Študenti UNIZA opäť o krok bližšie k praxi

25.02.2016

Žilinská univerzita dlhodobo rozvíja kvalitnú spoluprácu so súkromnou sférou. Úspešná kooperácia so spoločnosťou ABB vyústila do zapožičania špeciálneho zaťažovacieho pracoviska s AC a DC pohonom. Vďaka tomuto zariadeniu získajú študenti elektrotechnických odborov tak potrebný bližší kontakt s praxou.

Zaťažovacie pracovisko s AC a DC pohonom zostavené spoločnosťou ABB s.r.o. a jej Operačným centrom v Ostrave, na výučbu študentov na Žilinskej univerzite, bude slúžiť ako nástroj k demonštrovaniu funkcií s možnosťou riadenia  asynchrónneho a jednosmerného pohonu spojených pružnou spojkou. Celková hodnota zariadenia je zhruba 300 tisíc korún českých.

„Pomocou tohto  zaťažovacieho pracoviska je možné nasimulovať akékoľvek reálne priemyselné aplikácie, napríklad pri motore, ktorý sa používa na pohon valcovacej stolice, ventilátora, dopravníka alebo výrobných liniek. Popri tom sa zariadenie uplatňuje aj v papierenskom priemysle, pri spracovaní materiálov alebo v námornej doprave," uvádza Anders Kornblad, riaditeľ Operačného centra v Ostrave spoločnosti ABB ČR.

Študenti sa zoznámia s praktickou stránkou výuky

Podľa zástupcov spoločnosti ABB i Žilinskej univerzity prinesie práca so zaťažovacím zariadením študentom novú skúsenosť, ktorá im pomôže zvýšiť svoje znalosti a získať cenné skúsenosti pre hľadanie práce.  „Hlavný prínos pre študentov vidím v tom, že študenti budú mať opäť bližší kontakt s praxou, ktorá sa im prostredníctvom daného pracoviska ponúka. Študenti sa často vo výuke na vysokej škole stretávajú so zariadeniami, ktoré majú porovnateľné funkcie, ale sú pripravené pre tzv. laboratórne účely. Takto získajú zručnosť, ktorú bezpochyby využijú v praxi," informuje Ing. Pavol Makyš, PhD., pedagóg zo Žilinskej univerzity.

Unikátnosť zariadenia od ABB

Zaťažovacie pracovisko je unikátne svojím prevedením a komplexnosťou. Študentom prinesie priamu konfrontáciu nabitých vedomostí s metódami riadenia a algoritmami uplatňovanými v reálnych priemyslových aplikáciách, s ktorými sa stretávajú v praxi.

„Táto forma praktických laboratórnych cvičení overí získané teoretické vedomosti študentov. Zo skúseností vieme, že práve to študenti oceňujú a pokladajú za to najdôležitejšie, čo im štúdium prinieslo," vysvetľuje Ing. Pavol Makyš, PhD., pedagóg zo Žilinskej univerzity.

Zaťažovacie pracovisko využijú predovšetkým študenti elektrotechnických odborov, medzi ktorých predmety patria Elektrické pohony I a II pre tretí ročník, a neskôr v nadväzujúcom inžinierskom stupni v odbore Elektrické pohony v  predmetoch Riadenie elektrických pohonov I a II.

Spolupráca ABB s vysokými školami

Spolupráca s vysokými školami a podpora vedy a techniky je dôležitý kontinuálny proces. Cieľom spoločnosti je prispieť k zvýšeniu atraktivity technických študijných i procesných odborov. Činí tak ako vo vlastných projektoch, tak v spolupráci s neziskovými organizáciami, školami a inými vzdelávacími inštitúciami. Z množstva projektov možno  spomenúť úspešnú súťaž ABB University Award, ktorá ponúka študentom technických vysokých škôl jedinečnú príležitosť prezentovať svoje diplomové a bakalárske práce odbornej porote a previesť svoje znalosti do praxe. Konkrétne pre študentov Žilinskej univerzity organizuje niekoľkokrát do roka Dni otvorených dverí v Operačnom centre v Ostrave, prostredníctvom ktorých sa môžu stretnúť taktiež s technickými odborníkmi ABB a dozvedieť sa o kariérnych príležitostiach, vyskúšať si pracovný pohovor nanečisto a získať tak cennú spätnú väzbu a kariérne poradenstvo ako uspieť v praxi po dokončení štúdia.

Operačné centrum Česká republika v Ostrave je globálnym inžinierskym centrom pre divíziu Procesná automatizácia. Zamestnáva viac ako 220 zamestnancov, ktorí poskytujú technické riešenia v oblasti inžinieringu pre jednotky po celom svete, predovšetkým pre Nórsko, Fínsko, Nemecko, Švajčiarsko, ale i mnohé ďalšie krajiny v rôznych priemyslových odvetviach - metalurgie, dobývania a spracovania nerastných surovín, lodného priemyslu, petrochémii a výrobe papieru a celulózy.- Zaoberá sa vývojom SW aplikácii pre priemysel, programovaním PLC automatov vrátane návrhu hardwaru, navrhovaním a realizácii distribuovaných riadiacich systémov (DCS), informačnými technológiami (IT) a ich zabezpečením, návrhom a oživovaním pohonov, projektovaním elektro časti NN a VN a projektovaním strojných zariadení a komponentov. V neposlednej rade je súčasťou taktiež centrum pro riadenie dodávateľského reťazca.

ABB (http://www.abb.com/) je popredným svetovým dodávateľom technológií pre energetiku a automatizáciu. Umožňuje zákazníkom zo sféry energetiky, priemyslu, dopravy a infraštruktúry zlepšiť ich výkonnosť pri súčasnom znížení dopadu na životné prostredie. ABB Group má okolo 135 000 zamestnancov v takmer 100 zemiach sveta. V Českej republike pôsobí v ôsmich lokalitách, má tu sedem výrobných závodov, štyri centrá pre výskum a vývoj a komplexné servisné služby. ABB ČR zamestnáva viac než 3 400 ľudí.

Zdroj: Ing. Katarína Géčová
e-mail: katarina.gecova@uniza.sk