Interdisciplinárny prístup k digitalizácii kriticky ohrozených objektov kultúrneho dedičstva v lokalite Banská Štiavnica
Základné informácie
Tematická oblasť: komisia č. 4 pre rozvoj kultúry a umenia
Názov projektu (slovenský): Interdisciplinárny prístup k digitalizácii kriticky ohrozených objektov kultúrneho dedičstva v lokalite Banská Štiavnica
Názov projektu (anglický): Interdisciplinary approach to the digitization of critically endangered cultural heritage sites in the Banská Štiavnica locality
Začiatok riešenia projektu: 2023
Koniec riešenia projektu: 2025
Stav projektu: Financovaný/riešený
Číslo projektu: 007STU-4/2023
Vedúci projektu: doc. Ing. Marián Marčiš, PhD.
Vysoká škola: Slovenská technická univerzita v Bratislave
Pracovisko: Stavebná fakulta
Anotácia projektu v slovenskom jazyku
Banská Štiavnica je výnimočne zachované historické mesto, ktorého architektonické hodnoty v kontexte jeho prostredia boli uznané Centrom svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO už v roku 1993. Predchádzajúci režim však v historických stavbách vysokú spoločenskú a kultúrnu hodnotu značne podcenil a chybnou koncepciou využitia historického centra sa dostalo množstvo budov do zlého stavebno-technického stavu. Mnohé z historických objektov v rámci územia UNESCO vplyvom nevyužívania a absentujúcej údržby dokonca zmizlo z mapy mesta nenávratne a bez predchádzajúcej dokumentácie.
V súčasnosti, aj keď bolo mnoho historických objektov v centre mesta opravených a funkčne revitalizovaných, nie je stav UNESCO lokality „Banská Štiavnica a technické pamiatky v okolí“ úplne bezproblémový. Stále zostáva množstvo objektov historickej hodnoty ohrozených a nevyužívaných. V čase, keď je kultúrne dedičstvo vystavované rôznym prírodným/živelným rizikám, či vojnovým konfliktom, je veľmi aktuálna otázka postupnej profesionálnej geodetickej formy digitalizácie objektov s kultúrno-historickou hodnotou, ktoré sú v zlom stavebno-technickom stave, alebo ktorých význam by si digitalizáciu vyžadoval. Do tejto skupiny môžu patriť nielen stavebno-technicky ohrozené historické stavby a objekty, ale aj také, ktoré majú vysokú spoločenskú hodnotu a neboli doposiaľ nijakou formou zdokumentované. Podrobné zaznamenanie ich geometrického tvaru a povrchovej textúry súčasnými meracími technológiami ako sú fotogrametria a laserové skenovanie by umožnilo "zmraziť" tieto objekty v čase a zachovať z nich pre ďalšie generácie aspoň to, čo z nich doteraz zostalo. Najčastejšie produkty 3D skenovania, ako sú mračná bodov, ortofotomozaiky alebo 3D modely by potom mohli slúžiť ako efektívny základ buď pre ich obnovu, alebo vďaka presnej virtuálnej kópii reality na detailné analýzy odborníkmi z rôznych profesií, či tvorbu pútavých prezentácií pre verejnosť.
Predkladaný projekt si kladie za cieľ pristupovať k digitalizácii vybraných kriticky ohrozených objektov v Banskej Štiavnici interdisciplinárne, čo v rámci vysokoškolského štúdia stavebne orientovaných študijných programov povedie k zvýšeniu odbornosti absolventov a ich pripravenosti na medziodborové výzvy, ktoré prináša prax.
Anotácia projektu v anglickom jazyku
Banská Štiavnica is an exceptionally well-preserved historic town, whose architectural values in the context of its environment were recognized by the UNESCO World Cultural and Natural Heritage Center as early as 1993. However, the previous regime greatly underestimated the high social and cultural value in historic buildings and due to the incorrect concept of using the historic center, a number of buildings got into a poor construction and technical condition. Many of the historic buildings within the UNESCO area have disappeared from the city map irretrievably and without prior documentation due to non-use and absentee maintenance.
At present, although many historic buildings in the city center have been repaired and functionally revitalized, the state of the UNESCO site "Banská Štiavnica and technical monuments in the area" is not completely without problems. Many objects of historical value still remain endangered and unused. At a time when cultural heritage is exposed to various natural hazards or war conflicts, the issue of a gradual professional geodetic form of digitization of objects with cultural and historical value, which are in poor construction and technical condition, or whose significance would require digitization, is very topical. This group may include not only construction-technically endangered historic buildings and structures, but also those that have a high social value and have not yet been documented in any form. Detailed recording of their geometric shape and surface texture by current measurement technologies such as photogrammetry and laser scanning would make it possible to "freeze" these objects over time and preserve at least what remains of them for future generations. The most common 3D scanning products, such as point clouds, orthophotomosaics or 3D models, could then serve as an effective basis either for their recovery or for accurate virtual copy of reality for detailed analysis by experts from various professions or the creation of engaging presentations to the public.
The presented project aims to approach the digitization of selected critically endangered buildings in Banská Štiavnica in an interdisciplinary manner, which within the university study of construction-oriented study programs will increase the expertise of graduates and their readiness for interdisciplinary challenges posed by practice.
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA | Kapitálové výdavky v € | |
---|---|---|
Čerpané v roku 2024 | 8 428,00 | 0,00 |