Vyše 60 zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl sa stretlo v Bratislave
Podujatie, ktoré Slovensko v oblasti vysokých škôl, výskumu a vývoja ešte nezažilo. Aj tak by sa dalo nazvať bilaterálne stretnutie zástupkýň a zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl, ktoré zorganizovalo ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže v hoteli Bôrik. Na konferencii sa zúčastnili reprezentanti z 19 slovenských vysokých škôl i Slovenskej akadémie vied a 13 univerzít z Južnej Kórei.
Hlavnou témou konferencie, ktorú hostili štátni tajomníci rezortu školstva Róbert Zsembera a Ján Hrinko, boli možnosti medzinárodnej spolupráce medzi slovenskými a kórejskými vysokými školami. Na stretnutí mali zástupcovia vysokých škôl z oboch krajín jedinečnú možnosť na vytvorenie rôznych medzinárodných partnerstiev, ktoré v budúcnosti poskytnú a zabezpečia priestor pre lepšiu akademickú spoluprácu Slovenskej a Kórejskej republiky. Ťažiť z toho budú nielen pedagógovia a vedci, ale aj študenti.
„Hovorím to pomerne často, avšak rád to zopakujem. Jednou z našich úloh na rezorte školstva je vytvárať našim vysokým školám priestor a ‚otvárať im dvere‘ k možným spoluprácam. To je aj to, čo doteraz slovenským vysokým školám, žiaľ, chýbalo. Teší ma však, že prostredníctvom účasti na medzinárodných veľtrhoch pre vzdelávanie, ale aj tejto konferencie, pomáhame vysokým školám vytvárať silné svetové partnerstvá, ktoré verím budú prínos pre celé naše akademické prostredie,“ uviedol štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera. Dodal, že slovenské vysoké školy a vedecké inštitúcie majú svetový potenciál, ktorý preukázali ich zástupcovia aj počas slovensko-kórejskej konferencii v Bratislave. Tento potenciál počas konferencie vyzdvihli aj kórejskí partneri, ktorí vnímajú Slovensko ako silného investičného partnera. Tí sú ochotní priniesť do našej krajiny firmy a spoločnosti, ktoré sa budú spolupodieľať na výskume a vývoji. To by malo veľký prínos pre obe krajiny.
„Južná Kórea patrí medzi prioritné krajiny, s ktorou máme záujem rozvíjať vedecko-výskumnú spoluprácu. V našich bilaterálnych vzťahoch chýba spoločné financovanie projektov výskumu a vývoja. Preto ma veľmi teší, že sme získali kladné vyjadrenie zo strany Ministerstva vedy a IKT Južnej Kórey, že od budúceho roka zaradia do ich rozpočtového plánovania aj podporu projektov so Slovenskou republikou. Pevne verím, že dokážeme finančne podporiť slovensko-kórejskej projekty, ktoré budú výsledkom aj týchto rokovaní,“ zdôraznil štátny tajomník pre výskum, vývoj, mládež a inklúziu Ján Hrinko.
Dôležitosť konferencie potvrdila aj účasť nielen vyše 60 zástupkýň a zástupcov slovenských a kórejských vysokých škôl, ale aj hostí. Na podujatí sa zúčastnil a s úvodným slovom vystúpil tiež prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský. Medzi pozvanými hosťami boli aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Kórejskej republike, J. E. Marek Repovský, predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík, prvý ministerský radca Veľvyslanectva Kórejskej republiky na Slovensku Byungjun Kim či prvý tajomník Veľvyslanectva Kórejskej republiky na Slovensku Jong Suk Yoon.
„Ministerstvo v rámci svojich reformných krokov v oblasti vysokého školstva kladie veľký dôraz aj na podporu internacionalizácie. V rámci napĺňania Stratégie internacionalizácie vysokého školstva do roku 2030 podporujeme a budeme finančne podporovať prezentáciu slovenských vysokých škôl v zahraničí, nadväzovanie spoluprác, vznik a rozvoj strategických partnerstiev,“ poznamenal generálny riaditeľ Sekcie vysokých škôl Marcel Vysocký. Doplnil, že cieľom je zvyšovať atraktivitu slovenských vysokých škôl pre prilákanie zahraničných talentovaných študentov, pedagógov a vedcov. Sme presvedčení, že práve takéto aktivity ako dnešná slovensko-kórejská konferencia prispievajú k napĺňaniu týchto cieľov, a preto máme v pláne organizovať podobné aktivity aj v najbližšom období.
Najnovšie aktuality
- 19.11.2024 Vysoké školy sa vďaka podpore rezortu školstva zúčastňujú na ďalšom významnom medzinárodnom veľtrhu
- 18.11.2024 Rezort školstva mapuje záujem základných škôl, ktoré chcú začať vzdelávať po novom od nasledujúceho školského roka
- 15.11.2024 Minister školstva rokoval s prezidentom a predstaviteľmi školských odborov
- 15.11.2024 Používanie mobilov v školách bude regulované. Rezort školstva pripravil súbor praktických nástrojov pre školy a rodičov