Slovensko sa stalo zakladajúcim členom svetového výskumného združenia pre výživu a zdravie. Iniciatívu odštartovala Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

11.03.2020

Prostredníctvom Národnej platformy AgroBioFood Nitra sa Slovensko stalo zakladajúcim členom svetového výskumného združenia pre potraviny, výživu a zdravie, koordinovaného Wageningen University & Research v Holandsku.

Národná platforma AgroBioFood Nitra, ako oficiálny reprezentant Slovenskej republiky vo vzťahu k európskym a medzinárodným iniciatívam a programom, bola vytvorená 28. júla 2016 Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR na základe Memoranda o spoluprácu medzi Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom so sídlom v Lužiankach a Bioeconomy Cluster so sídlom v Nitre.

Vládny kabinet podporil návrh MŠVVŠ SR, aby sa Slovensko stalo zakladajúcim členom výskumného konzorcia zaoberajúceho sa potravinami, výživou a zdravím. Cieľom je vytvoriť digitálnu infraštruktúru. Tá by mala umožniť vedcom spájať a využívať výskumné údaje vytvorené z verejných, súkromných a spotrebiteľských zdrojov. Slovensko sa tak zaradí medzi krajiny, akými sú Holandsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko či Taliansko. Tie do Výskumnej infraštruktúry pre potraviny, výživu a zdravie (FNH-RI) už patria. Vyjadrenie politickej podpory pre Slovensko nepredstavuje finančnú záťaž.

                                                       Na čo budú klásť dôraz?

Ministerstvo v materiáli, ktorý predložilo na vládu 20. februára uvádza, že FNH-RI bude vedcom poskytovať služby na generovanie a zdieľanie údajov. Dôraz sa kladie na zber, integráciu a štandardizáciu údajov, informácií, poznatkov a odborných znalostí spotrebiteľov, verejných a súkromných zainteresovaných strán. Vedecké služby, ktoré poskytne táto výskumná infraštruktúra, umožnia autoritatívnym orgánom, tvorcom politík, mimovládnym organizáciám, potravinárskemu priemyslu či poľnohospodárom a spotrebiteľom robiť zodpovedné rozhodnutia v prospech potravinového systému.

                                                               Plná funkčnosť o štyri roky

Výskumná infraštruktúra by mala byť plne funkčná po roku 2024. Mala by vyvinúť nové a jasné výskumné štandardy pre udržateľný systém zásobovania potravinami a pochopenie správania spotrebiteľov v oblasti potravín, výživy a zdravia. V roku 2050 by malo FNH-RI pomáhať pri prechode zo súčasného neudržateľného potravinového systému na trvalo udržateľný a zdravý potravinový systém.

Zdroj: https://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/slovensko-sa-stalo-zakladaj%C3%BAcim-%C4%8Dlenom-svetov%C3%A9ho-v%C3%BDskumn%C3%A9ho-zdru%C5%BEenia-pre-v%C3%BD%C5%BEivu-a-zdravie-iniciat%C3%ADvu-od%C5%A1tartovala-spu/