Vývoj a aplikácia študijných materiálov v oblasti ovocinárstva so zameraním na ochranu genofondu a ekologických foriem hospodárenia
Základné informácie
Tematická oblasť: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní
Názov projektu (slovenský): Vývoj a aplikácia študijných materiálov v oblasti ovocinárstva so zameraním na ochranu genofondu a ekologických foriem hospodárenia
Názov projektu (anglický): Development and application of study materials in the field of fruit growing with a focus on the protection of the gene pool and ecological forms of farming
Začiatok riešenia projektu: 2024
Koniec riešenia projektu: 2026
Stav projektu: Financovaný/riešený
Číslo projektu: 002TU Z-4/2024
Vedúci projektu: Mgr. Bruno Jakubec, PhD.
Vysoká škola: Technická univerzita vo Zvolene
Pracovisko: Fakulta ekológie a environmentalistiky
Anotácia projektu v slovenskom jazyku
Projekt Vývoj a aplikácia študijných materiálov v oblasti ovocinárstva so zameraním na ochranu genofondu a ekologických foriem hospodárenia má za cieľ zvýšiť záujem o problematiku ovocinárstva a zlepšiť zručnosti pri aplikácii manažmentových opatrení v ovocinárstve prostredníctvom tvorby a sprístupnenia inovatívnych vzdelávacích a výskumno-aplikačných materiálov využitých v existujúcich formách vzdelávania.
Slúžia na to predovšetkým dva navzájom sa dopĺňajúce materiály. Prvým je prierezová praktická ovocinárska učebnica ktorá sumarizuje súčasné a moderné poznatky o ovocinárstve na Slovensku a v krajinách Európy, pričom sa zameriava na ekologické formy hospodárenia, manažment ovocných výsadieb v kontexte klimatickej zmeny a podporu autoregulačných mechanizmov a využitia potenciálu starých a krajových odrôd pri tvorbe krajiny. Učebnica vznikne v autorskom kolektíve akademikov a praktických ovocinárov a bude obsahovať aj výsledky ich vlastných výskumov a terénnych pozorovaní. Takáto publikácia v súčasnosti na našou území úplne absentuje. Druhým nástrojom je model strojového učenia (Machine learning), slúžiaci na určovanie vzácneho genofondu starých a krajových odrôd ovocných drevín. Funkčný model je následne využiteľný pre tvorbu programov či aplikácii s užívateľsky príjemnejším prostredím, fungujúcim na spôsob známej aplikácie PlantNet. Takýto model zameraný na určovanie odrôd ovocia a ich charakteristiku je unikátny a bol by prvý svojho druhu.
Potenciál využitia týchto materiálov je v oblasti výučby ovocinárstva na vysokých a stredných odborných školách, ako aj v oblasti individuálneho vzdelávania odbornej aj laickej verejnosti. Svoje uplatnenie nájdu vo výskume, pri hodnotení výskytu starých a krajových odrôd, v praktickej rovine pri návrhoch a starostlivosti o výsadby ovocných drevín. Aplikácia mobilného nástroja prináša okrem výskumnej roviny aj atraktívnu možnosť individuálneho využitia záujemcami o genofond ovocných drevín.
Anotácia projektu v anglickom jazyku
The project Development and application of study materials in the field of fruit growing with a focus on the protection of the gene pool and ecological forms of farming aims to increase interest in the issue of fruit growing and improve skills in the application of management measures in fruit growing through the creation and availability of innovative educational and research-application materials used in existing forms education.
This is mainly done by two complementary materials. The first is a cross-sectional practical fruit-growing textbook that summarizes current and modern knowledge about fruit-growing in Slovakia and in European countries, while focusing on ecological forms of farming, management of fruit plantations in the context of climate change, and support for self-regulatory mechanisms and the use of the potential of old and regional varieties in landscape creation. The textbook will be created by a collective of academics and practical fruit growers and will also contain the results of their own research and field observations. Such a publication is currently completely absent in our territory. The second tool is a machine learning model, used to determine the rare gene pool of old varieties and land races of fruit trees. The functional model can subsequently be used for creating programs or applications with a more user-friendly environment, functioning in the manner of the well-known PlantNet application. Such a model aimed at determining fruit varieties and their characteristics is unique and would be the first of its kind.
The potential of using these materials is in the field of teaching fruit growing at universities and secondary vocational schools, as well as in the field of individual education of professionals and the lay public. They will find their application in research, in the evaluation of the occurrence of old varieties and land races, on a practical level in the design and care of planting fruit trees. The application of the mobile tool brings, in addition to the research level, an attractive possibility of individual use by those interested in the gene pool of fruit trees.
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA | Kapitálové výdavky v € | |
---|---|---|
Čerpané v roku 2024 | 6 575,00 | 0,00 |