Teória a dejiny žurnalistiky
Zobrazuje sa opis platný do 31.8.2019. Nahrádza ho odbor mediálne a komunikačné štúdiá.
Skupina:
sociálne, ekonomické a právne vedyOblasť výskumu:
humanitné vedyAnglický názov študijného odboru:
Theory and History of JournalismStupne - popis
Študijný odbor TEÓRIA A DEJINY ŽURNALISTIKY sa môže podľa Sústavy študijných odborov vydanej rozhodnutím Ministerstva školstva SR č. 2090/2002-sekr. zo dňa 16. decembra 2002 študovať:
- v treťom stupni vysokoškolského štúdia (PhD.) so štandardnou dĺžkou 3 roky.
Obsah študijného odboru - všeobecná časť
Absolventi študijného odboru TEÓRIA A DEJINY ŽURNALISTIKY sú spôsobilí vykonávať podľa dosiahnutého stupňa profesiu:
- vysokoškolského pedagogického pracovníka, vedeckovýskumného pracovníka v odbore žurnalistika, pracovníka diplomatických služieb a medzinárodných organizácií za mediálnu oblasť, riadiaceho pracovníka médií, tlačových a marketingových agentúr, vydavateľstiev - 3. stupeň
Vysokoškolský pedagogický pracovník, vedeckovýskumný pracovník v odbore žurnalistika, pracovník diplomatických služieb a medzinárodných organizácií za mediálnu oblasť, riadiaci pracovník médií, tlačových agentúr, vydavateľstiev - ovláda teoreticko-metodologické základy žurnalistiky, genézu a vývojové trendy žurnalistiky a žurnalistickej profesie, špecifiká mediálneho práva a etiky, mediálnu informačnú politiku, zásady vedeckej a riadiacej práce, väzby výskum-vývoj-prax, potreby rozvoja študijného odboru Žurnalistika, prínos vedeckej práce pre žurnalistickú prax.
Zdôvodnenie potreby vzniku študijného odboru
Žurnalistika je súčasťou teórie a dejín komunikácie a realizuje sa vo všetkých typoch médií – v periodickej tlači, rozhlase, televízii, v tlačových agentúrach, v nových médiách a internete, vo vydavateľskej sfére, v oblasti marketingovej komunikácie a public relations, v iných mediálnych inštitúciách i na poste tlačových hovorcov. Narastajúca rýchlosť prenosu informácií a ich kvantita a s tým spojené otázky selekcie a etiky si vyžadujú prípravu profesionálnych žurnalistov pre krytie spoločenských potrieb v alikvotne zvýšenom (alebo aspoň takom) rozsahu ako si vyžadovala mediálna prax za posledných 10 rokov.
Príklady podobných študijných odborov v zahraničí
City University, Londýn (Veľká Británia), Moskovská štátna univerzita, Moskva (Rusko), Univerzita Viedeň (Rakúsko), Univerzita Karlova (Česká republika), Univerzita Dortmund (Nemecko), Univerzita Lille (Francúzsko), University of Missouri, Columbia (USA), Varšavská univerzita, Varšava (Poľsko).
Vymedzenie príbuzných študijných odborov a rozdielov medzi nimi
- masmediálne štúdiá
- politológia
- slovenský jazyk aliteratúra
- knižničné ainformačné štúdiá
- psychológia
- sociológia
- religionistika
- verejná politika averejná správa
Obsah študijného odboru - opis prvého stupňa
Obsah študijného odboru - opis spojeného prvého a druhého stupňa
Obsah študijného odboru - opis druhého stupňa
Štandardná dĺžka denného štúdia: 3
Štandardná dĺžka externého štúdia:
Obsah študijného odboru - opis tretieho stupňa
Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu vývoja žurnalistiky s orientáciou napr. na printové médiá, elektronické médiá, nové média, internet, tlačové a marketingové agentúry, vydavateľstvá a public relations.
Teoretické vedomosti (3. stupeň)
Absolvent odboru Teória a dejiny žurnalistiky (3. stupeň)
- vedecky báda a prináša vlastné riešenia problémov v oblasti žurnalistiky
Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti (3. stupeň)
Absolvent odboru Teória a dejiny žurnalistiky (3. stupeň) si osvojí:
- Teoreticko-metodologické základy vedeckej práce s aplikáciou na študijný odbor Žurnalistika, väzby výskum-vývoj-prax, vedecké formulovanie problému, právne a etické aspekty nových mediálnych technológií, etické a spoločenské stránky vedeckej práce, prezentáciu výsledkov, rozvoj študijného odboru a prínos vedeckej práce pre žurnalistickú a spoločenskú prax.
Vymedzenie jadra znalostí (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí študijného odboru (3. stupeň)
Nosné témy jadra znalostí 3. stupňa t. j. PhD. stupňa vysokoškolského štúdia sú viazané na odbor ŽURNALISTIKA (JOURNALISM)
Jadro obsahuje len rámcové témy (vybrané state):
Študijná časť:
Absolvovanie predpísaného povinného predmetu a fakultatívnych predmetov v kontexte so zvolenou témou dizertačnej práce, štúdium odbornej literatúry, pedagogické resp. v prípade externých doktorandov iné odborné pôsobenie súvisiace s pedagogickou prácou napr. posudzovanie záverečných prác 1. stupňa, diplomových prác, vedenie prác ŠVK a ďalšie povinnosti v zmysle čl. 6 Opatrenia rektora UK č. 11/2002 k organizácii doktorandského štúdia na UK.
Teoretický základ, metodologický aparát špecializácie:
Teoreticko-metodologické základy žurnalistiky, genéza a vývojové trendy žurnalistiky a žurnalistickej profesie, mediálne právo a etika, žurnalistická informačná politika, teória komunikácie, svetový a domáci mediálny výskum, mediálna pedagogika; systémová analýza, štatistika, verifikácia a zhodnotenie zdrojov a rezultátov, logická fantázia, adresná dokumentárnosť a i.
Vedecká časť:
- Výskum aktuálneho otvoreného vedeckého problému odboru Teória a dejiny žurnalistiky
- Osvojenie si: základov metodológie vied s aplikáciou na vlastný študijný odbor, zásad vedeckej práce, väzby výskum-vývoj-prax, vedeckého formulovania problému, právnych a etických aspektov nových mediálnych technológií, etických a spoločenských stránok vedeckej práce, prezentácie výsledkov, potrieb rozvoja študijného odboru, prínosu vedeckej práce pre žurnalistickú prax.
- Zapájanie sa do vedeckovýskumnej činnosti školiaceho pracoviska a publikovanie odborných príspevkov k čiastkovým aspektom dizertačnej práce.
Znalosti uvedené v jadre majú rozsah 1/3 v študijnej časti a 2/3 vo vedeckej časti. Dizertačná skúška a obhajoba dizertačnej práce (záverečná práca) musí spĺňať kritérium, aby študent preukázal schopnosť samostatne získavať teoretické a praktické poznatky.