DICH: Digitalizácia kultúrneho dedičstva
Základné informácie
Tematická oblasť: komisia č. 4 pre rozvoj kultúry a umenia
Názov projektu (slovenský): DICH: Digitalizácia kultúrneho dedičstva
Názov projektu (anglický): DICH: Digitalization of Cultural heritage
Začiatok riešenia projektu: 2024
Koniec riešenia projektu: 2026
Stav projektu: Financovaný/riešený
Číslo projektu: 004UK-4/2024
Vedúci projektu: RNDr. Zuzana Berger Haladová, PhD.
Vysoká škola: Univerzita Komenského v Bratislave
Pracovisko: Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Anotácia projektu v slovenskom jazyku
Kultúrne dedičstvo je zásadne dôležitou súčasťou spoločnosti a jej minulosti, zachovávajúc hmotné a nehmotné aspekty histórie ľudskej civilizácie. Avšak kvôli prirodzenému opotrebovaniu, environmentálnym faktorom a ľudským aktivitám, je kultúrne dedičstvo ohrozené degradáciou, znehodnotením a zánikom.
Potreba ochrany a zachovania historickej pamäti v jej hmatateľnej aj nehmatateľnej forme viedla k rozvoju rôznych techník uchovávania, čo v dnešnej dobe obnáša aj zapájanie digitálnych technológií a ich použitie na zachytenie a prezerváciu citlivých artefaktov kultúrneho dedičstva. Navyše, v globalizovanej dobe umožňuje digitalizácia spoluprácu vedeckých a výskumných tímov na diaľku, keďže si môžu zdieľať cenné údaje a v prípadne kvalitne vyhodnotenej digitálnej kópie daného artefaktu aj dostatočné dáta bez nutnosti mať k dielu fyzický prístup.
V tomto projekte si kladieme za cieľ integrovať vedu, informačné technológie a umelecké smery prostredníctvom viacerých medziodborových a multiplatformových výstupov.
Plánujeme zostaviť odbornú knihu pojednávajúcu o digitalizácií kultúrneho dedičstva, s primárnym zámerom slúžiť ako praktický a obsažný sprievodca pre výskumníkov v asociovaných oblastiach resp. pre študentov a tých jednotlivcov, ktorí majú záujem napomôcť zachovaniu prvkov kultúrneho dedičstva pomocou moderných technológií.
Chceme taktiež zorganizovať sériu praktických workshopov zameraných na digitalizáciu 2D a 3D kultúrneho dedičstva pomocou najnovších techník vyvinutých v rámci výskumu v oblasti počítačovej grafiky, počítačového videnia a virtuálnej a rozšírenej reality.
Našim cieľom je tiež facilitovať prepájanie študentov vedeckých a umeleckých smerov pracujúcich na pomedzí digitalizácie kultúrneho dedičstva prostredníctvom ďalších spoločných workshopov a prípravy multiplatformových a multimediálnych výstupov, vrátane medzinárodnej spolupráce spriatelených zahraničných a externých pracovísk.
Anotácia projektu v anglickom jazyku
Cultural heritage is a fundamentally important part of society as it preserves tangible and intangible aspects of the history of human civilization. However, natural wear and tear, environmental factors, and human activities threaten cultural heritage with degradation, deterioration, and extinction.
To protect and preserve historical memory in its tangible and intangible form, various preservation techniques have been developed, which now involve the use of digital technologies to capture and preserve sensitive artifacts of cultural heritage. Digitization enables the collaboration of scientific and research teams globally by sharing valuable data, and a quality-evaluated digital copy of the given artifact provides sufficient data without physical access to the work.
This project aims to integrate science and information technology into artistic fields of study through interdisciplinary and multi-platform outputs.
We plan to compile a professional book that serves as a practical and comprehensive guide for researchers in associated fields, students, and individuals interested in preserving cultural heritage using modern technologies.
We also aim to organize a series of practical workshops that focus on the digitization of 2D and 3D cultural heritage using the latest techniques developed in research in computer graphics, computer vision, virtual, and augmented reality.
Our goal is to facilitate the connection of students of scientific and artistic fields working on the border of digitization of cultural heritage through other joint workshops and the preparation of multi-platform and multimedia outputs, including international cooperation with friendly foreign and external workplaces.
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA | Kapitálové výdavky v € | |
---|---|---|
Čerpané v roku 2024 | 11 256,00 | 0,00 |