Znovu Architektúra: Interaktívna materializácia vývoja priestorov
Základné informácie
Tematická oblasť: komisia č. 4 pre rozvoj kultúry a umenia
Názov projektu (slovenský): Znovu Architektúra: Interaktívna materializácia vývoja priestorov
Názov projektu (anglický): Architecture Once More: Interactive Materialization of Spatial Evolution
Začiatok riešenia projektu: 2014
Koniec riešenia projektu: 2016
Stav projektu: Ukončený
Číslo projektu: 004VŠVU-4/2014
Vedúci projektu: doc. Mgr. art. Vít Halada, ArtD.
Vysoká škola: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Anotácia originálnych výsledkov riešenia projektu v slovenskom jazyku
Projekt „Znovu Architektúra“ skúmal posledné inovácie, ktoré sa objavujú pri tvorbe a výučbe architektúry. Vďaka súčasným parametrickým štandardom zápisu foriem a formácií budov, ako aj potenciálu rýchlej materializácie variácií, sa hĺbkovo mení celý proces architektonickej tvorby. Výsledkom nie je len nový výzor, ale hlavne organizácia budov komplexnejšie reagujúca na interné aj externé podnety. V súčastnosti sa stávajú schodnými oveľa rýchlejšie cykly vyhodnocovania kvality architektúry od virtuálneho modelu cez simulácie, materializáciu vo fyzickom modeli, zmenu a späť. Dôležité vstupy ako konštrukcie, klimatické faktory a iné vplyvy začínajú byť prístupné architektom a študentom priamo pri koncepcii diela.
Projekt predstavil tieto architektonické trendy študentom a návštevníkom vyzvaných prednášok slovenských i zahraničných hostí: Richard Schaffranek (AT), Zuzana Berger Haladová (SK), Marie-Therese Harnoncourt (AT), Stefan Rutzinger (AT), Isaie Bloch (UK), Mette Ramsgaard Thomsen (DK), pričom vybraným záujemcom potom poskytol možnosť overiť si nové procesy a ďalej ich rozvinúť v tvorivých dielňach a workshopoch, uskutočnených vždy na konci jedného prednáškového cyklu. Workshopy rozvíjali kľúčové témy iteratívnosti, cyklov, algoritmizácie geometrie, rekurzie, skriptovania a presného prototypovania. Takisto projekt tieto prístupy spropagoval výstavami a aj online webovou stránkou projektu (www.arch-once-more.com) ich aj v medzinárodnom kontexte.
Projekt integroval štandardné informatické a technické postupy s novým konceptuálnym uvažovaním v architektúre na hrane umenia a technológie (široké populácie a mnohé generácie modelov). Takisto overil spôsob výuky formou rýchlych cyklov hodnotenia interných, externých a vzájomných vplyvov na budovy a vylepšovania projektov a vytvoril zázemie a skúsenosti pre ďalšie workshopy a predmety učebných osnov Katedry architektonickej tvorby, ktoré už budú ponúkané každoročne. Výsledky projektu a hlavné metodické a technické pokyny boli zakomponované do študijných programov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave s cieľom ďalšieho oboznamovania s najnovším vývojom týkajúcim sa efektívneho a parametrického modelovania a prototypovania.
Anotácia originálnych výsledkov riešenia projektu v anglickom jazyku
The project „Architecture Once More“ explored the latest innovations emerging in architectural
education and praxis. The contemporary parametric inscription of forms and formations and the fast
materialization of variations have a deep influence on architectural processes. The important result is not only a new object, but an organization of buildings that reacts intricately to internal and external influences. Currently, much faster cycles of architectural evaluation become possible, from the virtual model to simulations, materialization in a physical model, updates and feedback. Important inputs, such as constructions, environmental influences and others are becoming available to architects and students at a much earlier phase of conception.
The project aimed to introduce these trends to students and visitors of invited lectures of Slovak or international guests: Richard Schaffranek (AT), Zuzana Berger Haladová (SK), Marie-Therese Harnoncourt (AT), Stefan Rutzinger (AT), Isaie Bloch (UK), Mette Ramsgaard Thomsen (DK). Interested chosen participants had the opportunity to test and develop these new approaches in workshops organized after each lecture cycle. Workshops explored key topics of iteration, cycles, algorithmisation of geometry, recursion, scripting and precise prototyping. Additionally, the project presented these approaches through exhibitions and the web site of project (www.arch-once-more.com).
The project integrated standard technological processes with a new conceptual approach in architecture, on the edge between art and technology (large populations and many generations of models). It also tested a form of education using quick cycles of evaluation (cycles of internal, external and reciprocal relationships) and updating of models and it created a base for standard workshops that will be offered annually. The results, as well as the main technical and methodological principles, were published for inspiration and also became part of the curriculum at the Academy of Fine Arts and Design in Bratislava to continue in the research of the effective and parameric modelling and prototyping in the future.
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA | Kapitálové výdavky v € | |
---|---|---|
Čerpané za celé obdobie riešenia projektu | 15 994,00 | 0,00 |
Zoznam výstupov projektu za celé obdobie riešenia
Iné výstupy (napr. e-learning, webové stránky, virtuálne laboratórium, školenia, kurzy, workshop a pod.)
Názov výstupu | Opis výstupu | Link |
---|---|---|
Znova architektúra | webová stránka projektu | https://arch-once-more.com/ |
Záverečné hodnotenie príslušnej komisie KEGA
Splnil ciele excelentne (s dosiahnutím celospoločenských prínosov).