Robot ako pomocník poľnohospodára. Pred pár rokmi sa táto myšlienka zdala ako science-fiction.

01.03.2016

Teraz sme k nej zásluhou doktoranda Ladislava Tótha (28) z Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre veľmi blízko. Zariadenie podobné lunochodu má však aj širšie využitie, ako len na poli.

Robot zatiaľ slúži len na experimentálne účely, no po­dľa jeho autora nie je problém ho začať už i reálne používať. „Má síce ešte drobné nedostatky, no aj tie by sa mohli zakrátko vyriešiť,“ prezradil mladý konštruktér. „Ak sa naň umiestnia špeciálne snímače, môže na poli rozoznávať, aké hnojivá alebo iné preparáty potrebuje pôda, ale aj jednotlivé rastliny,“ vysvetlil Ladislav Tóth z Tvrdošoviec, ktorý na stroji pracuje už tri roky.

Robot dokáže rozoznať aj ľudskú kostru a jej pohyb. „Vie naraz registrovať šesť ľudí, pričom u dvoch z nich úplne dokonale ich kĺby,“ pridáva doktorand. „Keď si robot zapamätá určitú osobu, bude ju nasledovať, kým ju bude mať v dosahu. Toto môže mať využitie v priemysle alebo na nosenie bremena namiesto človeka,“ dodáva Tóth.

Prístroj je unikátny viacerými parametrami. Netradičný je svojou konštrukciou so šiestimi kolesami či kamerovým systémom s hĺbkovým senzorom. Zaujímavé tiež je, že pri jeho programovaní nezáleží na programovacom jazyku a zdrojovom kóde. „Zariadenie v takejto zostave som ešte na Slovensku nevidel,“ netají radosť konštruktér.

Zdroj: http://www.cas.sk/clanok/367671/ladislav-maka-na-unikatnom-pristroji-ked-s-nim-skonci-budu-ho-chciet-vsetci