Rezort školstva a brexit

08.03.2019

Spojené kráľovstvo by malo 29. marca 2019 vystúpiť z Európskej únie, čo prinesie množstvo zmien vo všetkých oblastiach života, vrátane školstva. Prinášame Vám preto základné informácie vo vzťahu k brexitu na jednotlivých úrovniach vzdelávania a tiež v otázke uznávania dokladov o vzdelaní a programu Erasmus+. V tejto chvíli však ešte nie je jasné, akou formou sa toto vystúpenie uskutoční a či reálne k nemu v stanovenom termíne aj dôjde. Aktuálne informácie o brexite nájdete na stránke rezortu zahraničných vecí - https://www.mzv.sk/europske-zalezitosti/brexit.

Uznávanie vzdelania
V prípade uznávania dokladov o vzdelaní nadobudnutých v Spojenom kráľovstve na účely ďalšieho štúdia (akademické účely) nepríde k zmenám v procese uznávania. Nastavené procesy uznávania dokladov o vzdelaní na účely ďalšieho štúdia ostanú zachované.
V prípade uznania dokladov o odbornej kvalifikácii nadobudnutých v Spojenom kráľovstve na výkon regulovaných povolaní v SR, ako sú lekár, pedagóg a iné, v prípade odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, sa budú doklady o odbornej kvalifikácii posudzovať ako doklady o odbornej kvalifikácii nadobudnuté v treťom štáte. Spojené kráľovstvo v pozícii tretieho štátu stratí benefity, ktoré mu vyplývali z pozície členskému štátu, a to najmä systém automatického uznávania odborných kvalifikácií upravených smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2005/36/ES len pre povolania lekár, zubný lekár, pôrodná asistentka, sestra, farmaceut, architekt, veterinárny lekár.
Uznávanie odborných kvalifikácií nadobudnutých v Spojenom kráľovstve bude prebiehať podľa systému všeobecného uznávania, čo bude znamenať, že sa bude skúmať obsah a rozsah dosiahnutého vzdelania podľa vnútroštátnej právnej úpravy v SR, čo môže znamenať, že napr. v prípade zdravotníckych regulovaných povolaní bude potrebné pre držiteľov dokladov o odbornej kvalifikácii získaných na území Spojeného kráľovstva vykonať doplňujúcu skúšku na výkon zdravotníckeho regulovaného povolania na území SR.
Vo všeobecnosti je nevyhnutné zdôrazniť, že doklady o odbornej kvalifikácii nadobudnuté v Spojenom kráľovstve sa na území SR budú uznávať po preskúmaní splnenia kvalifikačných požiadaviek stanovených na výkon regulovaného povolania v SR.
Brexitom sa nemenia ani postupy uznávania dokladov o vzdelaní na účely pokračovania v štúdiu a iné účely. Postup ostáva zachovaný tak ako doteraz. Uznanie dokladu o maturitnej skúške alebo inej záverečnej skúške vydaného zahraničnou strednou školou a dokladu o vzdelaní vydaného zahraničnou základnou školou na účely pokračovania v štúdiu alebo iné účely, s výnimkou uznania odbornej kvalifikácie, je v zmysle § 36 zákona č. 422/2015 Z. z. o uznávaní dokladov o vzdelaní a o uznávaní odborných kvalifikácií v kompetencii príslušného okresného úradu odboru školstva v sídle kraja.
V prípade neukončeného vzdelania je zaradenie žiaka do príslušného ročníka na základe ročníkového vysvedčenia vydaného zahraničnou základnou a zahraničnou strednou školou v kompetencii riaditeľa školy v Slovenskej republike.

Vysoké školstvo
Oblasť vysokého školstva je plne v rukách národných štátov, a teda nesúvisí priamo s členstvom krajiny v EÚ. Spojené kráľovstvo v súčasnosti umožňuje študentom z krajín EÚ a EZVO (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) študovať na britských vysokých školách a univerzitách za rovnakých podmienok, aké majú domáci študenti. Týka sa to predovšetkým poplatkov za štúdium, ako aj ľahšieho prístupu k študentským pôžičkám.
Britská vláda prisľúbila, že pre študentov z EÚ, ktorí začínajú štúdium v akademickom roku 2018/2019 alebo 2019/2020, zostanú poplatky a finančná pomoc na rovnakej úrovni, ako to je v súčasnosti, a to bez ohľadu na to, kedy Spojené kráľovstvo skutočne opustí EÚ. Z dlhodobého hľadiska je možné, že študenti z EÚ budú musieť platiť vyššie sadzby a poplatky, podobné tým, aké už v súčasnosti platia študenti z tretích krajín (mimo EÚ a EZVO).

Základné školstvo
Deti občanov Slovenskej republiky, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku v školách na území Spojeného kráľovstva, budú pokračovať v rovnakom režime ako doposiaľ. Takýto žiak môže na základe žiadosti zákonného zástupcu vykonať komisionálne skúšky na Slovensku, a to z predmetov, ktoré určí riaditeľ jeho kmeňovej školy (najmä zo slovenského jazyka, prípadne dejepisu či geografie). Konanie komisionálnych skúšok je na báze dobrovoľnosti, čiže je to možnosť, nie povinnosť.
V prípade, že sa rodičia takéhoto žiaka rozhodnú pre návrat na Slovensko, po ukončení vzdelávania mimo územia SR musí žiak vykonať komisionálne skúšky a na základe nich riaditeľ jeho kmeňovej školy zaradí žiaka do príslušného ročníka.

Mobilitné projekty v rámci programu Erasmus+
Program Erasmus+ patrí medzi významné iniciatívy Európskej únie a je jedným z jej najúspešnejších programov. Podporuje aktivity v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Ak sa dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ neratifikuje, od 30. 3. 2019 sa na Spojené kráľovstvo prestane uplatňovať primárne a sekundárne právo EÚ a Spojené kráľovstvo sa stane treťou krajinou. S cieľom zintenzívniť prípravy na dôsledky vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ vydala Európska komisia 30. 1. 2019 návrh nariadenia, ktoré určuje ustanovenia týkajúce sa pokračovania v prebiehajúcich aktivitách vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+ v kontexte brexitu.
Keďže k vystúpeniu Spojeného kráľovstva z EÚ dôjde počas programového obdobia programu Erasmus+ (2014 – 2020), je cieľom tohto návrhu zabezpečiť, aby sa v prípade neratifikovania dohody o vystúpení pokračovalo v prebiehajúcich aktivitách vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva. Toto opatrenie sa bude uplatňovať na prebiehajúce aktivity vzdelávacej mobility v programe Erasmus+, ktoré sa začali pred 30. 3. 2019 (s výnimkou prípadu, keď do uvedeného dátumu nadobudne platnosť dohoda o vystúpení uzavretá so Spojeným kráľovstvom).
Ak by sa dohoda o vystúpení neratifikovala, znamenalo by to, že súčasní účastníci programu Erasmus+ z EÚ27 a zo Spojeného kráľovstva by museli prerušiť aktivity vzdelávacej mobility. To by malo veľmi rušivý vplyv na samotných žiakov, študentov, ako aj na ich vysielajúce a hosťujúce inštitúcie. Plánované nariadenie predstavuje možnosť, ako zabezpečiť riadne pokračovanie prebiehajúcich aktivít vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva, po vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Takéto aktivity budú naďalej oprávnené a účastníci ich budú môcť v zmluvne dohodnutom termíne riadne dokončiť.
Ďalšie informácie je možné nájsť na národnej stránke programu Erasmus+ www.erasmusplus.sk.