Inovatívne prístupy vo vzdelávaní v kontexte digitalizácie ekonomiky a spoločnosti
Základné informácie
Tematická oblasť: komisia č. 3 pre obsahovú integráciu a diverzifikáciu vysokoškolského štúdia
Názov projektu (slovenský): Inovatívne prístupy vo vzdelávaní v kontexte digitalizácie ekonomiky a spoločnosti
Názov projektu (anglický): Innovative approaches in education in the context of digitalisation of the economy and society
Začiatok riešenia projektu: 2022
Koniec riešenia projektu: 2024
Stav projektu: Financovaný/riešený
Číslo projektu: 048ŽU-4/2022
Vedúci projektu: prof. Ing. Jana Štofková, CSc.
Vysoká škola: Žilinská univerzita v Žiline
Pracovisko: Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov
Anotácia projektu v slovenskom jazyku
Digitalizácia ovplyvňuje všetky odvetvia, všetky podnikateľské subjekty, subjekty štátnej správy a samosprávy, neziskové organizácie a pod. a zasahuje tak do všetkých sfér ekonomiky a spoločnosti. Projekt je zameraný na zvýšenie kvality vzdelávacieho procesu študijných programov ekonomického zamerania s ohľadom na rýchle zmeny v dôsledku digitalizácie ekonomiky a spoločnosti. Implementácia nových prístupov s podporou IKT do učebných plánov sa týka nových učebných postupov a metód, na základe skúmania požiadaviek trhu so zreteľom na najnovšie trendy v danej oblasti. Projekt sa zaoberá modifikáciou obsahovej štruktúry vybraných predmetov ekonomického charakteru, ale aj predmetov podporujúcich komunikačné zručnosti manažérov, ktoré sú dôležité na všetkých stupňoch riadenia v organizácii. Úspešné fungovanie podniku na trhu národnom aj medzinárodnom je vo veľkej miere závislé od efektívneho využitia moderných metód strategického manažmentu v súčasnej dobe digitalizácie a spoločnosti, ale aj od implementácie vhodných komunikačných nástrojov pri riadení ľudských zdrojov. V projekte budú využité výsledky výskumu zamerané aj na problematiku riešenia konfliktov v krízových situáciách, ako dôsledok pandémie Covid-19 a pod. Projekt sa zaoberá vplyvom a dopadom pandémie na podnikateľské subjekty, ktorá posunula formu komunikácie z ústnej na elektronickú a virtuálnu. Výstupy riešenia projektu a následne ich implementácia do učebných textov, resp. e-modulov jednotlivých predmetov s podporou vytvorenia vysokoškolskej učebnice s názvom „Manažment a komunikačné techniky“ majú za cieľ vytvoriť vhodné obsahové prepojenie štruktúry predmetov na základe požiadaviek praxe. Spracovanie vysokoškolskej učebnice na novej platforme je zárukou zvýšenia kvality výučby s podporou e-vzdelávania. Prepojenie teoretických poznatkov s požiadavkami praxe je nevyhnutnou súčasťou vzdelávacieho procesu za účelom uplatnenia absolventov študijných programov na trhu práce, najmä pri prvom nástupe do zamestnania, kde sa často prejavujú nedostatky vo vedomostiach z oblasti manažmentu, komunikácie a IKT. V ďalšej časti sa projekt zaoberá vytvorením informačného prostredia, prostredníctvom ktorého bude možná spolupráca s absolventami, úspešne etablovanými v praxi a následne transfer získaných skúseností do procesu výučby.
Anotácia projektu v anglickom jazyku
Digitalisation affects all braches of industries, all business entities, entities of state administration and self-government, non-profit organizations, etc. and thus affects all spheres of the economy and society. The project is aimed at increasing the quality of the educational process of study programs with an economic background focusing on rapid changes due to the digitization of the economy and society. The implementation of new approaches with the support of Information and Communication Technologies (ICT) in curricula concerns new teaching methods and methods, based on a survey of market requirements with special regard to the latest trends in the field. The project deals with the modification of the content structure of selected subjects of an economic origin, but also subjects supporting the communication skills of managers, which are important at all levels of management in the organisation. The successful operation of the company on the national and international market depends to a large extent on the effective use of modern methods of strategic management in the current era of digitization and society, but also on the implementation of appropriate communication tools in human resource management. The project will use the results of research focused on the issue of conflict resolution in crisis situations, as a result of the pandemic Covid-19, etc. The project deals with the impact of the COVID-19 pandemics on businesses, which has shifted the form of communication from oral to electronic and virtual one.
The outputs of the project solving and their subsequent implementation into teaching texts, e-modules respectively, of individual subjects with the support of elaboration of university textbook entitled "Management and Communication Techniques" aimed to create a suitable content connection of the structure of subjects based on the requirements of practice. The elaboration of university textbook on a new platform is a guarantee of increasing the quality of the teaching process with the support of e-learning methods. Linking theoretical knowledge with the requirements of the practice is an essential part of the educational process in order to apply graduates of study programs in the labor market, especially at the first start of employment, where there are often gaps in knowledge in management, communication and ICT. In the next part, the project deals with the creation of an information environment, through which it will be possible to cooperate with graduates, successfully established in practice and then transfer the acquired experience into the teaching process.
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA | Kapitálové výdavky v € | |
---|---|---|
Čerpané v roku 2024 | 7 986,00 | 0,00 |