Keď to nájdeš, dáme ti vedieť. (Udržateľné modely intermediálne-umeleckých praxí)

Základné informácie

Tematická oblasť: komisia č. 4 pre rozvoj kultúry a umenia

Názov projektu (slovenský): Keď to nájdeš, dáme ti vedieť. (Udržateľné modely intermediálne-umeleckých praxí)

Názov projektu (anglický): If you find it, we'll let you know. (Modes of Sustainable Intermedial Artistic Practices)

Začiatok riešenia projektu: 2024

Koniec riešenia projektu: 2026

Stav projektu: Financovaný/riešený

Číslo projektu: 002VŠVU-4/2024

Vedúci projektu: Mgr. art. Martin Piaček, ArtD.

Vysoká škola: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave

Anotácia projektu v slovenskom jazyku

Zámerom projektu Keď to nájdeš, dáme ti vedieť je prehĺbenie schopnosti študentov a študentiek odboru Výtvarné umenie so zameraním na Intermédiá poučne a kriticky reflektovať svoju prácu a zároveň ju začleniť do kontextu súčasného umenia. Pomocou tréningu v podobe teoretických kurzov a praktických workshopov chceme študentov a študentky emancipovať ako aktívnych kultúrnych pracovníkov a pracovníčky, ktorí a ktoré dokážu svoju pozíciu vo svete jednoznačne artikulovať. 


Z povahy intermediálnej praxe vyplýva rôznorodý profil našich absolventov a absolventiek (ateliérová prax, kolektívne projekty, interdisciplinárne projekty, aktivizmus, organizátorstvo, tretí sektor, štátna správa, učenie...). Profily absolvenstva však stále vnímame ako nedostatočne preskúmané a málo reflektované. Aj preto je nutné viesť aktuálnych študujúcich a študujúce k tomu, aby už počas štúdia odvážne, transparentne a citlivo artikulovali svoju pozíciu (ako vo svete vznešena, tak aj na pracovnom trhu). 


Ide nám teda o to, vytvoriť nad rámec kurikulárnej výučby, ktorá je na Katedre intermédií VŠVU (ďalej len KI) dostupná v teoretickej i praktickej rovine, taký program, ktorý študentov a študentky účinnejšie emancipuje. Inými slovami, nájdu silu svojho situovaného poznania, vedome sa začlenia do umeleckej prevádzky i sveta, ktorý táto prax reflektuje. 


Zároveň by mal byť tento program zameraný na posilnenie materiálovej samostatnosti študentstva intermédií, vôle experimentovať, viac dôverovať hmote. Intermédiá ako pojem prekonal viac ako tri dekády, kedy tento žáner znamenal primárne prácu medzi “novými” médiami, teda videom, animáciou, performance či zvukom. Stále sú tieto multimediálne nástroje relevantné, ale cítime aj túžbu smerom od mladších generácií navracať sa ku hmote, nechať prehovoriť “ruky”. Zrejme sa to viaže aj na informačnú a obrazovú presýtenosť spojenú s digitalizáciou sveta, či strachom z klimatických zmien.


V neposlednom rade je ambíciou projektu o všetko poznanie sa aktívne deliť, nielen v podobe verejných prednášok (s ktorými máme bohaté skúsenosti v podobe cyklu Soft Norm, Liquid Dogmas, či World In Relation), ale aj vydaním publikácie, akejsi správy o podobách udržateľnej medziodborovej umeleckej praxe.

Anotácia projektu v anglickom jazyku

The purpose of the project When you find it, we will let you know is to deepen the ability of students of the field of visual arts with a focus on Intermedia to reflect on their work in an educated and critical manner and at the same time to integrate it into the context of contemporary art. Using training in the form of theoretical courses and practical workshops, we want to emancipate students as active cultural workers who can clearly articulate their position in the world.


The nature of intermediate practice results in a diverse profile of our graduates (studio practice, activism, organizing, third sector, state administration, institutional work, teaching...). However, we still perceive graduation profiles as insufficiently researched and little reflected. This is also why it is necessary to guide current students to articulate their position boldly, transparently and sensitively during their studies (both in the noble world and on the labor market).


Our aim is therefore to create, beyond the framework of curricular teaching, which is available at the Department of Intermedia of VŠVU (hereafter referred to as KI) on a theoretical and practical level, such a program that more effectively emancipates students. In other words, they find the power of their situated knowledge, they consciously integrate themselves into the artistic operation and the world that this operation reflects.


At the same time, this program should be aimed at strengthening the material independence of intermedia students, the will to experiment, more trust in matter. Intermedia as a term has overcome more than three decades, when this genre primarily meant work between "new" media, i.e. video, animation, performance or sound. These multimedia tools are still relevant, but we also feel a desire from the younger generations to return to matter, to let the "hands" do the talking. Apparently, it is also related to the information and image overload associated with the digitalisation of the world, or the fear of climate change.


Last but not least, the ambition of the project is to actively share all knowledge, not only in the form of public lectures (with which we have extensive experience in the form of the series Soft Norm, Liquid Dogmas, or World In Relation), but also by issuing a publication, a kind of report on the forms of sustainable interdisciplinary artistic practice.

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA Kapitálové výdavky v €
Čerpané v roku 2024 5 247,00 0,00

Filter

Filter