Inkrementálne budovaná interaktívna kolekcia máp a poznatkov o území a krajine v GIS prostredí na Internete (I3-KMP-UK)
Základné informácie
Tematická oblasť: komisia č. 3 pre obsahovú integráciu a diverzifikáciu vysokoškolského štúdia
Názov projektu (slovenský): Inkrementálne budovaná interaktívna kolekcia máp a poznatkov o území a krajine v GIS prostredí na Internete (I3-KMP-UK)
Názov projektu (anglický): Incrementally built interactive collection of maps and knowledge about the territory and landscape in a GIS environment on the Internet (I3-CMK-TL)
Začiatok riešenia projektu: 2022
Koniec riešenia projektu: 2024
Stav projektu: Financovaný/riešený
Číslo projektu: 029SPU-4/2022
Vedúci projektu: prof. Ing. Zlatica Muchová, PhD.
Vysoká škola: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre
Pracovisko: Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva
Anotácia projektu v slovenskom jazyku
V súčasnom období sa kladie veľký dôraz na „správny manažment krajiny“ s cieľom adaptácie a zmiernenia dôsledkov klimatických zmien. Skúsenosti naznačujú, že informačné bariéry a neprepojenie spôsobuje ťažkosti, ktorých odrazom je množstvo nekompatibilných výstupov pre dané územie s následkom komplikácií pri rozhodovaní.
Projekt sa orientuje na postupné budovanie interaktívnej kolekcie máp a poznatkov (mapových vrstiev a výstupov ako napr. odtokové pomery, kritické profily, erózna ohrozenosť, výskyt povodní, využitie krajiny, revitalizácia územia, správa povodí, stav pozemkových úprav, realizácie opatrení, vlastníctvo pozemkov, ekologické aspekty, projekty a analýzy, atď.) v rôznych časopriestorových horizontoch (porovnania, trendy, modelovanie, podobnosti celoplošne pre súvisiace lokality, katastre a výberovo až po úroveň jednotlivých pozemkov) so sprievodnou multimediálnou dokumentáciou, údajmi a on-line komunikáciou (sociálne siete, virtuálne stretnutia, výmena správ a dát). Primárnym východiskom je sumarizovanie existujúcich, hlavne verejne dostupných, podkladov o území a krajine, ktoré sú často publikované len v textových, resp. tabuľkových formátoch bez ich plošného mapového zobrazenia. Sekundárne pôjde o zhromažďovanie originálnych výstupov, ktoré sú výsledkami výskumnej činnosti fakulty a môžu byť nápomocné pre odborníkov iných oblastí, ako základ pre správne rozhodovanie sa v území. Terciárnym aspektom je využitie údajov a analýz poskytnutých občanmi.
Kontextom sú aktuálne iniciatívy a trendy, menovite: otvorená a občianska veda (zdieľanie a tvorba poznatkov o území a krajine), vzdelávanie (zdieľanie a tvorba študijných materiálov o krajine a území), prístup (poskytovanie výstupov projektov), údaje (zdrojové a georeferencované dáta) a učenie praxou (na príklade, používaním a participáciou na inkrementálnom vývoji kolekcie).
Realizáciou projektu prirodzene vznikne aj živá študijná pomôcka v GIS prostredí na Internete orientovaná na rozhodovanie v území prekonávajúca medziodborové bariéry tvorená odborníkmi, študentmi a verejnosťou pre všetkých záujemcov.
Anotácia projektu v anglickom jazyku
Contemporary a great emphasis is placed on "good landscape management" in order to adapt and mitigate the effects of climate change. Experience suggests that information barriers and disconnections cause difficulties, which are reflected in a number of incompatible outputs for a given area, resulting in decision-making complications.
The project focuses on a gradual building of an interactive collection of maps and knowledge (map layers and outputs such as runoff conditions, critical points and profiles, erosion risk, floods, land use, land revitalization, river basin management, land management, implementation of measures, ownership of plots, ecological aspects, projects and analyzes, etc.) in various time-space horizons (comparisons, trends, modeling, similarities all over for related territories, cadasters and selectively down to the level of individual plots) with accompanying multimedia documentation, data and online communication (social networks, virtual meetings, message and data exchange). The primary starting point is a summary of existing, especially publicly available, data on the territory and landscape, which are often published only in text or tabular formats without map representation. Secondary, there will be a collection of original outputs, which are the results of research activities of the faculty and can be helpful for experts in other areas, as a basis for proper decision-making in a territory. A tertiary aspect is the use of data and analyzes provided by citizens.
The context is given by current initiatives and trends, namely: open and citizen science (sharing and creating knowledge about the territory), education (sharing and creating study materials about the landscape), access (providing project outputs), data (source and georeferenced data) and learning by doing (from examples, using and participating in the incremental development of the collection).
The implementation of the project will naturally create a live study aid in the GIS environment on the Internet focused on decision-making in territories, created by experts, students and the public for all interested parties, that overcomes interdisciplinary barriers.
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA | Kapitálové výdavky v € | |
---|---|---|
Čerpané v roku 2024 | 8 960,00 | 0,00 |