Trnavská univerzita sa pripája k Magne Charte Universitatum 2020
![](/_thumbs/60/0/trnava-university-ivuo2jsip-4-unsplash-0_440971.jpg)
Magna Charta Universitatum definuje základné princípy, ktorými by sa univerzity po celom svete mali riadiť. Pri jej 32 výročí vznikol nový, aktualizovaný dokument, ktorý signovala aj Trnavská univerzita v Trnave.
Náš záväzok celostne formovať študentov
V Bologni vznikla v roku 1988 Veľká charta univerzít. Na začiatku ju podpísalo takmer 400 rektorov univerzít, ktorí sa prihlásili ku myšlienke, že univerzity sú autonómnymi inštitúciami, ktoré rozhodujúcim spôsobom vytvárajú a šíria kultúru prostredníctvom výskumu a výučby. V roku 2010 sme sa k tomuto zásadnému globálnemu prehláseniu pripojila aj Trnavská univerzita.
Po uplynutí ďalšieho desaťročia znovu pridávame svoj podpis. Rektor Trnavskej univerzity v Trnave prof. René Bílik tentoraz parafoval už aktualizovanú Magnu Chartu Universitatum (MCU) 2020. "Osobne sa teším tomu, že aj naša Trnavská univerzita sa pripojila k tomuto vzácnemu dokumentu. Odzrkadľuje to náš záväzok o celostnú formáciu študenta a aj o vedeckú autonómiu univerzít v snahe o spravodlivejšiu spoločnosť," hovorí prorektor pre vonkajšie vzťahy profesor Miloš Lichner SJ.
V najbližších dňoch 16.-17. júna 2021 sa uskutoční slávnostné stretnutie signatárov a konferencia University values and responsibilities: responding to the challenges of the future. Vzhľadom na ešte prebiehajúce obmedzenia prebehne podujatie virtuálne cez platformu Zoom (nutnosť registrácie). Rokovanie je určené pre rektorov, dekanov, profesorov, študentov a pracovníkov v oblasti vysokoškolského vzdelávania na národnej, regionálnej a globálnej úrovni.
Čo prináša Magna Charta Universitatum 2020?
Aj v aktualizovanom dokumente ostáva intelektuálna a morálna autonómia typickým znakom univerzity a nevyhnutným predpokladom, ako napĺňať svoje povinnosti voči spoločnosti. MCU 2020 povzbudzuje študentov a akademikov ku kritickému mysleniu. „Univerzity prijímajú svoju povinnosť učiť a vykonávať výskum eticky a s integritou, tvoriac tak spoľahlivé, dôveryhodné a prístupné výsledky. ... Vzdelanie je ľudské právo, verejné dobro a malo by byť dostupné pre všetkých. Univerzity si uvedomujú, že vzdelanie je celoživotná aktivita s terciárnym vzdelávaním ako jednou časťou kontinua. V rámci tejto časti slúžia univerzity rozličným študentom vo všetkých štádiách ich života“.
Veľká charta univerzít
Magnu Chartu Universitatum doteraz podpísalo viac ako 904 univerzít z 88 krajín, zo Slovenska sa pridalo 17 vysokých škôl. Magna Charta Universitatum oslavuje najhlbšie hodnoty univerzitných tradícií a podporuje silné putá medzi univerzitami. Univerzitu vníma ako autonómnu inštitúciu, patriacu do veľkej rodiny svetových univerzít, ktoré spoločne ochraňujú hodnoty zakotvené v dokumente Magna Charta Universitatum.
Podľa tohto dokumentu aby univerzita mohla napĺňať potreby súčasného sveta, musí byť nezávislá od každej politickej, hospodárskej a ideologickej moci. Na univerzitách je vzdelávacia aktivita neoddeliteľná od výskumnej aktivity, pretože len tak môže výučba sledovať vývoj potrieb spoločnosti a vedeckých poznatkov, pričom sloboda výskumu, výučby a odbornej prípravy je základným princípom života univerzít.
Univerzity sú ochrankyne európskej humanistickej tradície, ich stálou snahou je dosiahnuť univerzálne poznanie. Aby naplnili svoje poslanie, prekračujú geografické a politické hranice a potvrdzujú životnú potrebu rozličných kultúr vzájomne sa poznávať a ovplyvňovať.
foto: TRUNI/Barbora Likavská
Zdroj: https://www.truni.sk/news/trnavska-univerzita-sa-pripaja-k-magna-charta-universitatum-2020