Výzvy nových technologických možnosti v médiu maľby a grafiky v oblasti výtvarnej pedagogiky
Základné informácie
Tematická oblasť: komisia č. 4 pre rozvoj kultúry a umenia
Názov projektu (slovenský): Výzvy nových technologických možnosti v médiu maľby a grafiky v oblasti výtvarnej pedagogiky
Názov projektu (anglický): Challenges of new technological possibilities in the medium of painting and graphics in the field of art pedagogy
Začiatok riešenia projektu: 2024
Koniec riešenia projektu: 2026
Stav projektu: Financovaný/riešený
Číslo projektu: 036UK-4/2024
Vedúci projektu: doc. Mgr. art. Xénia Bergerová, ArtD.
Vysoká škola: Univerzita Komenského v Bratislave
Pracovisko: Pedagogická fakulta
Anotácia projektu v slovenskom jazyku
Projekt Výzvy nových technologických možnosti v médiu maľby a grafiky v oblasti výtvarnej pedagogiky je fokusovaný na otváranie spektra možností týchto médií v súčasnej výtvarnej pedagogike, na technické a technologické využitie nových technologických možností v procese výuky budúcich výtvarných pedagógov. Práve podstatnú úlohu zohráva sprostredkovanie týchto technologických možností poslucháčom Katedry výtvarnej výchovy pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. Jedným z podstatných cieľov je prostredníctvom poslucháčov akoby znovunaštartovať záujem o tieto tzv. tradičné média u ich budúcich žiakov, teda u mladej generácie. Súčasťou daného projektu je modernizácia a skvalitňovanie technologicko-materiálového zázemia maliarskej a grafickej prípravy na sprostredkovanie novších, ale i alternatívnych a na komparáciu i historických maliarskych a grafických technológií a metód študentom. Projekt práve nadobúda svoj význam v súvislostiach s čoraz naliehavejšou potrebou akéhosi hľadania ukotvenia. Nové technológie, ale i zvovuobjavovanie historických a klasických maliarskych a grafických technológií a metód sú prostriedky, ako sprostredkovať poslucháčom výtvarnej edukácie možné prepájania, ale i komparáciu aktuálnych a historických technológií. Poslucháčom má priesť nové videnie médii maľba a grafika, i výtvarné myslenie v oblasti využitia výtvarných techník a technológii vo výtvarnej pedagogike. Taktiež im sprostredkuje nové kreatívne možnosti. Ťažiskovými formami sprostredkovania načrtnutej témy projektu bude séria artworkshopov sústredených na technológie v médiu maľby i grafiky, ale i prednášky z radu odborníkov z praxe (výtvarníkov, teoretikov umenia).
Podstatou projektu je obohatenie a rozširovanie diapazónu vedomostí a zručností v oblasti súčasných možností maľby a grafiky u študentov Katedry výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty UK. Budú v širokých súvislostiach prenikať do možností média maľby a grafiky súčasnosti, praktickým overovaním si historických a špecifických maliarskych a grafických metód, postupov i technologických postupov ich hlbšie poznávať. Neoddeliteľnou súčasťou projektu je i vytvorenie zázemia pre sprostredkovanie inovatívnych maliarskych a grafických technológií. Laborovanie na poli ich nových možností použitia, tak i rozvoj kreatívneho uvažovania poslucháčov, ako zapojiť tieto výtvarné možnosti do akoby ustáleného pedagogického procesu v praxi, ako „narušiť“ v pozitívnom zmysle slova už akýsi tradičný model výtvarného vzdelávania.
Realizácia bude zastrešená internými a externými lektori s odborným zázemím v dotknutých oblastiach z maľby i grafického média. Praktické časti projektu prebehne formou niekoľkých špecializovaných artworkshopov pod spomínaným odborným vedením. Výstupy v každom roku projektu, resp. výskumu budú prezentované na odborných vedeckých konferenciách i odborných vedeckých publikáciách doma a v zahraničí.
Záverečné výstupy projektu:
a/ výsledky projektu budú detailne, metodicky zdokumentované v odbornej recenzovanej publikácii, ktoré bude slúžiť zároveň ako edukačná publikácia v oblasti umeleckého a umeleckopedagogického školstva, ale bude možné použiť ju i ako publikáciu obohacujúcu možnosti výtvarného pedagóga na ďalších stupňoch štúdia.
b/ výstavný projekt praktických výsledkov – vizuálnych diel vytvorených na odborných artworkshopoch spolu s dokumentačným katalógom.
Úlohou projektu je významne prispieť svojimi výsledkami k skvalitneniu študijného programu katedry samotnej, ako aj k profesionalizácii a k širšiemu medziodborovému využitiu novonadobudnutých praktických zručností a skúsenosti v edukačnom procese.
Anotácia projektu v anglickom jazyku
The project Challenges of new technological possibilities in the medium of painting and printmaking in the field of art pedagogy is focused on opening the spectrum of possibilities of these media in contemporary art pedagogy, on the technical and technological use of new technological possibilities in the process of teaching future art educators. It is the communication of these technological possibilities to the students of the Department of Art Education of the Faculty of Education of Comenius University that plays an essential role. One of the essential goals is to re-start the interest in these so-called traditional media in their future pupils, i.e. in the young generation, by means of the students. Part of the project is the modernisation and improvement of the technological and material background of painting and graphic training to convey newer, but also alternative and, by comparison, historical painting and graphic technologies and methods to the students. The project is just gaining its relevance in the context of an increasingly pressing need for a kind of search for anchoring. New technologies, as well as learning about historical and classical painting and printmaking technologies and methods, are the means of conveying to the audience the possible interconnections, as well as comparisons, between current and historical technologies, which will give the audience a new vision and, above all, artistic thinking in the use of art techniques and technologies in art pedagogy, as well as conveying new creative possibilities to them. The main forms of communicating the outlined theme of the project will be a series of artworkshops focusing on technologies in the medium of painting and printmaking, as well as lectures from a range of practitioners (artists, art theorists).
The essence of the project is to enrich and expand the range of knowledge and skills in the field of contemporary possibilities of painting and printmaking among students of the Department of Art Education of the Faculty of Education of Charles University. They will explore the possibilities of the medium of painting and printmaking today in a broad context, and through practical verification of historical and specific painting and printmaking methods, practices and technologies, gain a deeper understanding of them. An integral part of the project is the creation of facilities for the mediation of innovative painting and printmaking technologies. Laboring in the field of their new possibilities of use, as well as the development of creative thinking of listeners, how to involve these artistic possibilities in a kind of established pedagogical process in practice, how to "disrupt" in a positive sense of the word already a kind of traditional model of art education.
The realization will be covered by internal and external lecturers with professional background in the concerned fields from painting and graphic media. The practical parts of the project will take place in the form of several specialized workshops under the aforementioned expert guidance. The outputs in each year of the project or research will be presented at professional scientific conferences and professional scientific publications at home and abroad.
Final outputs of the project:
a/ the results of the project will be documented in a detailed, methodical way in a peer-reviewed publication that will also serve as an educational publication in the field of art and art pedagogy higher education, but it will also be possible to use it as a publication enriching the possibilities of the art educator at other levels of study as well.
b/ an exhibition project of practical results - visual works created at professional art workshops together with a documentary catalogue.
The aim of the project is to contribute significantly with its results to the improvement of the quality of the study programme of the department itself, as well as to the professionalisation and wider interdisciplinary use of newly acquired practical skills and experience in the educational process.
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA | Kapitálové výdavky v € | |
---|---|---|
Čerpané v roku 2024 | 3 730,00 | 0,00 |