Implementácia nových metód vo výučbe ošetrovateľstva na princípe storytellingu

Základné informácie

Tematická oblasť: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní

Názov projektu (slovenský): Implementácia nových metód vo výučbe ošetrovateľstva na princípe storytellingu

Názov projektu (anglický): Implementation of new methods in teaching nursing on the principle of storytelling

Začiatok riešenia projektu: 2023

Koniec riešenia projektu: 2024

Stav projektu: Financovaný/riešený

Číslo projektu: 004TTU-4/2023

Vedúci projektu: doc. PhDr. Andrea Botíková, PhD., MPH

Vysoká škola: Trnavská univerzita v Trnave

Pracovisko: Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce

Anotácia projektu v slovenskom jazyku

Storytelling zjednodušene povedané, znamená rozprávanie príbehov, čo je považované za najprirodzenejšiu ľudskú činnosť a umenie zároveň. V minulosti i súčasnosti sú príbehy a rozprávania zdieľané v každej kultúre ako prostriedok vzdelávania, zachovania kultúrneho dedičstva, formovania osobnosti, vštepovania morálnych hodnôt, ale i zábavy. Hovorené ľudské slovo/slová pospájané do príbehu sa akoby začali vytrácať z nášho života. Zvlášť v dnešnej dobe, keď sa na rozprávanie príbehov zabúda. Pravdepodobne je to z dôvodu, že žijeme v online dobe s využívaním najrozmanitejších informačno-komunikačných technológií. Ľudský mozog vníma dobrý príbeh ako realitu. Ak študent počuje alebo vidí príbeh, v jeho mozgu sa aktivujú rovnaké neuróny ako v mozgu pedagóga (rozprávača). To sa nazýva zrkadlením neurónov, z angl. neural coupling. Príbeh dokáže obe mysle synchronizovať a rezonuje tak s vlastnými spomienkami a skúsenosťami študentov. Ak prežívame silné emócie, v mozgu sa navyše uvoľňuje dopamín, ktorý pomáha lepšie vryť daný moment do pamäti. Vďaka zrkadleniu neurónov sa toto deje nielen pri prežívaní reálnych situácií, ale tiež pri používaní storytellingov - príbehov v pedagogickom procese.

Poznanie histórie umožňuje objasniť a pochopiť postavenie a úroveň ošetrovateľstva v jednotlivých historických obdobiach, t.j. poznať a interpretovať minulosť, analyzovať prítomnosť a súčasné problémy, ale aj prognózovať budúcnosť ošetrovateľstva. Významný vplyv na historický vývoj ošetrovateľstva mali spoločenské, sociálno - ekonomické podmienky, kultúrne tradície, náboženstvá, vojny, rozvoj medicíny a celkový stav zdravia obyvateľstva (Farkašová, 2005). Na úrovni historického vývoja - neprofesionálneho, charitatívneho a profesionálneho ošetrovateľstva vzniklo množstvo skutočných i vágnych príbehov, ktoré môžu osloviť každého študenta. Poznanie histórie ošetrovateľstva a ošetrovateľského vzdelávania a príbehy s históriou spojené sa sprostredkujú študentom nevtieravou, ale zaujímavou a pútavou formou. Využitie audiovizuálnych formátov prostredníctvom storytellingu vo výučbe predmetu História ošetrovateľstva predstavuje nový, inovatívny, živý a kreatívny spôsob i formu výučby pre študentov študijného programu Ošetrovateľstvo. 

Anotácia projektu v anglickom jazyku

Storytelling, simply put, means telling stories, which is considered to be the most natural human activity and art at the same time. In the past and present, stories and narratives are shared in every culture as a means of education, preservation of cultural heritage, formation of personality, inculcation of moral values, but also entertainment. The spoken human word / words connected to the story seem to be disappearing from our lives. Especially nowadays, when storytelling is forgotten. This is probably because we live in an online age using the most diverse information and communication technologies. The human brain perceives a good story as a reality. If a student hears or sees a story, the same neurons are activated in his brain as in the brain of a teacher (narrator). This is called neuronal mirroring, neural coupling. The story can synchronize both minds and thus resonate with the students' own memories and experiences. In addition, if we experience strong emotions, dopamine is released in the brain, which helps to better engrave the moment in memory. Thanks to the mirroring of neurons, this happens not only when experiencing real situations, but also when using storytelling - stories in the pedagogical process. Knowledge of history makes it possible to clarify and understand the position
and level of nursing in individual historical periods, i. know and interpret the past, analyze the present and current problems, but also predict the future of nursing. Social, socio - economic conditions, cultural traditions, religions, wars, the development of medicine and the overall state of health of the population had a significant influence on the historical development of nursing (Farkašová, 2005). At the level of historical development - non-professional, charitable and professional nursing, a number of real and vague stories have emerged that can appeal to every student. Knowledge of the history of nursing and nursing education and stories related to history are conveyed to students in an unobtrusive but interesting and engaging way. The use of audiovisual formats through storytelling in the teaching of the subject History of Nursing represents a new, innovative, lively and creative way and form of teaching for students of the study program Nursing.

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA

Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA Kapitálové výdavky v €
Čerpané v roku 2024 16 319,00 0,00

Filter

Filter