Slovenské reálie v kultúrnom a lingvodidaktickom kontexte

Základné informácie

Tematická oblasť: komisia č. 3 pre obsahovú integráciu a diverzifikáciu vysokoškolského štúdia

Názov projektu (slovenský): Slovenské reálie v kultúrnom a lingvodidaktickom kontexte

Názov projektu (anglický): Slovak Life and Institutions in Cultural and Linguodidactic Context

Začiatok riešenia projektu: 2024

Koniec riešenia projektu: 2026

Stav projektu: Financovaný/riešený

Číslo projektu: 015UMB-4/2024

Vedúci projektu: Mgr. Anna Gálisová, PhD.

Vysoká škola: Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici

Pracovisko: Filozofická fakulta

Anotácia projektu v slovenskom jazyku

Projekt je zameraný na podporu rozvoja komunikačnej kompetencie pri osvojovaní si slovenčiny ako cudzieho jazyka (u zahraničných študentov slovenčiny), ako aj pri osvojovaní si slovenčiny ako druhého/hereditárneho jazyka (u príslušníkov krajanských jazykových spoločenstiev).

Cieľom projektu je vytvoriť moderné didaktické nástroje a zabezpečiť adekvátnym študijným materiálom kurz slovenská kultúra a slovenské reálie, ktorý je od akademického roku 2022/2023 novým predmetom v rámci študijného programu (ŠP) slovenčina v lingvokultúrnej kompetencii zahraničných študentov (študijný odbor filológia), realizovaného na Filozofickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Tento lingvodidakticky zameraný študijný materiál má zároveň potenciál využiteľnosti v rámci iných podobne zameraných ŠP. Takým ŠP sú napr. slovakistické štúdiá realizované na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pričom v rámci tohto ŠP sa realizujú kurzy kultúrne reálie Slovenska 1 a kultúrne reálie Slovenska 2. Kurzy zamerané na kultúrne reálie Slovenska sú súčasťou aj mnohých slovakisticky či slavisticky zameraných ŠP na zahraničných univerzitách, kde sa nachádzajú lektoráty slovenského jazyka a kultúry. Plánovaný študijný materiál je tiež využiteľný v procese osvojovania si slovenčiny ako cudzieho jazyka, čím dokáže zlepšiť podmienky vo vyučovaní slovenčiny ako cudzieho jazyka nielen na slovenských univerzitných pracoviskách, kde sa realizuje tento typ vyučovania (Banská Bystrica, Bratislava, Prešov, Košice, Nitra a i.), ale aj na zahraničných lektorátoch slovenského jazyka a kultúry, vo vzdelávacích inštitúciách krajanských komunít, ale aj v rámci slovenských základných aj stredných škôl, ktoré sú v súčasnosti vystavené výzve jazykového vzdelávania detí tzv. odídencov z Ukrajiny, ako aj v rámci iných inštitúcií či združení, ktoré tento typ jazykového vzdelávania realizujú (jazykové školy, štátne vedecké knižnice, rôzne občianske združenia a pod.) Projekt sa rovnako zameriava na skvalitňovanie odbornej prípravy pracovníkov a pracovníčok pôsobiacich v oblasti vzdelávania, ako aj odborovej didaktiky slovenčiny ako cudzieho jazyka.  

Anotácia projektu v anglickom jazyku

The project is aimed at supporting the development of communicative competence in the acquisition of Slovak as a foreign language (for foreign students of Slovak), as well as in the acquisition of Slovak as a second/hereditary language (for members of regional language communities).

 

The aim of the project is to create modern didactic tools and to provide adequate study material for the course Slovak culture and Slovak realities, which is a new subject in the study programme (SP) Slovak in the linguocultural competence of foreign students (study field of philology), implemented at the Faculty of Arts of Matej Bel University in Banská Bystrica from the academic year 2022/2023 onwards. This linguodidactically oriented study material also has the potential for use in other similarly oriented SP. For example, Slovak Studies at the Faculty of Arts of Comenius University in Bratislava, where the courses Cultural Realities of Slovakia 1 and Cultural Realities of Slovakia 2 are implemented. Courses focused on the cultural realities of Slovakia are also part of many Slovak or Slavic-oriented programmes at foreign universities, where lecturers of Slovak language and culture are located. The planned study material is also useful in the process of acquiring Slovak as a foreign language, which can improve the conditions in teaching Slovak as a foreign language not only at Slovak university departments where this type of teaching is implemented (Banská Bystrica, Bratislava, Prešov, Košice, Nitra, etc. ), but also in foreign lecturers of Slovak language and culture, in educational institutions of the compatriot communities, as well as in Slovak primary and secondary schools, which are currently exposed to the challenge of language education of children, so called. The project also focuses on improving the quality of professional training of workers and staff working in the field of education, as well as in the field of didactics of Slovak as a foreign language.

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA Kapitálové výdavky v €
Čerpané v roku 2024 8 190,00 0,00

Filter

Filter