdia:
Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa
Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu v oblasti poisťovníctva . Dokáže definovať problémy, analyzovať ekonomické a manažérske javy a procesy v poisťovníctve , zovšeobecňovať získané poznatky a prispievať k rozvoju poistnej teórie a praxe.
Teoretické vedomosti (3. stupeň)
Absolvent študijného odboru Poisťovníctvo (3. stupeň) získa hlboké teoretické vedomosti z poistnej teórie, s dôrazom na oblasť, ktorá je daná témou jeho dizertačnej práce.
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (3. stupeň)
Absolvent študijného odboru Poisťovníctvo (3. stupeň) si osvojí:
- zásady a metódy vedeckej práce,
- schopnosť aplikovať teoretické poznatky v praxi,
- schopnosť prezentovať výsledky svojej práce.
Vymedzenie jadra znalostí (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru (3. stupeň):
Študijná časť:
a) Povinné témy študijného odboru:
- Makroekonomické teórie – alternatívne metódy merania výkonnosti ekonomiky. Komparácia rôznych teoretických prístupov modernej makroekonómie, determinanty a subdeterminanty spotreby a úspor, modely makroekonomickej rovnováhy, rovnováha a stabilita ekonomického systému, IS-LM model a model IS-LM-BP, modely ekonomického rastu, teoretické interpretácie peňazí a inflácie, nezamestnanosť a vzájomný vzťah inflácie a nezamestnanosti, národohospodárska poli, fiškálne a monetárne regulovanie ekonomiky, kapitálový trh a ekonomický cyklus.
- Mikroekonomické teórie – cieľom predmetu je výklad nových vývojových tendencií mikkroekonomických teórií, nových prístupov k hodnoteniu racionálneho správania spotrebiteľa, alternatívne prístupy k mikroekonomickej teórii firmy, ako aj analýza trhu s asymetrickým rozdelením informácií, analýza negatívneho výberu a „morálne“ riziká a úloha štátu v prípade zlyhania trhu.
- Národohospodárska politika – predmet sa zaoberá nosnými problémami národohospodárskej politiky, funkciami hospodárskej politiky, nástrojmi, hospodársko-politickým rozhodovaním, politikou hospodárskej súťaže, stabilizačnou a štruktúrnou politikou, vonkajšou hospodárskou politikou, interveniňcionistickou hospodárskou politikou, nekonzervatívnou hospodárskou politikou, ako aj predpokladmi vývoja v transformujúcich sa krajinách.
- Financie a peňažníctvo – štúdium v tomto predmete je orientované na sumarizáciu a analyzovanie najnovších teoretických a praktických znalostí z problematiky verejných, podnikateľských financií, peňažných a kapitálových trhov, menových analýz a prognóz, bankovníctva a medzinárodných financií.
b) Povinne voliteľné témy študijného odboru:
- minimálne štyri témy podľa oblasti zamerania dizertačnej práce
Vedecká časť:
c) výskum aktuálneho vedeckého problému z odboru (spracovanie doktorandskej dizertačnej práce)
Znalosti uvedené v jadre majú rozsah 1/3 v študijnej časti a 2/3 vo vedeckej časti. Dizertačná skúška a obhajoba dizertačnej práce musí spľňať kritérium, aby študent preukázal schopnosť samostatne získavať teoretické a praktické poznatky.