Študenti si už môžu naplno užívať e-bicykle a e-skútre
Študenti a zamestnanci našej univerzity si môžu uľahčiť presúvanie po meste pomocou e-bicyklov či skútrov, ktoré sú umiestnené priamo v areáloch fakúlt Trenčianskej univerzity. Univerzita tak okrem podpory mobility študentov chce prispieť aj k ochrane životného prostredia.
Včera 17. apríla sme na univerzite slávnostne zahájili sharovanie elektro bicyklov a skútrov. Ide o absolútnu novinku v podmienkach slovenských univerzít a vysokých škôl. Naša univerzita, ktorá má takto všetky fakulty a pracoviská sieťované cez e-mobilitu, chce okrem podpory mobility študentov prispieť aj k ochrane životného prostredia.
E-bicykle sú trendom v rýchlej preprave na čerstvom vzduchu. Tie univerzitné sú vybavené veľkým úložným priestorom a pohodlným "nízkym" nastupovaním, využívajú kombináciu pohonu cez pedále s výraznou pomocou elektromotora a v prípade vybitia batérie ich je možné používať ako klasické bicykle. Zelená alternatíva klasických skútrov šetrí životné prostredie, odvezie dvoch pasažierov, má obmedzenú rýchlosť na 45km/h, dojazd cca 65 km a do 7 hodín sa skúter plne nabije.
„Študenti majú k dispozícii 15 takýchto skútrov a 30 elektro bicyklov. Rozmiestnené sú po fakultách univerzity, aby sa študenti mohli jednoduchšie presúvať medzi jednotlivými budovami,“ objasnil rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik, ktorý dodal, že univerzita získala prostriedky na zriadenie stanovísk v sume 266 010 EUR pomocou projektu Zelená revitalizácia a podpora udržateľnej mobility pre napĺňanie iniciatívy Race to Zero.
Slávnostného otvorenia sa zúčastnil aj predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý neváhal a vyskúšal nový univerzitný elektrobicykel. „Som rád, že sa Trenčianska univerzita pustila do realizácie tohto projektu. Ten krásne zapadá aj do vízie Trenčianskeho kraja ako Zelenej župy.“
Študenti a zamestnanci môžu používať zariadenia prostredníctvom mobilnej aplikácie. Nájdu si najbližšie zariadenie a to sa im načítaním QR kódu na riadidlách alebo na zámku automaticky odomkne. Stanoviská majú na mape vyznačený počet voľných zariadení a aj voľných miest na nabíjanie.
Smart stojany majú na streche solárne články, ktoré pokryjú časť energie na nabíjanie, sú vyrobené z kompaktného odolného materiálu a všetky súčasti ako zásuvky a konektory sú vo vode odolnom prevedení. Minulý rok na jeseň bola spustená testovacia prevádzka, počas ktorej sa vyriešili drobné nedostatky. Celkovo Trenčianska univerzita disponuje 3 nabíjacími stojanmi a je prvou univerzitou na Slovensku, ktorá má systém zdieľaných zariadení.
Študentom a zamestnancom univerzity želáme veľa bezpečných kilometrov.