Vytvorenie nových študijných materiálov k praktickej výučbe detskej chirurgie – Videoatlas detskochirurgických postupov
Základné informácie
Tematická oblasť: komisia č. 2 pre nové technológie, metódy a formy vo vzdelávaní
Názov projektu (slovenský): Vytvorenie nových študijných materiálov k praktickej výučbe detskej chirurgie – Videoatlas detskochirurgických postupov
Názov projektu (anglický): Creation of new study materials for practical education in pediatric surgery – Video atlas of pediatric surgery guidlines
Začiatok riešenia projektu: 2022
Koniec riešenia projektu: 2024
Stav projektu: Financovaný/riešený
Číslo projektu: 019UK-4/2022
Vedúci projektu: MUDr. Igor Béder, PhD.
Vysoká škola: Univerzita Komenského v Bratislave
Pracovisko: Lekárska fakulta
Anotácia projektu v slovenskom jazyku
História vzniku samostatného nemocničného zariadenia pre choré deti na Slovensku v Bratislave sa datuje do obdobia Rakúsko-Uhorskej monarchie, do roku 1857. Prvé oddelenie detskej chirurgie vzniklo v rámci Detskej kliniky LFUK Detskej nemocnice na Lazaretskej ulici v roku 1919. Samostatná Klinika detskej chirurgie (KDCH) vznikla v roku 1953 ako jedno z prvých pracovísk svojho druhu v strednej Európe. V súčasnosti je KDCH odborne najvyššie postaveným pracoviskom pre detskú chirurgiu na Slovensku.
Detská chirurgia je samostatným chirurgickým odborom so širokým záberom vzhľadom na vek pacientov ako aj rozsah liečby jednotlivých orgánových systémov. Zahŕňa liečbu pacientov už od prenatálneho obdobia, cez novorodenecký vek až po adolescenciu, pričom každé vekové obdobie má svoje terapeutické špecifiká. Spektrum výkonov je veľmi pestré, detský chirurg musí ovládať výkony neurochirurgie, traumatológie, hrudnej chirurgie, brušnej chirurgie….
Klinika je centrom pregraduálnej výučby študentov stredných zdravotných škôl, poslucháčov LFUK v Bratislave ako aj postgraduálnej prípravy lekárov. Poskytuje všeobecnú a špecializovanú starostlivosť vo všetkých odboroch chirurgie detského pacienta vo veku od 0 - 19 rokov. Na KDCH sú vykonávané aj konzultácie tehotným ženám pri prenatálne diagnostikovaných vrodených vývojových chybách a v spolupráci so zahraničnými európskymi pracoviskami sú realizované vybrané výkony fetálnej chirurgie.
Edukácia študentov lekárskych fakúlt ako aj ostatných zdravotníckych študijných odborov je na Slovensku založená najmä na teórii, pričom praktická výučba sa dopĺňa počas stáží na jednotlivých klinických pracoviskách. Toto platí rovnako pre postgraduálne štúdium lekárov, kde sa praktická výučba zabezpečuje formou niekoľkých mesačných stáží na klinikách.
V chirurgických odboroch je praktická časť výučby nenahraditeľná. Už pred pandémiou COVID 19 bol počet praktických stáží na KDCH a s tým spojené penzum praktických skúseností našich študentov neuspokojivé. Slovenský medik v porovnaní s medikmi v okolitých krajinách EÚ je v mnohých odboroch teoreticky veľmi kvalitne pripravený, ale zužitkovanie týchto vedomostí často nevie v praxi využiť. V prípade chirurgických odborov je praktická výučba zabezpečovaná participáciou medikov pri ambulantných vyšetreniach pacientov, vizitách, každodennom chode oddelení a neskôr prítomnosťou medikov na operačných sálach a asistenciou pri operáciách. Ekonomická situácia v slovenských univerzitných nemocniciach ako aj sprísnené hygienicko-epidemiologické nariadenia spôsobujú, že krúžok s približne desiatimi študentmi, nie je možné z kapacitných obmedzení vziať na operačnú sálu, a preto sa medik na sálu dostáva sporadicky. U lekárov stážujúcich na KDCH v rámci postgraduálneho vzdelávania je problémom najmä fakt, že počas niekoľko mesačnej praxe, vzhľadom na širokú škálu výkonov detskej chirurgie, možnosť vidieť chirurgické riešenie všetkých diagnóz je nereálna.
Pandémia COVID 19 tieto problémy akcentovala, nielen obmedzením operatívy, ale najmä dištančnou formou štúdia, a teda úplnou depriváciou praxe študenta. Možno aj toto sú dôvody, prečo v posledných rokoch pozorujeme zmenšujúci sa záujem absolventov lekárskych fakúlt o detskú chirurgiu. Zmena praktickej výučby, zatraktívnenie osnov praxí, priblíženie operačnej sály a operačných výkonov študentom medicíny ako aj absolventom LF v predatestačnej príprave, by detskú chirurgiu urobili zaujímavejšou. Študenti by tak mali možnosť konfrontovať svoje teoretické vedomosti s vizuálnym priebehom jednotlivých operácií.
