Unikátny astronomický systém Univerzity Komenského získal ocenenie

05.09.2013

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa môže pochváliť ďalším úspechom. Modulárny automatický systém na monitorovanie nočnej oblohy AMOS Cam (All-sky Meteor Orbit System), ktorého autorom je RNDr. Juraj Tóth, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, získal Zlatú medailu na pražskom veľtrhu vynálezov a inovácií INVENTO 2013.

Systém AMOS Cam slúži na monitorovanie nočnej oblohy. „Sleduje prítok medziplanetárnej hmoty na Zem vo forme meteorov a meteoritov, ktoré sú „správami vo fľaši“ o stave slnečnej sústavy na jej počiatku, ako aj v jej ďalšom vývoji,“ vysvetľuje autor systému Juraj Tóth, ktorý ho vyvinul spolu s kolegami na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu UK v Modre (AGO). „Odhliadnuc od vedeckých výsledkov je pre verejnosť dôležitá vedomosť, že to, čo sa deje nad ich hlavami, je systematicky sledované a v prípade mimoriadnej udalosti vieme vypočítať dráhu a prípadné miesto dopadu telesa,“ dodáva astronóm.

AMOS Cam, ktorý ocenila odborná porota výstavy vynálezov v Prahe Zlatou medailou, aktuálne čaká na zaregistrovanie na patentových úradoch, kde je už podaná prihláška úžitkového vzoru. Na margo úspechu na pražskom veľtrhu Juraj Tóth hovorí: „Je to pre nás povzbudenie a veríme, že naša práca na vývoji a prevádzke systému ako vedeckej monitorovacej siete nájde aj širšie uplatnenie.“

Systém AMOS Cam pozostáva z celooblohového objektívu typu rybie oko, zosilňovacej optoelektronickej jednotky a zobrazovacej časti s digitálnou videokamerou. „Celý systém je chránený vnútorným a vonkajším obalom a monitorovaný snímačmi teploty, dažďa a osvetlenia,“ vysvetľuje astronóm.

Prvý prototyp je v prevádzke od roku 2007 v observatóriu UK v Modre (AGO) a slúži na vedecké účely. Kamery AMOS Cam tvoria základ slovenskej videometeorickej siete na monitorovanie meteorickej aktivity na staniciach AGO Modra, Arborétum Tesárske Mlyňany a Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste. „Obsluha takéhoto systému je poloautomatická, prevádzka vyžaduje elektrickú energiu a prístup na internet,“ dodáva Juraj Tóth. V tomto a budúcom roku je plánovaná inštalácia kamier na strednom a východnom Slovensku – v súčasnosti sa testujú kamery pre stanice Važec a Rimavská Sobota. Jedna kamera ročne zaznamená približne 10 000 meteorov, 50 atmosférických svetelných úkazov  a iných udalostí.

Systém AMOS Cam je prenosný, jeho hmotnosť je 6,5 kg a rozmery 50 x 25 cm. Systém je teda možné využiť okrem stabilného umiestnenia aj na mobilné použitie – pri vedeckých expedíciách na zemi alebo vo výskumných lietadlách.

Zdroj: http://www.uniba.sk/index.php?id=186&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=2865&tx_ttnews[backPid]=18&cHash=dd8e088a23