Pracovná záťaž sestier

Základné informácie

Tematická oblasť: komisia č. 3 pre obsahovú integráciu a diverzifikáciu vysokoškolského štúdia

Názov projektu (slovenský): Pracovná záťaž sestier

Názov projektu (anglický): Nursing Workload

Začiatok riešenia projektu: 2024

Koniec riešenia projektu: 2026

Stav projektu: Financovaný/riešený

Číslo projektu: 011KU-4/2024

Vedúci projektu: PhDr. Mária Lehotská, PhD.

Vysoká škola: Katolícka univerzita v Ružomberku

Pracovisko: Fakulta zdravotníctva

Anotácia projektu v slovenskom jazyku

Pracovná záťaž sestier predstavuje  vzhľadom na jej dopady obrovský zdravotnícky, ekonomický ale aj spoločenský problém. Dôsledkom zvýšenej fyzickej a psychickej záťaže sestier môže byť dlhodobý stres, fyzické a psychické vyčerpanie a vznik syndrómu vyhorenia. Napriek tomu, že subjektívne vnímanie nadmernej pracovnej záťaže, vedie  k fyzickým a psychickým ťažkostiam samotnej sestry,  a má bezpochyby vplyv aj na kvalitu ošetrovateľskej starostlivosti, bezpečnosť pacientov, fluktuáciu a pracovnú migráciu sestier, nie je predmetnej problematike venovaná dostatočná pozornosť. Vychádzajúc z týchto faktov je cieľom nášho výskumu zmapovať prostredníctvom štandardizovaných meracích a hodnotiacich nástrojov subjektívne vnímanú mieru záťaže  sestier ako aj najčastejšie využívané copingové stratégie. Ďalším cieľom je objektivizovať mieru záťaže porovnaním reálne vykonávaných ošetrovateľských stratégií s Klasifikáciou ošetrovateľských intervencií NIC (Nursing Intervention Classification), ktorá poskytuje okrem iného aj rámec pre hodnotenie fyzického a časového zaťaženia sestry  počas služby.    Máme ambíciu porovnať rozdiely vo vnímaní záťaže  vo vzťahu ku klinickému odboru profesionálneho pôsobenia sestier, regiónu Slovenska,  resp. porovnať rozdiely v rámci ambulantnej a ústavnej starostlivosti, ako aj analyzovať faktory, ktoré by zásadným spôsobom mohli vplývať na  mieru záťaže. V spolupráci so zahraničnými partnermi plánujeme náš výskumný súbor rozšíriť aj o sestry v okolitých krajinách (Česko, Poľsko, Maďarsko).  Hlavným výstupom projektu je monografia, poskytujúca komplexný pohľad na riešenú problematiku. Bude určená študentom, sestrám v praxi, ale informácie môžu byť nápomocné aj manažérom zdravotníckych zariadení, či profesijným a stavovským organizáciám.

Anotácia projektu v anglickom jazyku

Nurse's workload represents a huge health, economic and social problem due to its effects. As a result of the increased physical and mental workload of nurses, there can be long-term stress, physical and mental exhaustion and the emergence of burnout syndrome.
 Despite the fact that the subjective perception of excessive workload leads to physical and psychological difficulties for the nurse herself, and undoubtedly has an impact on the quality of nursing care, patient safety, fluctuation and labor migration of nurses, not enough attention is paid to the issue in question. Based on these facts, the goal of our research is to map, through standardized measurement and evaluation tools, the subjectively perceived degree of workload of nurses as well as the most frequently used coping strategies. Another goal is to objectify the level of workload by comparing the nursing strategies actually implemented with the NIC (Nursing Intervention Classification), which provides, among other things, a framework for evaluating the physical and time workload of the nurse during the service. We have the ambition to compare the differences in the perception of the workload in relation to the clinical field of the professional activity of nurses, the region of Slovakia, or to compare the differences in ambulatory and institutional care, as well as to analyze factors that could significantly influence the level of workload.  In cooperation with foreign partners, we plan to expand our research group to include nurses in neighboring countries (Czech Republic, Poland, Hungary). The main output of the project will be a monograph, providing a comprehensive view of the solved issue. It will be intended for students, nurses in practice, but the information can also be helpful for managers of health facilities, or professional organizations.

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA Kapitálové výdavky v €
Čerpané v roku 2024 3 000,00 0,00

Filter

Filter