Predkladaný projekt ráta s vypracovaním učebnice, skrípt, doplnených o E-knihu s jednotlivými kľúčovými fázami operačného riešenia hlavných detsko-chirurgických diagnóz. Projekt ráta aj s rozšírením výučby povinne voliteľného predmetu (PVP), ktorý je na KDCH už niekoľko rokov etablovaný. Jednotlivé sylaby PVP z detskej chirurgie by boli obohatené o náučné videá, čím by sa každý seminár venovaný konkrétnej diagnóze uzavrel aj samotným skráteným videom.To by dopomohlo medikom vytvoriť si celistvú predstavu o danej problematike.
Z vypracovanej učebnice, skrípt, doplnených o E-knihu s jednotlivými kľúčovými fázami operačného riešenia hlavných detsko-chirurgických diagnóz bude profitovať študent pregraduálneho štúdia lekárskych fakúlt, ako aj ostatných zdravotníckych štúdií, a rovnako všetci mladí chirurgovia v atestačnej príprave nielen z detskej chirurgie, ale aj iných chirurgických odborov. Podobný typ praktických didaktických pomôcok na Slovensku v chirurgii absentuje. Po úspešnom dokončení projektu od neho očakávame výrazné skvalitnenie výučby, jej modernizáciu, spojenie teoretických vedomostí adeptov s praktickými znalosťami, a tým nadobudnutie uceleného pohľadu na problematiku. Taktiež očakávame pozitívny efekt na priblíženie praktickej výuky z detskej chirurgie širokému spektru študentov a lekárov a v neposlednom rade zvýšenie atraktívnosti tohto chirurgického odboru.
Anotácia projektu v anglickom jazyku
The history of the development of an independent hospital facility for children´s diseases in Bratislava, Slovakia dates back to the Austro-Hungarian Monarchy - to the year 1857. The first division of pediatric surgery was established within the Department of Paediatrics of Children's Hospital on Lazaretská Street in 1919. The Separate Department of Pediatric Surgery was established in 1953 as one of the first clinic of its kind in Central Europe. At present, the Department of Pediatric Surgery is the highest professional workplace for pediatric surgery in Slovakia. Pediatric surgery is an independent surgical specialty with a very wide range in terms of age of patients (from the prenatal period, neonatal age to adolescents), while each age period has its specifics in treatment. Also, practically every body system is covered in pediatric surgery (from neurosurgery to thoracic, abdominal surgery or traumatology,...).
The department is the center of undergraduate education for students of medical high schools, Faculty of Medicine of Comenius University in Bratislava as well as postgraduate training of doctors. It provides general and specialized care in all surgical fields of a child patient aged 0 - 19 years. At the Department of Pediatric Surgery, we also provide consultations for pregnant women with prenatally diagnosed congenital malformations and, in cooperation with foreign European clinics, we perform selected fetal surgery procedures.
The education of students of medical faculties as well as other medical studies in Slovakia is based mainly on theoretical knowledge, while practical training is gained during the internship at clinical departments. This also applies to the postgraduate study of doctors, when practical training is provided by internships at clinics lasting several months. In the surgical field, the practical part of teaching is irreplaceable. Even before the COVID-19 pandemic, the number of internships at the Department of Pediatric Surgery and the associated level of practical experiences of our students were insufficient. Slovak medical students are theoretically very well prepared in many fields compared to the ones in the surrounding EU countries, however they are often unable to use this knowledge in practice. In case of surgical trainees, practical training consists of participation in outpatient examinations, presence on rounds and the daily operation of the ward and subsequently on observation in operating rooms and participation in surgical procedures.
The economic situation in Slovak university hospitals as well as more strict hygienic and epidemiological regulations caused, that it is not possible to take a group of 10-12 medical students to the OR and therefore this practical experience is very rare for them. Trainees in postgradual study also miss surgical treatment of many diagnoses, since the spectrum of patients treated at the Department of Pediatric Surgery is very wide and the internship only lasts a few months.
The COVID-19 pandemic pointed out these problems, not only by limiting the operations, but especially by the distance form of study, and thus by the complete deprivation of practice. Perhaps these are the reasons why we have seen a declining interest of medical graduates in pediatric surgery in recent years. Changing practical study, making the curriculum more attractive, bringing the operating room and surgical procedures closer to medical students and trainees would make pediatric surgery more interesting. Students would confront theoretical knowledge with the visual course of individual operations. Within the presented project, we plan to create a study book and scripts with an E-book containing key phases of the surgical treatment of main pediatric surgical diagnoses. The project also counts with enhancement of the teaching of compulsory optional subject (COS), which has been well-established at The Department of Pediatric Surgery for several years. We would like to enrich the curriculum of COS – Pediatric Surgery with educational videos closing each seminar devoted to one diagnosis, so this could give students a complete idea of the issue.
Students of medical faculties and medical trainees in all surgical fields will benefit from the study materials and textbooks supplemented with E-book containing key phases of the surgical treatment of main pediatric surgical diagnoses. In Slovakia, a similar type of practical teaching aids in surgery have not been created yet. After the successful completion of the project, we expect a significant improvement and modernization of the teaching process leading to the ability of students to combine theoretical knowledge with practical skills, and thus gaining a comprehensive view of the issue. Our aim is to bring practical teaching of pediatric surgery to a wide range of students and doctors and thanks to that increase the attractivity of this surgical field.
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA
Finančná dotácia z MŠVVaŠ SR v rámci KEGA | Kapitálové výdavky v € | |
---|---|---|
Čerpané v roku 2024 | 13 990,00 | 0,00 |