Študenti Ekonomickej univerzity v Bratislave počas jedného dňa spoznali desiatky krajín
Študentský veľtrh univerzít a vysokých škôl z viac ako dvadsiatich krajín pritiahol tento utorok na Ekonomickú univerzitu v Bratislave stovky študentov a návštevníkov. Cieľom podujatia bola najmä prezentácia zahraničných partnerských inštitúcií, ako aj podpora úspešného európskeho mobilitného programu Erasmus+.
Študenti sa počas Medzinárodného veľtrhu dobre zabávali
Podujatie sa na pôde univerzity organizovalo už po druhýkrát. Po úspešnom predošlom ročníku sa škola opäť rozhodla vytvoriť študentom priestor na prezentovanie svojich univerzít, ale aj krajín, z ktorých vysokoškoláci pochádzajú. Študenti mali 6. novembra vskutku netradičnú úlohu. Vytvoriť stánok, ktorý najlepšie odprezentuje ich domovskú vysokú školu, ale aj krajinu. Práve pri prezentovaní krajín boli študenti najkreatívnejší. V stánkoch nechýbali tradičné jedlá, oblečenie, kroje či hudba. Vysokoškoláci z iných krajín mali možnosť takisto podporiť aj potencionálnych záujemcov o zahraničný študijný pobyt. „Na podujatí bolo prezentovaných viac ako 20 štátov z Európy a Ázie. O ponuke študijných programov v cudzom jazyku, študijných pobytoch a stážach sa mohli študenti dozvedieť v samostatných informačných stánkoch, kde na otázky odpovedali pracovníci Oddelenia medzinárodnej mobility a Slovenskej akademickej informačnej agentúry (SAIA),“ vysvetlil organizátor projektu International Study Abroad Fair 2018 a prorektor Ekonomickej univerzity v Bratislave pre medzinárodné vzťahy Boris Mattoš.
Vzdelanie v zahraničí je pre mnohých dôležité
Druhý ročník veľtrhu otvoril Chargé d´Affaires veľvyslanectva Kanady na Slovensku John von Kaufmann. Aj on vo svojom príhovore študentom zdôraznil, aké dôležité je študovať v zahraničí. Ako poznamenal, v zahraničí študoval dvakrát a práve táto skúsenosť mu pomohla pri zlepšení cudzieho jazyka, ale aj pri spoznávaní kultúr iných krajín. Štúdium v zahraničí mu pomohlo aj pri výbere práce, ktorú dnes robí. „Myslím si, že Slovensko je multikultúrnou spoločnosťou a stále ňou aj bolo. Táto krajina je obohatená o ľudí, ktorí sa rozhodli prísť študovať sem, ale takisto aj o ľudí, ktorí odišli študovať zo Slovenska do zahraničia a vrátili sa späť s novými skúsenosťami,“ dodal v závere svojho vystúpenia.
Mohammad Bashirinia je študent z Nemecka, ktorý sa rozhodol prísť vzdelávať na Slovensko najmä kvôli jeho dostupnosti. „Bratislavu som si vybral, pretože sa viem rýchlo dostať aj do iných miest, akými sú Viedeň, Praha alebo Budapešť. Predtým, než som tu prišiel som síce o Ekonomickej univerzite v Bratislave veľa toho nepočul, no s univerzitou som veľmi spokojný.“
Na veľtrh sa prišla pozrieť aj študentka Fakulty medzinárodných vzťahov Micheala Gregorovičová. Študentka Ekonomickej univerzity v Bratislave už budúci rok vycestuje do Španielska na výmenný pobyt a na International Study Abroad Fair 2018 ju najviac pochopiteľne zaujal španielsky stánok. „Tento veľtrh som brala ako príležitosť prísť a opýtať sa Španielov ako vyzerá štúdium v ich krajine, na čo sa mám pripraviť a ako dlho trvá skúškové obdobie.“
Študenti počas projektu súťažili aj o najlepšie vyzdobený stánok a ako najlepší tím boli vyhlásení študenti z Tishreen Univerzity v Latakii v Sýrii, ktorí vyhrali vecné ceny. Študenti z tejto tretej najstaršej sýrskej univerzity študujú na Ekonomickej univerzite v Bratislave v rámci medzinárodnej mobility medzi krajinami Erasmus+ programu a partnerskými krajinami (Erasmus+ KA107).
Výhercovia tohtoročnej súťaže o najlepší stánok zo Sýrie spolu s prorektorom Ekonomickej univerzity v Bratislave a diplomatickým zástupcom veľvyslanectva Kanady na Slovensku
Zdroj: https://www.euba.sk/aktivity-a-media/aktuality/1494-studenti-ekonomickej-univerzity-v-bratislave-pocas-jedneho-dna-spoznali-desiatky-krajin