Prvý cyklus bezplatných prednášok pre zdravotne postihnutých občanov na Paneurópskej vysokej škole
Uľahčiť denné fungovanie zdravotne postihnutých môžu aj právnici či psychológovia. Ukázalo to aj štvrtkové podujatie na pôde Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Štyri odborné prednášky poskytla ľuďom so zdravotným postihnutím akcia zorganizovaná občianskymi združeniami Pomoc človeku a Mladíinfo. Aula Právnickej fakulty Paneurópskej vysokej školy hostila 20.10. v dopoludňajších hodinách nielen pedagógov a študentov, ale najmä ľudí, ktorých sa téma bytostne dotýka. Návštevníci so zdravotným hendikepom tak mohli získať nové poznatky z psychologického či právneho hľadiska. Podujatie otvorila europoslankyňa Mgr. Jana Žitňanská, ktorá bola jeho garantom a téme sa dlhodobo venuje, následne sa slova ujala prodekanka Právnickej fakulty PEVŠ JUDr. Andrea Erdösová, PhD. Úvodnú časť uzatvorila svojím príhovorom Monika Ščevovichová, sociálna inovátorka a predsedníčka občianskeho združenia Pomoc človeku.
Ako byť v náročnej životnej situácii optimistom? Je možné sa to vôbec naučiť? Na tieto otázky vo svojej prezentácii odpovedala PhDr. Veronika Boleková, PhD. z Fakulty psychológie PEVŠ. Jej príspevok vysvetľoval psychologické postupy, ktoré môžu pomôcť znevýhodneným ľuďom prežiť život s postihnutím a nestratiť pri tom úsmev na tvári. Podľa výskumov je totiž až 40% optimizmu naučeného. Radostný pohľad na svet je teda možné získať, treba len vedieť ako, prípadne na koho sa obrátiť.
So špecializovaným príspevkom poskytujúcim právne východiská danej problematiky vystúpil aj Doc. JUDr. Ing. Branislav Cepek, PhD. Jeho hlbšia analýza konkrétnych inštitúcií, ktoré by mali byť prospešné pre hendikepovaných, bola exkurzom do sveta správneho aj medicínskeho práva. Orientovať sa v právnych vzťahov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti je totiž náročné a práve tento príspevok by mohol pomôcť danú problematiku zjednodušiť aj občanovi bez odborného vzdelania.
Ešte osobnejší a konkrétnejší pohľad na život zdravotne postihnutých priniesla prednáška Mgr. Željka Sampora, rovnako z Právnickej fakulty PEVŠ. Čo vlastne zahŕňa pojem diskriminácia, čo všetko pod ňu právne spadá, a kedy a ako má diskriminovaný možnosť brániť sa - to všetko sa dozvedeli návštevníci prednáškového cyklu v jeho praktickom príspevku, ktorý viedol k dlhej diskusii.
Slová Ing. Ondreja Mäsiara PhD. z organizácie Mladíinfo, ktoré boli zárodkom budúcej spolupráce mladých ľudí a zdravotne postihnutých, sa stali finálnou bodkou na záver podujatia, ktorý splnil svoj účel a priniesol dostatok potrebných aj praktických informácií.
„Považujeme za dôležité pomáhať ľuďom, ktorým pomôcť môžeme. Prostredníctvom odborníkov, ktorých na našich fakultách máme, vieme poskytnúť aj touto formou informácie, ktoré môžu uľahčiť znevýhodneným ľuďom denné fungovanie. Nakoľko máme na našej škole bezbariérový prístup, podobné podujatia sú u nás realizovateľné. Ak bude zo strany inštitúcií venujúcich sa hendikepovaným záujem, radi budeme pokračovať v tomto užitočnom projekte aj v budúcnosti," vyjadrila sa za PEVŠ hovorkyňa Jana Gemeranová.
Zdroj: Mgr. Jana Gemeranová
vedúci oddelenia, hovorkyňa, Odbor obchodu a marketingu