Vytvárali sme mapy, ktoré pomáhajú zachraňovať životy
Fakulta prírodných a humanitných vied (FHPV) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa vo štvrtok, 28. marca, stala miestom dobrovoľníckej akcie, na ktorej sa stretli nadšenci mapovania. Ich cieľom bolo digitálne zmapovať „neobjavené“ miesta na svete, ohrozené humanitárnymi krízami. Spoločne sa im podarilo zmapovať vyše 1000 budov v Somálsku.
Po Bratislave, Nitre, Zvolene, Košiciach a Žiline sa už po tretíkrát v Prešove, na pôde Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU uskutočnilo podujatie s názvom Prešovský mapathon. Ide o mapovacie maratóny, na ktorých sa zídu dobrovoľníci, aby podali pomocnú ruku a spoločne vytvorili a doplnili mapy oblastí, ktoré nie sú zmapované. Účastníci k tomu pritom potrebujú len počítač s internetovým prehliadačom a myš.
„Nápad zmapovať najviac ohrozené oblasti v rozvojových krajinách dostala pred štyrmi rokmi známa humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc. Tá prišla s projektom Missing Maps, ktorý má bezprostredný humanitárny, etický a praktický rozmer, pretože bez dostatočných údajov z krízových oblastí nie je možné plánovať napr. očkovacie kampane, vyhodnocovať rôzne zdravotnícke dáta, realizovať epidemiologické analýzy, resp. čo najlepšie logisticky riešiť dodávky zdravotníckeho materiálu,“ vysvetlila zámer projektu Jana Michalková z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU. Ako doplnila, účastníci tohtoročného prešovského mapathonu sa po úvodnej prednáške a školení, pod vedením Viktórie Vargovej a Jany Michalkovej, spoločne pustili do mapovania mesta Galcayo v Somálsku. Ich cieľom bolo zlepšiť mapové podklady a uľahčiť tak prácu najmä humanitárnych tímov, ktoré v tejto oblasti pôsobia.
„Lekári bez hraníc pôsobia v regióne Galcayo North od mája 2017, kde vykonávajú zdravotnícku prácu v regionálnej nemocnici. K tejto činnosti sú kvalitné mapové podklady nevyhnutnosťou. Účastníkom nášho mapovacieho maratónu sa podarilo zmapovať vyše 1000 budov v meste, za čo im patrí veľká vďaka,“ dodala Michalková. Všetky aktivity prebiehajúce v určitej krajine sa realizujú v spolupráci s miestnymi obyvateľmi. Veľkým pozitívom celého projektu je taktiež využívanie a zároveň aj rozširovanie otvorených máp (OpenStreetMap), ktoré zaisťujú, že rôzne dáta získané pod týmto projektom sú voľne dostupné.
„Nie každý má možnosť vycestovať na druhý koniec sveta a pomáhať najviac ohrozeným. Mapathon je ale jasným dôkazom toho, že priložiť ruku k dielu sa dá aj „od stola“ – vytvorením mapy – mapy, ktorá môže v konečnom dôsledku zachrániť život,“ uzavrela Michalková.
Organizáciu mapathonov na Slovensku organizačne zabezpečuje združenie AMAVET klub č. 962.
****
Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU je komplexné vedeckovýskumné a pedagogické pracovisko, ktoré už od roku 1949 pripravuje učiteľov geografie ako aj odborníkov - analytikov a teritoriálnych manažérov v geografii. V posledných rokoch sa katedra zameriava na otvorené prístupy a otvorené softvéry, na ktorých princípoch je založený aj projekt Missing Maps.
Anna Polačková
Bližšie info:
Lekári bez hraníc: https://www.lekari-bez-hranic.cz/sk
Projekt Missing Maps: https://www.missingmaps.org
OpenStreetMap: https://www.openstreetmap.org
AMAVET klub č. 962: http://amavet962.org/
Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky: https://www.unipo.sk/fakulta-humanitnych-prirodnych-vied/geografia/
Nové mapy mohou zachránit lidské životy. Monitorovat krizové oblasti může každý: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/technologie/mapa-lekari-bez-hranic-2018-zachrana-zivota_1811210833_ako?fbclid=IwAR0JvPz3SrQuXZHujCLpi0TxI-yhkaYkp5RQqCaC4BSg0Y3odiKHI1Jjj30
V médiách:
https://pis.sk/clanok/17881/na_presovskej_univerzite_sa_vytvarali_mapy_ktore_pomahaju_zachranovat_zivoty.html
https://www.radiokosice.sk/spravy-radia-kosice-z-29-3-2019 (29.3.2019 16:00 - Regionálne správy Rádia Košice) - Na Prešovskej univerzite sa stretli priaznivci máp
Zdroj: https://www.unipo.sk/aktuality/32213/