Tianjin: mesto, kde žijú milióny ľudí a kde nikdy nie si sám
Prežiť dva týždne na Letnej škole v Čínskej ľudovej republike od 9. do 23. júla.2017 pre 12 študentov z SPU: FEM (David Kríž, Filip Kurek, Katrarína Sládečková, Michaela Trnková, Anna Pasminková), TF (Marek Czako, Peter Hudačko), FZKI (Paulína Gromová, Janka Melišková), FABZ (Filip Pribula) a FBP (Jana Detková, Gabriel Molnár) a jednu pedagogičku Ing. Johanu Paluchovú, PhD. (FEM) bol skvelý zážitok, počas ktorej sme mali bohatý vzdelávací aj poznávací program v meste Tianjin v spolupráci s Konfucius Inštitútom v BA a v Pekingu. Naučili sme sa základy čínskeho jazyka, kaligrafie, čínskej etikety, tai chi, čínskych piesni, kreslenia masiek a pod. V rámci programu sme boli aj na večeri v čínskej rodine, čo bol nádherný večer s príjemnými domácimi, ktorí nám navarili chutné čínske jedlá, porozprávali sme sa, hovorili nám o Číne a zároveň sme ich potešili menšími slovenskými darčekmi.
Čína, táto krajina nám kompletne zmenila pohľad na viacero vecí; úplne odlišná kultúra oproti tomu, čo poznáme tu na Slovensku. To, že tam budú mať ľudia inú mentalitu sme očakávali, ale to že si nás tam budú všade fotiť a kamerovať, ako nejaké celebrity veru nie. Všetko, čo si len viete predstaviť je v tejto krajine v smartphone a na internete. V prípade smädu sme si mohli z vodných nádržok vybrať, či chceme piť „hot“ alebo „warm“ vodu, a to bolo vonku extrémne horúco a vlhko.
Z fotiek, ktoré boli uverejnené na sociálnych sieťach si môže čitateľ len ťažko predstaviť, čo sme tam všetko zažili. Číňania pijú menej alkoholu a hlavne málo tancujú. Raňajkujú, obedujú aj večerajú paličkami, do jedál pridávajú vajíčka, omáčky či čili, preto Subway, KFC či McDonald´s boli niekedy našou „gastronomickou záchranou“. Veľa ľudí po kope vidieť aj na tých miestach, kde sa predáva niečo zahraničné, niečo, čo je na západe „in“, ako aj gýčové veci. Čím je niečo gýčovejšie, tým je to pre Číňanov zaujímavejšie. Inak sú to ľudia veľmi milí, ochotní, dobrosrdeční a štedrí, len máloktorý hovorí po anglicky. V Číne panuje neskutočná disciplína a poriadok vo veciach, pracujú tvrdo, ale systém práce majú na naše pomery chaotickejší a nekoordinovaný. Denno-denná skúsenosť s našim Johnom, tak sme volali nášho čínskeho tútora, ktorý nám so všetkým pomohol, ale, čo bolo vpravo, bolo vlastne vľavo. Čo bolo o.k., znamenalo, že to nie je o.k., aj to je Čína, krajina, kde vám nepovedia „nie“, takže niekedy neviete na čom ste.
Tianjin ako aj Peking sú miliónové mestá, ale napriek tomu sú čisté, bez odpadkov s vybudovanými cestami, aj keď prejsť na druhú stranu cesty potrebovalo dávku odvahy, adrenalínu a poznania systému ako prejsť cez cestu. Nevšimli sme si ani jedného človeka, ktorý by bežal alebo sa niekam ponáhľal. Okrem toho, že sme videli Veľký čínsky múr, Zakázané mesto, budhistické chrámy, Tianjin eye, Chinese Cultural street a mnohé ďalšie pamiatky, odniesli sme si aj zážitky, vtipné spomienky a priateľstvá.
Spolu s inými krajinami sme mali jedno krásne poobedie v Pekingu, ktoré bolo Confucius Institutom zorganizované na veľmi vysokej úrovni. Počas galaprogramu sme predstavili Slovensko prostredníctvom zaspievanej a odtancovanej piesne „A od Prešova“ a aj krásnou prezentáciou o našej krajine.
Veľká vďaka patrí všetkým z SPU v Nitre, Tianjin University a Konfucius Inštitútu, ktorý rozvíjajú a podporujú príležitosť, učiť sa čínsky jazyk a spoznávať čínsky život a kultúru priamo v tejto najzaľudnenejšej krajine sveta. Je to celoživotný zážitok, na ktorý určite tak ľahko nezabudneme. Keď budete mať možnosť niekedy navštíviť Čínu, tak ju využite, určite to stojí za to.
Johana Paluchová a zúčastnení študenti.
Photos
Zdroj: http://www.fem.uniag.sk/sk/aktualne-informacie-reader/items/tianjin-mesto-kde-ziju-miliony-ludi-a-kde-nikdy-nie-si-sam/