Integrácia študijných programov v odboroch Kybernetika a Umelá inteligencia

Základné informácie

Tematická oblasť: komisia č. 3 pre obsahovú integráciu a diverzifikáciu vysokoškolského štúdia

Názov projektu (slovenský): Integrácia študijných programov v odboroch Kybernetika a Umelá inteligencia

Názov projektu (anglický): Integration of Study Programs in the Fields of Cybernetics and Artificial Intelligence

Začiatok riešenia projektu: 2014

Koniec riešenia projektu: 2016

Stav projektu: Ukončený

Číslo projektu: 034TUKE-4/2014

Vedúci projektu: doc. Dr. Ing. Ján Vaščák

Vysoká škola: Technická univerzita v Košiciach

Pracovisko: Fakulta elektrotechniky a informatiky

Anotácia originálnych výsledkov riešenia projektu v slovenskom jazyku

Hlavným cieľom projektu bolo integrovanie dvoch príbuzných študijných programov Kybernetické a informačno-riadiace systémy a Umelá inteligencia do nového študijného programu s názvom Inteligentné systémy, ktorý by poskytol študentom komplexnejší prehľad o problematike týchto dvoch študijných odborov s lepšou nadväznosťou a ich pripravenosťou na požiadavky praxe. Za týmto účelom sa prehodnotili všetky získané poznatky z výučby a vykonal sa zber informácií o podobných programoch aj na zahraničných univerzitách. Výsledkom čoho bola spoluúčasť na zorganizovaní stretnutia odborníkov a vydanie zborníka prednášok zaoberajúcich sa problematikou štruktúry, náplne a navrhnutých metód výučby v tejto technickej oblasti. Takto zosumarizované poznatky napokon predstavovali základ pri tvorbe a následnej akreditácii nového študijného programu Inteligentné systémy. Počas projektu došlo aj k čiastočnému obsahovému napĺňaniu tohto programu v podobe vydania štyroch učebných textov, ktoré sú obohatené rôznymi experimentálnymi prípravkami a vytvoreným softvérom, ktoré vychádzajú z typických prípadových štúdií. Prvé skúsenosti ukazujú, že študenti sú samostatnejší a vďaka širšiemu, aj keď nie tak detailnému, prehľadu o danej problematike vykazujú lepšiu flexibilnosť pri riešení rôznych úloh.

Anotácia originálnych výsledkov riešenia projektu v anglickom jazyku

The main objective of the project was based on integration of two relative study programs, namely Cybernetics & Information – Control Systems and Artificial Intelligence into a new study program named as Intelligent Systems, which would offer to students a more complex overview about these two study fields with a better relation as well as readiness to demands of praxis. For this purpose all obtained parts of knowledge from the education process were evaluated and new parts of information about similar programs educated at foreign universities were collected. These activities resulted in participation of organising a meeting of experts and publishing a proceedings of lectures dealing with problems of structure, content and proposed educational methods in this technical area. The knowledge summarized in such a manner served as a base for proposal and following accreditation of a new study program Intelligent Systems. During the project a partial contents accomplishing of this project was performed in the form of publishing four textbooks, which are supplemented by various experimental preparations and designed software, which are based on some typical case studies. The first experiences show that students are more independent and thanks to a broader, although not such a detailed, overview of the given area they are characterised by better flexibility in solving various tasks.

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA Kapitálové výdavky v €
Čerpané za celé obdobie riešenia projektu 16 143,00 0,00

Zoznam výstupov projektu za celé obdobie riešenia

Publikačná činnosť

Kód kategórie Konkrétny výstup, názov (ISBN, počet strán a i.)
FAI Peter Sinčák, Ján Vaščák: Stretnutie Katedier Automatizácie, Kybernetiky, Umelej Inteligencie a Informatiky 2014 (SKAKUII 2014) eds., ISBN 978-80-8086-239-8, pp. 47.
ACB Rudolf Jakša: Neural Networks: Multilayer Perceptrons & Self-organizing Maps, Technická univerzita v Košiciach, 2015, ISBN 978-80-553-2309-1, pp. 77.
ACB Mária Virčíková: Selected Chapters from Human-Centered Robotics, Technická univerzita v Košiciach, 2015, ISBN 978-80-553-2310-7, pp. 78.
ACB Marián Mach: Reprezentácia znalostí a riešenie úloh: logické prístupy, Technická univerzita v Košiciach, 2016, pp. 96, ISBN 978-80-553-2632-0.
ACB Kristína Machová: Nové trendy v strojovom učení: štatistický prístup, Technická univerzita v Košiciach, 2016, pp. 96, ISBN 978-80-553-2602-3.

Iné výstupy (napr. e-learning, webové stránky, virtuálne laboratórium, školenia, kurzy, workshop a pod.)

Názov výstupu Opis výstupu Link
Webová stránka Webová stránka zaoberajúca sa problematikou Internetu vecí http://www.student.ui.fei.tuke.sk/IoT-KE

Záverečné hodnotenie príslušnej komisie KEGA

Splnil ciele excelentne (s dosiahnutím celospoločenských prínosov).

Filter

Filter