Vysokoškolská učebnica z filozofie umenia

Základné informácie

Tematická oblasť: komisia č. 3 pre obsahovú integráciu a diverzifikáciu vysokoškolského štúdia

Názov projektu (slovenský): Vysokoškolská učebnica z filozofie umenia

Názov projektu (anglický): Textbook of Philosophy of Art

Začiatok riešenia projektu: 2012

Koniec riešenia projektu: 2014

Stav projektu: Ukončený

Číslo projektu: 023UMB-4/2012

Vedúci projektu: Mgr. Michal Šedík, PhD.

Vysoká škola: Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Pracovisko: Filozofická fakulta

Anotácia originálnych výsledkov riešenia projektu v slovenskom jazyku

Učebnica Filozofia umenia: Analytická tradícia je v prvom rade úvodom do problematiky danej oblasti. Je určená vysokoškolským študentom filozofie, estetiky, umenia alebo komukoľvek, kto sa snaží premýšľať o umení. Filozofia umenia je jednou z disciplín filozofie, podobne ako epistemológia, metafyzika, etika alebo filozofia vedy. Zaoberá sa filozofickými aspektmi umenia, ku ktorým patria otázky ako: Čo definuje umenie?, Aká je povaha umeleckého diela? alebo V čom spočíva hodnota umenia?. V knihe odlišujeme disicplínu filozofie umenia a estetiku, ktorá sa zaoberá otázkami spojenými s definíciou estetického a problémom estetickej hodnoty. Obe oblasti výskumu sa však v mnohých bodoch prekrývajú a majú veľa spoločného.


Učebnica predstavuje vybrané aktuálne problémy objavujúce sa v súčasných filozofických debatách o umení čo najprístupnejším spôsobom a načrtáva základné pozície v diskusiách o týchto problémoch. Kniha je členená do 6 kapitol: 1. Umenie, estetika, filozofia, 2. Vytváranie, 3. Reprezentovanie a expresia, 4. Identifikovanie, 5. Interpretovanie, 6. hodnotenie a poznávanie. Pri ich výbere sme vychádzali z predstavy umenia ako činnosti, ktorá sa odohráva v čase a v určitom kontexte. Umelecké dielo je uprostred týchto aktivít a odpovede na otázku povahy týchto procesov do veľkej miery ovplyvňujú jeho chápanie. V načrtnutom prístupe sú niektoré problémy, ktoré sa tradičnejšie objavujú v obsahoch podobných učebníc (ontológia umeleckého diela, definícia umenia a pod.), skryté vo vnútri kapitol a niektoré sa objavujú spolu v jednej kapitole (reprezentácia a expresia, hodnotenie a poznávanie), pretože spolu úzko súvisia. Tento prístup prekonáva na prvý pohľad fragmentárnu povahu riešenia problémov v analytickej filozofii a umožňuje vidieť jednotlivé problémy v širších vzájomných súvislostiach.

Každá kapitola obsahuje aj analýzu a interpretáciu vybraného konkrétneho umeleckého diela z tvorby súčasných slovenských autoriek a autorov. To umožňuje ukázať nielen filozofické dôsledky preberaných pozícií, ale aj dôsledky na tvorbu a interpretáciu umenia. Výber slovenských umelcov ako príkladov sme považovali za vhodný spôsob, ako prepojiť angloamerickú filozofiu umenia s domácim kontextom.
Učebnica obsahuje rozsiahlejšie súhrny jednotlivých kapitol v anglickom jazyku a na záver slovníček vybraných kľúčových termínov v slovenskom a anglickom jazyku. Spolus tým sú v zozname literatúry vždy uvádzané aj zdroje v anglickom jazyku. Tým má učebnica slúžiť zahraničným študentom na našich univerzitách, rovnako ako slovenským pri práci s pôvodnými zdrojmi.

Anotácia originálnych výsledkov riešenia projektu v anglickom jazyku

The textbook Philosophy of Art: Analytical Tradition is genuinly introductory. It is intended for university students of Philosophy of Art, Aesthetics, Arts or to readers who are interested in thinking of art. Philosophy of art is one of the philosophical disicplines like epistemology, metaphysics, etics or philosophy of science. It explores philosophical aspects of art, including questions like: What defines art?, What is the nature of an artwork?, What is artistic value?. The book treat the Philosophy of Art as a different from the discipline of Aesthetics, which focus on the problems of definition of the aesthetic and the problem of aesthetic value. But there has to be said that both fields overlaps and has many in common. The textbook introduce selected problems  and philosophical positions which are discussed in contemporary philosophical debates with emphasis on accessibility for wider audience. The book contains six chapters: 1. Art, Aesthetics, Philosophy; 2. Creation; 3. Representation and expression; 4. Identification; 5. Interpretation; 6. Appreciation and cognition. In the process of selecting the main problems for chapters we follow the idea of art as activity, spanning in time and certain context and containing several processes. Work of art is in the middle of these processes and answers to questions about character of these processes determinate it´s understanding. In the outlined approach some traditional problems of philosophy of art (e.g. ontology of art, definition of art) are parts of wider problems of chapters and some of them are coupled together to one chapter (e.g. representation and expression, appreciation and cognition) because they are closely related. This approach overcome fragmentary nature (on the first sight) of problems solutions in analytical philosophy of art and let us see particular problems in the wider context.

Every chapter contains analysis and interpretation of selected work of art from works of contemporary Slovak artists. It provides us with opportunity to point out not only the philosophical consequences of analyzed positions but consequences to creation and interpretation too. Decision to analyze only Slovak artists is considered as a good way to connect Anglo-American philosophy of art with national context,

The textbook offers longer summaries in English and Slovak - English glossary of the key terms. In addition to that in References there are always listed titles of cited books in English too. That serves to International students as well as to Slovak students to study from sources in original language.

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA Kapitálové výdavky v €
Čerpané v roku 2012 1 769,20 0,00
Čerpané v roku 2013 2 096,37 0,00
Čerpané v roku 2014 5 908,41 0,00
Čerpané za celé obdobie riešenia projektu 9 773,98 0,00

Zoznam výstupov projektu za celé obdobie riešenia

Publikačná činnosť

Kód kategórie Konkrétny výstup, názov (ISBN, počet strán a i.)
ADD Interpretácia, kreativita a hranice umeleckého diela = Interpretation, Creativity and the Limits of a Work of Art / Michal Šedík. In Filozofia : časopis Filozofického ústavu SAV. - Bratislava : Filozofický ústav SAV, 2013. - ISSN 0046-385X. - Roč. 68, č. 7 (2013), s. 583-594. [ŠEDÍK, Michal (100%)]
ADD Problém interpretácie umeleckého diela a možnosti našej skúsenosti = Interpretation of a work of art and the potentiality of our experience / Michal Šedík. In Filozofia : časopis Filozofického ústavu SAV. - Bratislava : Filozofický ústav SAV, 2014. - ISSN 0046-385X. - Roč. 69, č. 8 (2014), s. 636-677. [ŠEDÍK, Michal (100%)]
ACB Filozofia umenia: Analytická tradícia. Banská Bystrica : Belianum, 2014, ISBN 978-80-557-0773-0

Záverečné hodnotenie príslušnej komisie KEGA

Splnil ciele excelentne (s dosiahnutím celospoločenských prínosov).

Filter

Filter