Svetový odborník v oblasti teoretickej a počítačovej chémie Rodney J. Bartlett čestným doktorom Univerzity Komenského

11.10.2012

V Aule Univerzity Komenského v Bratislave (UK) sa dnes konalo slávnostné zasadnutie Vedeckej rady UK rozšírenej o vedecké rady fakúlt UK, na ktorom získal americký profesor Rodney J. Bartlett čestný titul „doctor honoris causa“.

Rodney J. Bartlett, významný svetový teoretický chemik, sa narodil v roku 1944 v americkom Memphise. Študoval na University of Florida, na ktorej pôsobí od roku 1981 ako profesor. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení a členom vedeckých rád popredných svetových vedeckých a vzdelávacích inštitúcií. Je jednou z najvýraznejších svetových osobností v oblasti rozvoja metód a aplikácií teoretickej a počítačovej chémie. Publikoval viac než 500 vedeckých prác. Patrí medzi 25 najcitovanejších chemikov na svete.

Rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., vo svojom slávnostnom prejave vyzdvihol mimoriadny význam profesora Bartletta nielen pri rozvoji mnohočasticových metód: „Záber vedeckých aktivít pána profesora je omnoho komplexnejší – neobmedzil sa len na rozvoj teórie a jej počítačovej implementácie, ale venuje sa aj ich rozsiahlym chemicky a biologicky zaujímavým aplikáciám.“

Rodney J. Bartlett spolupracuje s Univerzitou Komenského od začiatku 80-tych rokov. „Mimoriadne intenzívna, ale vždy priateľská spolupráca s osobnosťou, ktorú si váži svetová vedecká komunita, a ktorá si váži spoluprácu s vedcami zo Slovenska, bola a je neobyčajne plodná. Aj táto spolupráca umožnila, že na Univerzite Komenského máme vedeckú skupinu, ktorá, ako veríme, patrí medzi ozdoby UK, slovenskej vedy a slovenských univerzít,“ hodnotí spoluprácu dekan Prírodovedeckej fakulty UK doc. RNDr. Milan Trizna, PhD.


Univerzita Komenského v Bratislave udeľuje čestnú hodnosť doctor honoris causa domácim a zahraničným osobnostiam, ktoré významnou mierou prispeli k rozvoju vzdelania, vedy, kultúry, demokracie, všeľudských hodnôt a osobne sa pričinili o pokrok ľudskej civilizácie šírením vzdelanosti a humanizmu. Medzi čestných doktorov UK patria napr. astronaut Eugen Andrew Cernan (1994), 14. dalajláma a nositeľ Nobelovej ceny za mier Tenzin Gyatso (2000), držiteľ Nobelovej ceny za chémiu Gerhard Ertl (2009) či svetový jazykovedec Michael Metzeltin (2010).

Zľava: rektor UK prof. Karol Mičieta, manželka čestného doktora UK, prof. Bartlett - doctor honoris causa Univerzity Komenského a dekan Prírodovedeckej fakulty UK doc. Milan Trizna

Zdroj: http://uniba.sk/index.php?id=186&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=2147&tx_ttnews[backPid]=18&cHash=0f6d4709af